Instalimi i GNOME në Arch Linux

aaah

Warning!: Para se të instaloni GNOME, duhet të instaloni Ambienti Grafik Themelor (Xorg) dhe Video Driver, nëse nuk e keni të instaluar, shkoni te udhëzuesi vijues:

Instalimi i mjedisit bazë grafik dhe drejtuesit të videos.

-11c

 Instalimi i GNOME

Për të instaluar GNOME me shtojcat e tij të përshtatshme:

$ sudo Pacman -S gnome gnome-ekstra

-12 ditë

 Instalimi i shtojcës

-a

   Applet i baterisë (për laptopë):

$ sudo Pacman -S menaxheri i pushtetit gnome

-a

   Mjet i vendosjes së pamjes:

$ sudo Pacman -Gnome-shkulje-mjet

-a

   Menaxheri i paketës grafike:

$ sudo Pacman -S gnome-paketim

-a

   Për të kontrolluar automatikisht GNOME për azhurnime, ne instaluam mjetet e mëposhtme:

$ sudo Pacman -S gnome-settings-daemon-updates polkit-gnome

-13 ditë

 Aktivizoni menaxherin e hyrjes

Për një integrim më të mirë me desktopin këshillohet të përdorni menaxherin e fillimit GDM.

koha e ndërprerjes

Ne aktivizojmë GDM:

$ sudo sistemctl mundësoj gdm.shërbim

Më në fund ne rifillojmë pajisjet.

$ sudo reboot

Pasi sistemi ynë të rindizet, ne mund të kënaqemi GNOME

Ju lutem! dërgoni tuajin problemet / dyshimet në emailin tim: arch-blog@riseup.net

ff

Na ndihmoni me një klikim!Ndajeni udhëzuesin me miqtë tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   edgar.kchaz dijo

  Kur kemi një udhëzues Panteoni? 😀, Unë jam duke vdekur për të dini ... Nga rruga, a e di dikush Evo / Lution? është një "Install LiveCD" i Arch Linux, Shadow i madh tashmë ka folur për këtë në blogun e tij.

  Udhëzues i shkëlqyeshëm i vogël nga rruga.

  Përshëndetje nga Hondurasi.

   1.    edgar.kchaz dijo

    Unë tashmë e hodha një vështrim në të, mirë, duket interesante, unë nuk e shoh këtë si Harku për bedelët ose për dembelët, por për njerëzit që duan tavolinën e tyre tani pa pasur nevojë të kalojnë nëpër atë instalim monoton, përveç shumë kohësh, pa pushim. çdo moment sipas nevojës.

  1.    Ander dijo

   Po të lutem. Një udhëzues për instalimin e Pantheon do të ishte i shkëlqyeshëm.

   1.    edgar.kchaz dijo

    Siç komenton Alejandro më poshtë, mund të mos botohet, shumë keq ... Por kjo është ajo për të cilën është eOS drejtpërdrejt, madje edhe Ubuntu. Megjithëse mjafton të imitosh Panteonin nga XFCE, të paktën të pretendosh.

  2.    Alexander ponce dijo

   Hello!
   Udhëzuesi i instalimit për Pantheon mund të mos botohet, kjo është për shkak se është shumë i paplotë, varësitë themelore të mjedisit janë shumë të pakta, aq sa kur e filloni atë, nuk shfaqet as sfondi (aq më pak paneli dhe doku), megjithëse instalimi i një mjedisi tjetër si Gnome, marrja e varësive të tij ndalon së funksionuari (jo i plotë).

   Në rast se e publikoj, do të jetë për përdorim eksperimental, megjithëse mund të ndihmoj të interesuarit jashtë blogut (e-mail).

   Panteoni në Arch Linux:
   https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/2014/03/Captura-de-pantalla-de-2014-03-29-083345.png
   https://blog.desdelinux.net/wp-content/uploads/2014/03/Captura-de-pantalla-de-2014-03-29-083414.png

   1.    edgar.kchaz dijo

    Sa keq, megjithëse ishte thjesht për kuriozitet të provoja Panteonin në Arch, si një Archkenstain i bërë nga disa pjesë xD, mirë, do të ndihmonit vërtet me postë? Nëse po, mund t'ju shqetësoj pak ... Faleminderit shumë për udhëzuesit tuaj, unë Unë jam inkurajues për të instaluar Arch në kompjuterin tim, por paraqet shumë probleme.

    1.    Alexander ponce dijo

     Archkenstain hahaha tingëllon mirë që kam.
     Sigurisht, dërgoni pyetjet tuaja në emailin tim (është në fund të postimit), përshëndetje.

   2.    Ander dijo

    E keni provuar duke përdorur paketat github të Alucryd? https://wiki.archlinux.org/index.php/Pantheon#Installation

    [panteon]
    SigLevel = Opsionale
    Serveri = http://pkgbuild.com/~alucryd/$repo/$arch

 2.   Izabelë dijo

  Postimi është i mirë, por do të duhet të dilni nga zakoni i përdorimit të sudo (për arsye të dukshme) përtej nëse e përdorni ose jo si alias, gdm duhet të instalohet, një -Sy do të mungojë (harku azhurnohet më shpesh sesa për shembull ubuntu) .
  të fala

  1.    Alexander ponce dijo

   Hello!
   Faleminderit për mendimin tuaj, lidhur me këtë duhet të them se është në kundërshtim.

   Kaloni sudo?, Ju lutemi komentoni vetëm një "arsye", (duke marrë parasysh përdorimin bazë të përdoruesit, jo rrënjën).
   Gdm përfshihet në paketën Gnome, prandaj nuk është e nevojshme ta instaloni përsëri (kjo do të ishte e saktë në rast të përdorimit të një ambienti tjetër, marrjen e paketës Gdm si të huaj, shumë e qartë). Lidhur me «-Sy», me këtë të përmendur duhet të them se jeni i saktë / i pasaktë, ashtu siç përmendët: «(për arsye të dukshme)», komanda që përmendni është e dobishme vetëm në rast se përdoruesi ka kohë pa azhurnuar depot ose shtoni / hiqni një depo, megjithatë nuk është e nevojshme (e përsëris, në varësi të përdoruesit që është aq i vetëdijshëm për azhurnimet e përgjithshme) për instalimin e tij të paketave, në këtë rast Gnome.

   Përshëndetje.

 3.   fernando dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm. Faleminderit.

 4.   Francisco dijo

  Përshëndetje, tutorial i shkëlqyeshëm, megjithëse më jep një dështim gjatë instalimit të gnome, unë instaloj gdm dhe kur përpiqem të futem më jep një gabim dhe më kthen në ekranin fillestar, për çfarë mund të jetë shkaku? FALEMINDERIT

  Më ka ndodhur tre herë, do të provoj KDE

  FALEMINDERIT

 5.   sarchis dijo

  Përshëndetje, kohët e fundit kam instaluar Arch në kompjuterin tim me Gnome, dhe kur instaloj gnome-packetkit nuk është instaluar me pacman siç thotë udhëzuesi, por me Yaourt. Përshëndetje, udhëzues i shkëlqyeshëm, shumë faleminderit

 6.   Nestor Perez dijo

  Unë kam një problem me Terminalin nuk më merr unë jam me gnome

 7.   Andres dijo

  Nuk më lejon të filloj me ndonjë përdorues vetëm nga tastiera me root

 8.   Juan Carlos dijo

  Vetëm në komandat e fundit kam pasur probleme, kur instalova KDE dhe më pas GNOME, tregoi një gabim, unë po përpiqem të ndjek gjithçka në letër për tre ditë dhe asgjë.

 9.   joselucross dijo

  Përshëndetje, unë kisha një problem me instalimin e gnome, pasi të rinisja monitorët e mi ata nuk mund të mbështesnin rezolucionin që erdhi si parazgjedhje, si ta rregulloj

 10.   Magdeoz dijo

  Kam instaluar gnome por kur përpiqem të identifikohem më kthen në ekranin kryesor, unë mund të përdor gnome vetëm në rrugë por dosjet e mia personale (video, muzikë, imazhe ... etj.) Nuk shfaqen. Ndonjë zgjidhje për këtë?

  1.    jason dijo

   Krijoni ato me komandën
   muzika mkdir
   imazhe mkdir

   dhe ato që ju duhen dhe kjo është e gjitha, përpiquni gjithashtu të instaloni X-org

 11.   Jose dijo

  Faleminderit shume !!!!

 12.   abaddon s dijo

  KJO ISSHT G UDHZUESI M B I MIR P TOR TST INSTALUAR LINUXIN E HARQ Q ekziston në të gjithë INTERNETIN !!!!!!!!!!

 13.   Omar dijo

  Unë jam i ri në archlinux dhe gjithmonë kam qenë një përdorues i kde, do të doja të provoja gnome pasi kam një problem në plazmën 5 për të cilën nuk mund të gjej një zgjidhje. Kur ndez kompjuterin tim dhe ngarkoj sddm, vendos fjalëkalimin tim të përdoruesit dhe ekrani bëhet i zi dhe ringarkon ekranin sddm ... dhe unë duhet të fus fjalëkalimin e përdoruesit deri në 7 ose 8 herë që plazma 5 të fillojë ... isshtë diçka shumë e bezdisshme dhe nuk mund të gjej një zgjidhje, do të doja të provoja gnome. Cilat hapa duhet të ndjek për të instaluar gnome dhe për të çinstaluar plazmën 5? Unë ndoqa të gjitha hapat në këtë udhëzues, përveç rasteve kur duhej të instaloja plazmën 5… Ndonjë sugjerim?

 14.   Miguel dijo

  Faleminderit për kontributin edhe pse kam një problem
  Instaloni shoferin grafik dhe video, por kur të ekzekutoj

  sudo pacman -S gnome gnome-ekstra
  -bash: sudo: komanda nuk u gjet

  cfare rekomandoni ju