Instalimi i Debian 6 hap pas hapi

Në këtë mundësi, ne do të shohim se si të instalojmë LinuxDebian 6. Ne do të fillojmë me një informacion të vogël të përgjithshëm dhe më pas me tonën, instalim të kësaj distro të shkëlqyeshme, me pamje të ekranit të përfshira për një vizualizim më të mirë të secilës Paso.

Dany Rey është një nga fituesit nga konkursi ynë javor: «Ndani ato që dini për Linux« Urime! Të shqetësuar për marr pjesë dhe jepni kontributin tuaj për komunitetin, siç bëri Dany?

Sipas wiki zyrtar, Debian Linux është një sistem operativ falas, i zhvilluar nga më shumë se një mijë vullnetarë në të gjithë botën, të cilët bashkëpunojnë përmes internetit.

Përkushtimi i Debian për softuerin e lirë, baza e tij vullnetare, natyra e tij jo-tregtare dhe modeli i tij i zhvillimit të hapur e veçon atë nga shpërndarjet e tjera të sistemit operativ GNU. Të gjitha këto aspekte dhe më shumë janë mbledhur në thirrje Kontrata Sociale Debian.

Ajo lindi në 1993, me idenë e krijimit të një sistemi GNU duke përdorur Linux-in si kernel. Nga ana tjetër, projekti Debian, organizata përgjegjëse për mirëmbajtjen e tij sot, zhvillon sisteme GNU bazuar në bërthama të tjera (Debian GNU / Hurd, Debian GNU / NetBSD dhe Debian GNU / kFreeBSD).

Një nga objektivat e tij kryesorë është të ndajë programin e lirë nga programi jo i lirë në versionet e tij. Ndryshe nga shpërndarjet e tjera, modeli i zhvillimit është i pavarur nga ndërmarrjet e mëdha: është zhvilluar nga vetë përdoruesit, pa u varur në asnjë mënyrë nga nevojat komerciale. Debian nuk e shet softuerin e saj drejtpërdrejt, e bën atë të disponueshëm për këdo në Internet, megjithëse lejon individë ose kompani të shpërndajnë komercialisht këtë softuer për sa kohë që respektohet licenca e tij.

Debian Linux mund të instalohet duke përdorur një shumëllojshmëri të mekanizmave të instalimit, të tilla si DVD, CD, Blu-Ray, shkopinj USB dhe disqe, madje edhe direkt nga rrjeti.

Web: http://www.debian.org/

Instalimi hap pas hapi

Imazhe hap pas hapi të instalimit + shpjegim i shkurtër ..

Ky është ekrani i parë që do të shohim kur të boot .. zgjedhim Grphical Install

Gjuhe ..

Vendndodhja

Shpërndarja e tastierës

Emri i makinës

Fjalëkalimi rrënjësor ...

Emri i përdoruesit për një përdorues jo-administrator.

Pass për përdoruesin e krijuar në hapin e mëparshëm .. përdoruesi nuk është administratori

Në këtë hap ne përgatisim hdd për t'i treguar instaluesit se çfarë lloji të ndarjes ... pasi që ne jemi përgjithësisht në një virtual, ne japim opsionin e të gjithë diskut ... por në rast se jemi në një makinë fizike ne zgjedhim manualin dhe zgjidhni hapësirën e lirë të krijuar më parë ...

Ne zgjedhim diskun në ndarje.

Ne zgjedhim opsionin e parë pasi që të tjerët janë për përdorues pak më me përvojë pasi që ne mund të krijojmë disa opsione ...

Në këtë ekran do të konfirmojmë shkrimin e ndryshimeve në disk ... (e dini sa herë kam humbur gjithçka kur kam filluar në linux përsëri në vitet 98/99 hehehe)

Ne themi po, pasi që ne jemi ose do të jemi administratorë të shkëlqyeshëm të linux dhe ne jemi SHUM të sigurt për opsionet e zgjedhura

Ne zgjedhim atë jo dhe vazhdojmë ...

Ne zgjedhim atë jo dhe vazhdojmë ... (ka mbetur më pak)

Në këtë ekran ne zgjedhim qëllimin e serverit tonë .. domethënë nëse do të jetë një server postë, ftp, print, ssh, etj.

Po instalohet ...

Emri i grupit të punës për samba (ndarja e skedarit)

A duam të shkruajmë grub (bootloader linux) në disk? themi po ...

Ne e beme ate!!!!! instalimi mbaroi ok !!

reboot ...

Dhe ne e shohim GRUB-in tonë të dashur ...

Hyrja ...

Faleminderit Dany Rey! 

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Orlando hernandez dijo

  I dashur Santiago, mendoj se nuk e ke kontrolluar opsionin grafik për mjedisin desktop në kohën kur doli dritarja me programin për të instaluar, por nuk është fundi i botës, thjesht duhet të instaloni një desktop. Imagjinoj që kur të filloni kompjuterin tuaj të përfundojë në një terminal, atëherë duhet të hyni si një super përdorues, diçka si kjo:
  $ tuaj
  fjalëkalimin, atëherë do të merrni simbolin # atje do ta bëni këtë;
  # apt-get install (desktopi juaj i preferuar) dhe prisni derisa të instalohet dhe voila

 2.   Louis Alexis Fabris dijo

  Përshëndetje d4ny kur të keni kohë do të më duhej të më jepni një dorë pasi dy ditë më parë instalova debian 6 duke ndjekur tutorialin që la, por kam një problem kur dua të instaloj drejtuesit për kartën time pa tel ..
  Unë pres përgjigjen tuaj .. Dhe nga rruga tutorial është shumë i mirë ...
  Përshëndetje ..

 3.   Santiago Corvalan dijo

  Përshëndetje të gjithëve, kam një problem. Pas mbarimit të instalimit, kur rindez, Debian nuk boot grafikisht. Cfare bej une

 4.   Emmanuel Jorge Malfatti dijo

  Përshëndetje mirë për të gjithë. Timeshtë hera ime e parë që bëj kontakt me këtë hapësirë. Pyes sepse kam dyshime. Çfarë versioni të Debian rekomandoni? Sepse kam lexuar që ekziston një test i qëndrueshëm, një tjetër provë, etj dhe më ka krijuar shumë konfuzion. Dhe kur përpiqeni ta shkarkoni, vini re se ai thotë dvd 1, dvd2, dvd3: ose cd1, cd2 ... dhe e vërteta është se unë nuk e kuptoj shumë se çfarë ose cilën duhet të shkarkoj. Unë jam një fillestar, por jo aq shumë, hehe. Faleminderit shumë për kohën tuaj. !!!

  PS: Unë vij nga Ubuntu. Në këtë moment po shkruaj desde Linux Mint 14. Nuk më pëlqen më shumë Ubuntu, dhe doja të provoja Debian, tani po shkarkoj Mepis dhe Linux Mint bazuar në Debian.

 5.   Francisco dijo

  Përshëndetje, unë isha duke instaluar debian 7.2 dhe kur do të instaloja grub, ai bëri një gabim që nuk mund ta instalonte grub, më vonë, unë përpiqem të instaloj LILO por gjithashtu solli një gabim, çfarë ndodh? -POTR Shënim: Po instaloj debian nga virtualbox -2º shënim: debiani që po përpiqem të instaloj vjen me GNOME përfshirë me debian në .iso

 6.   pedro dijo

  NUK funksionon pas instalimit të linux debian 7.5.0 madje as 7.6.0 nuk më thotë se nuk gjen boot

 7.   Marvin dijo

  Faleminderit për tutorialin, ishte shumë e dobishme.

 8.   Edgar dijo

  Shkëlqyeshëm, shkarkimi linux do të përfundojë së shpejti; Unë e ruaj lidhjen për shqyrtim të mëvonshëm. A keni diçka në lidhje me objektet, depot etj ... ???

 9.   Gratian dijo

  Përshëndetje, duhet të them se unë jam një newbie në debian 6.0.6 dhe kam pasur disa probleme pasi që porti ethernet dhe wifi i makinës sime nuk aktivizohen automatikisht, nuk mund të shikoj shkarkimet dhe instaloj programe të reja, a mund të më ndihmojë dikush me atë?

  Ju faleminderit.