Fluxbox: Instalimi dhe komisionimi

Fluxbox është, pranë Kuti e hapur, një nga menaxherët më të njohur dhe të përdorur të dritareve sot. Në këtë post do të shpjegoj se si ta instaloni dhe rregulloni mirë këtë ambient të shkëlqyeshëm drite.

instalimit:

Shumë shpërndarje kanë paketa të Fluxbox në depot e tyre, kështu që ne mund të përdorim menaxherin përkatës të paketës për ta instaluar:

Archlinux / Cruchbang:
pacman -S fluxbox

Debian / Mint / Ubuntu / etj
apt-get install fluxbox

Nëse distroja jonë nuk ka paketa të gatshme, mund të vazhdojmë të shkarkojmë kodi burim nga web faqe dhe përpiloni atë.

Pasi të instalohet dhe pasi të keni hyrë, ne do të gjejmë konfigurimin e paracaktuar, i cili mund të ndryshojë nga një distros në tjetrin, i cili është në dosjen e fshehur .fluksbox në direktorinë tonë të përdoruesve.

Në këtë manual do të përqendrohemi në dosje stilet dhe ne dosje çelësat, menyja dhe fillimi:

 • stilet: Në këtë dosje do të shkojnë temat që ne shkarkojmë nga interneti ose që krijojmë
 • startup: Në të do t'i tregojmë Fluxbox se cilat programe, procese, etj. Duhet të ekzekutojë kur të futeni
 • menu: menuja Fluxbox ruhet në këtë skedar.

Konfigurimi i hyrjes

Siç e përmenda tashmë në dosje startup ne do të vendosim atë që na duhet për të ekzekutuar kur të futemi, për shembull programin e ngarkuar me kontrollimin e azhurnimeve, një panel, shiritin e lidhjes, menaxherin e lidhjes në rrjet, etj.

Për ta shtuar, thjesht duhet të shkruajmë secilën komandë në një rresht dhe që përfundon me simbolin &. Për shembull:

nm-applet &
thunar --daemon &
lxpanel --profile LXDE &

Modifikimi i menusë

[exec] (Titulli) {komanda}: Me këtë ne udhëzojmë Fluxbox të shtojë një hyrje në menunë për të ekzekutuar një porosi. Për shembull:
[exec] (Firefox) {firefox}
Dhe nëse duam të shtojmë një ikonë, thjesht shtoni midis simboleve <> rruga e plotë për në ikonë:
[exec] (Firefox) {firefox}
Për të shtuar një nënmeny ne shkruajmë sa vijon:
[submenu] (Texto)
......
[end]

Ne mund të vendosim disa nënmenje brenda një.

Dhe së fundmi do të shtonim menunë për Fluxbox nga e cila mund të konfigurojmë mjedisin:

[nën meny] (FluxBox) [hapësira pune] (hapësira pune) [nënmenu] (stile) [stile] [/ usr / share / fluxbox / stile] [stila] [~ /. ) [rikonfigurimi] (Rikonfigurimi) [rifillimi] (Rinisja) [ndarësi] [dalja] (Dalja) [fundi] [fundi]

Pasi të modifikohet, duhet të rimbushim konfigurimin, kështu që hapim menunë e Fluxbox dhe shkojmë te Fluxbox »Rikonfiguro nëse kemi konfigurimin e paracaktuar.

Përdorni Fluxbox në vend të Openbox në LXDE

Një nga avantazhet e LXDE është që ne mund ta zëvendësojmë Openbox me menaxherë të tjerë të dritareve, në këtë rast do ta zëvendësojmë atë me Fluxbox.

Për këtë ne krijojmë skedarin ~ / .config / lxsession / LXDE / desktop.conf me përmbajtjen vijuese:
[Session] window_manager=fluxbox
Ka shumë mundësi të tjera për të konfiguruar Fluxbox, por kjo shpëton pak nga ajo që synohet me këtë artikull. për të përfunduar unë ju lë një kapje aktuale të desktopit tim dhe disa lidhje interesi.

Lidhjet

Faqja zyrtare e Fluxbox
Wiki zyrtare (përmban disa artikuj në spanjisht)
Kutia Look: Përmban tema për Fluxbox dhe ambiente të tjera të lehta
Temat e mia për Fluxbox
Modifikoni pozicionin e butonave të dritareve dhe elementeve të shiritit të mjeteve Fluxbox
Grupet në Deviantart që çdo përdorues i Linux duhet të ndjekë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

30 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   LiGNUxero dijo

  Këtë Fluxbox shumë të mirë, e përdor shumë shpesh, më pëlqen sa i përshtatshëm mund ta ktheni.
  Unë e instalova një herë që kisha nevojë të ruaj RAM-in tim për të punuar me makina virtuale dhe në fund më pëlqeu aq shumë sa që e përdora atë për një kohë të gjatë si një mjedis i preferuar haha ​​unë madje duhej ta bëja veten një temë, ose Stili siç e quajnë ata në fluxbox, të cilin e ngarkova në kuti -look.org është dikush i interesuar për këtë

  http://box-look.org/content/show.php?content=146168

  1.    xhurat dijo

   Stili është i shkëlqyeshëm !!!

 2.   Hyuuga_Neji dijo

  Interesante. atëherë filloj ta provoj në thellësi më shumë falënderime dhe ta mbaj lart.

 3.   auroszx dijo

  Artikull i shkëlqyeshëm Son Link, Fluxbox ka një nga temat më të mira midis WM Standalone

 4.   Leper_Ivan dijo

  Shumë mirë .. 😀 Kam provuar Fluxbox vetëm një herë dhe më dukej shumë mirë .. Atëherë do ta provoj plotësisht.

  Faleminderit për artikullin

  Ivan!

 5.   xhurat dijo

  Epo, tani përdor OpenBOX, por kur e instalova kisha dyshimin se cilin të zgjidhja, OpenBOX, FluxBOX apo BlackBOX. Unë zgjodha OpenBOX sepse nuk kishte një panel dhe doja të përdorja AWN ose Kajro në të. Por një krahasim do të ndihmonte pak më shumë. Cila prej tyre ka më shumë kohë, opsione konfigurimi, pajtueshmëri me programe të tjera, sepse FluxBOX në vend të OpenBOX dhe anasjelltas.

  Më pëlqeu shënimi, me kohë dhe ju inkurajoj ta instaloni dhe ta provoni

 6.   Aaron Mendo dijo

  E shkëlqyeshme unë përdor fluxbox dhe jam i kënaqur me atë menaxher të dritares.

  Përshëndetje.

 7.   platonov dijo

  Artikull shumë interesant, do ta provoj.
  Ju mësoni shumë në blogun tuaj, faleminderit.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit

 8.   Lodhës dijo

  Më pëlqen shumë fluxbox që e kam përdorur për disa muaj së bashku me ngjyrën 2 dhe xcompmgr

 9.   Verlaine dijo

  Shumë i mirë ky postim, do të doja të dija nëse mund ta publikoni skedarin conf të lxpanel për provë në kompjuterin tim

 10.   Marcelo dijo

  Unë dua tavolina minimaliste, të efektshme. Ato zbukurime dhe shumëngjyrëshe si KDE, Gnome dhe Unity në fillim janë të lezetshme dhe të dobishme, por kur hyni në këtë univers të softuerit të lirë dhe shihni dhe provoni alternativat e tjera, shpejtësia që merrni me këto tavolina minimale është brutale kur dini si t’i trajtoni . Më pëlqen t'i krahasoj ato me automjete: KDE, Gnome dhe Unity janë si një limuzinë (ata kanë gjithçka, madje edhe një minibar: P), ndërsa OpenBox, BluxBox,… janë si një motor. 🙂

  1.    LiGNUxero dijo

   Trueshtë e vërtetë po, deri pak kohë më parë kisha archlinux dhe fluxbox dhe është më e shpejta që provova në jetën time haha
   E vërteta është që arch përfiton nga burimet dhe kjo ndihet kur keni më shumë se një istro në të njëjtin PC dhe përpiqeni të bëni të njëjtat gjëra, ose thjesht rutina e shfletimit dhe shfletimit në internet pak është e shkathët me arch. Mora melankolik, me duket se sonte kam instaluar nje hark perseri ne ndarjen qe po pordhe ne kete pc haha

  2.    Ghermain dijo

   Më pëlqen të hipi në një limuzinë ... kjo është arsyeja pse preferoj KDE hehehe

 11.   Aaron Mendo dijo

  Unë gjithashtu rekomandoj që nëse ju pëlqen diçka super e lehtë, provoni së pari dwm, kjo është një dhimbje koke, por pasi që jeni mësuar me të, ai menaxher i dritares është i mrekullueshëm, dhe gjëja më e mirë për mua është që ju nuk duhet të kërkoni integrim me dekorimin e dritares sepse nuk ka XD.

  Përshëndetje.

 12.   shejtani AG dijo

  Duket vërtet interesante.

 13.   AMLO dijo

  Duhet më shumë kohë për ta instaluar dhe konfiguruar sesa zgjat në kompjuterin tim.

  Në fakt jo vetëm fluxbox, çdo distro, kam probleme.

 14.   Leandro lemos dijo

  Cili harxhon më pak burime, ka të instaluar LXDE, ose thjesht përdor FluxBox? Apo përdorni LXDE dhe fluxbox si menaxher dritareje?

  1.    David ariza dijo

   nga sa kam provuar aplikacionet openbox, tint2 ose lxpanelx, adeskbar dhe të lehta (midori, abiword, gnumeric, deadbeef, evince - megjithëse xpdf ose mupdf janë vërtet dritë - fletë dhe mrvterminal ose lxterminal) nuk konsumojnë pothuajse asgjë. Kur nuk filloni më me openbox, lxpanelx, adeskbar dhe 2 skenar: për të rrotulluar sfondin dhe për të filluar htop harxhon më pak se 80 MB gjithmonë

 15.   Holiko dijo

  Çfarë bën demoni i thunarit?