BE :: Instalimi dhe Konfigurimi i Shellit

Unë tashmë ju kisha thënë rreth BE :: Shell, dhe në këtë artikull, unë do të shpjegoj hap pas hapi se si mund ta instalojmë këtë të bukur Predhë për tonën KDE dhe më vonë konfiguroni pak sipas shijeve tona.

Instalimi do të bëhet në Testimi i Debian Theshtë shpërndarja që kam në dorë, megjithatë më duket se procesi i instalimit duhet të funksionojë në ndonjë distro tjetër dhe ka të ngjarë që në Hark, gjithçka është çështje e instalimit BE :: Shell nga depot e AUR.

Shtë e nevojshme të mbërrini në fund të tutorialit për të qenë në gjendje të shijoni BE :: Shell pa asnjë problem

Kërkesat themelore.

Të jetë në gjendje të përdorë BE :: Shell ne duhet të kemi instaluar:

 • KDE si eshte logjika.
 • Mjetet e nevojshme të ndërtimit (instaloni paketën themelore të ndërtimit).
 • Mjetet për të menaxhuar GIT (instaloni paketën git-core).

Unë mendoj se kjo është e mjaftueshme.

Getting BE :: Shell

Duke supozuar se tashmë i kemi përmbushur të gjitha kërkesat themelore, ne vetëm mund t'i sigurojmë BE :: Shell Për këtë, ajo që bëjmë është të hapim një terminal dhe të vendosim:

$ git clone http://git.code.sf.net/p/be-shell/code be-shell-code

Do të shohim diçka të tillë nëse gjithçka funksionon:

Tani ajo që duhet të bëjmë është thjesht të ndjekim udhëzimet që mund të shohim në Projekti Wiki.

BE :: Instalimi i guaskës

Ne kemi qasje në dosjen që u krijua pas ekzekutimit të komandës:

$ cd be-shell-code

Dhe një herë në të duhet të futemi në dosjen e ndërtimit:

$ cd build

Ose çfarë është e njëjta:

$ cd be-shell-code/build/

Tani ekzekutojmë komandat e mëposhtme për të përpiluar BE :: Shell:

./configure
cd build
make
sudo make install

Ne duhet t'i kushtojmë vëmendje të madhe rezultatit të tekstit, që të mos na japë një gabim. Nëse gjithçka shkon mirë, ne duhet të vendosim sa vijon në të njëjtin terminal.

Ju lutemi, para se të ekzekutoni këto komanda, lexoni seksionin e personalizimit të BE :: Shell

kquitapp plasma-desktop
kquitapp kuiserver
kquitapp krunner
be.shell

Ne jemi gati të përdorim BE :: Shell, por së pari duhet të bëjmë diçka tjetër. Sipas autorit, ne duhet të ekzekutojmë komandën:

$ kcmshell4 kded

Dhe çaktivizoni "Menaxheri i njoftimit të statusit" të jetë në gjendje të përdorë ikonat e KDE në sirtarin e sistemit (sirtarin).

Zëvendëso desktopin e plazmës

Brenda dosjes të jetë-shell-kod, ne mund të gjejmë skedarët:

 • be.shell.desktop
 • plazma-desktop. desktop
 • krunner. desktop
Sipas autorit, ne duhet t'i kopjojmë këto skedarë në / .kde / ndaj / autostart / megjithatë, në rastin tim (Debian), rruga është / .kde / Autostart /

Ne duhet të krijojmë dosjen / .kde / ndaj / autostart / Nëse nuk e kemi dhe kopjojmë skedarët në të, përndryshe nuk do të funksionojë BE :: Shell gjatë fillimit.

Në rastin e plazma-desktop. desktop y krunner.desktop, ajo që ata bëjnë është të çaktivizojnë të dyja aplikacionet, kështu që nëse duam të largohemi krunner për shembull, ne nuk e kopjojmë atë.

Perfunduar? Epo jo, ne duhet ta rregullojmë.

Nëse vrapojmë BE :: Shell Pas instalimit / përpilimit të tij, do të kemi diçka si kjo:

Dhe siç mund ta shihni, nuk është e bukur. Por ne mund ta rregullojmë atë. Brenda dosjes të jetë-shell-kod, është një tjetër dosje e quajtur shembuj. Brenda është një skedar i quajtur be.shell.win2000 dhe gjithashtu një thirrje tjetër be.goca.beos, por ne do të punojmë me të parën.

Epo, këto janë dy shembuj të skedarit të konfigurimit të BE :: Shell. Ne hapim një terminal dhe vendosim:

$ cd be-shell-code/examples/

dhe më pas:

cp be.shell.win2000 ~/.kde/share/config/be.shell

Tani le të shkojmë në desktop »Kliko me të djathtën» Konfiguro »Rifresko dhe ne duhet të kemi diçka si kjo:

Në këtë rast, unë tashmë kisha vendosur një imazh sfondi mbi të. Për këtë ne shkojmë desktop »Kliko me të djathtën» Wallpaper »Zgjidh.

Por siç mund ta shihni në postimin tim të mëparshëm, ka tema të tjera shumë të këndshme për t'u vendosur BE :: Shell, si kjo:

Kjo temë me udhëzimet e saj mund të merret në kjo lidhje.

Kemi mbaruar, por ka gjëra për tu mbajtur në mend

Për BE :: Shell duhet të dini disa gjëra:

- Vendosja: Skedari i konfigurimit ku është vendosur pozicioni i paneleve, sfondi, etj., Është ~/.kde/share/config/be.shell prandaj, kur modifikojmë një temë, kjo skedar mund të duhet të zëvendësohet.

- Pamja: Temat e BE :: Shell mbahen brenda ~/.kde/share/apps/be.shell/Themes/.

- Menutë e panelit: Nëse shikoni imazhin e mësipërm, paneli i sipërm ka një lloj GlobalMenu. Possibleshtë e mundur që në temat e BE :: Shell cfare ka ne deviantart një skedar i quajtur Menyja kryesore.xml, të cilat ne duhet të vendosim në ~/.kde/share/apps/be.shell/ ose një i thirrur nënmeny.xml e cila vendoset në të njëjtën dosje.

Çfarë po më mungon?

Epo ka vetëm një gjë që nuk më pëlqen BE :: Shell dhe është fakti që nuk kam në rregull si të kontrolloj lidhjet e rrjetit. Nëse dikush mund ta rregullojë këtë, ju lutem më tregoni përmes komentit, njësoj për ata që kanë probleme me instalimin.

Kjo është gjithçka për të cilën kam mësuar BE :: Shell, Unë shpresoj se asgjë nuk ka mbetur në inkwell ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

25 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   vicky dijo

  Në depot e harkut dhe të chakra-s, pakoja është kjo besë-git.

  1.    vicky dijo

   Në aur dhe ccr

   1.    anti dijo

    Por AUR shënon paketën si të vjetëruar.

    1.    vicky dijo

     Nuk është shënuar si e vjetëruar

    2.    529 dijo

     Paketa është nga 11/08/2012 (20120811)

     -
     Mirëmbajtja elav, dje kam lexuar këtu rreth këtu, fillova të kërkoj se si ta instaloj dhe nuk gjeta asgjë

 2.   Ujk dijo

  Unë shoh që BE :: Shell ka qenë i suksesshëm në këto pjesë, dhe e vërteta është se nëse do të ishte më e lehtë për t'u instaluar dhe konfiguruar, me siguri do të ishte më e popullarizuar në mesin e përdoruesve të Linux. Unë mendoj se është çështje kohe, tani për tani, është mjedisi ideal për tinker dhe për ta lënë atë sipas dëshirës së përdoruesit, deri në detajet më të vogla.

 3.   Rots87 dijo

  Pyes veten ... KDE është po aq e personalizueshme sa është dhe është në gjendje të përvetësojë konfigurimin që dëshironi ... për çfarë është guaska? .. nuk është kritike, vetëm se me të vërtetë nuk e di se për çfarë shërben

  1.    nano dijo

   Nuk e di, ndrysho në një stil më Mac ose mendoj se është më i lehtë… në varësi të

  2.    vicky dijo

   Siç kam lexuar, kde nuk e mbështet css. Beshell harxhon më pak burime sesa plazma gjithashtu. Do të ishte një alternativë e lehtë, minimaliste dhe shumë e konfigurueshme për plazmën.

   1.    elav dijo

    Saktë ..

    1.    Leper_Ivan dijo

     A nuk është ajo për të cilën përdoret edhe Razor-Qt!?

     1.    Të ndryshme dijo

      Por krahasimi i Razor-Qt me KDE është pothuajse si krahasimi i një Renault Clio me një Mercedes… xD

   2.    Azazel dijo

    Pra, Plasma është guaska e KDE dhe si Gnome 3 mund të ndryshohet, kjo më duket e mrekullueshme, thjesht imagjinoni mundësitë, qielli është kufiri.

 4.   Leper_Ivan dijo

  Përtej kontributit të madh që na ka dhënë @elav, unë nuk e kuptoj nevojën e përdorimit të tij.

  Nëse do të doja të përdorja një "predhë", unë do të shkoja në Gnome dhe do të përdorja Shell 3 ose kanellë.

  KDE, më duket perfekte siç është. Më duket shumë e konfigurueshme dhe kam parë gjëra spektakolare në të. Unë nuk e shoh të nevojshme për të përdorur këtë, dhe për të shtuar të gjitha aq e lodhshme për instalimin dhe konfigurimin.

  1.    Windousian dijo

   Në pajisje të kufizuara mund të ketë kuptim (nëse është vërtet më i lehtë se Plazma).

   Jam mirë me një desktop alternativ me tema të bazuara në QSS. Adhuruesit e CSS-së tani mund të përdorin një desktop të KDE-së.

  2.    i duhur dijo

   Ka raste kur kurioziteti i thjeshtë mund të tejkalojë domosdoshmërinë.

   😉

 5.   sieg84 dijo

  por duke pasur plazma ...

 6.   x11tete11x dijo

  Më duket interesant ky projekt

 7.   Jose dijo

  Joser Mirëseardhje Por diçka që është më e komplikuar për tu instaluar, ajo ende nuk është shumë e konfigurueshme dhe duket se është shumë e gjelbër. Dhe nëse më nxitoni, duket e shëmtuar dhe joproduktive ... meriton gjithë konsideratën dhe duartrokitjet. Në vend të kësaj Gnome 3 merr të gjitha klubet. Apo si po shkon kjo?

  Epo, seriozisht. Duket si një guaskë e pazakontë. Normalisht "risitë" në këtë kuptim kanë për qëllim përdorimin e prekshëm. por kjo thjesht duket si një desktop i ri. në gjysmë të rrugës në disa. Ne do të shohim se si përfundon.

  1.    Windousian dijo

   Ju duhet të kontrolloni idenë tuaj se çfarë do të thotë Shell:
   http://es.wikipedia.org/wiki/Shell_(inform%C3%A1tica)

 8.   lol dijo

  Nuk mund të krijoni dy seanca? Një për kde4 dhe një për BE :: Shell. A është e vërtetë që është vetëm në anglisht?
  Faleminderit për artikullin ^^

 9.   Jose dijo

  .... Po dhe çfarë Sapo thashë që tendenca është të jesh tip i prekshëm ...

  1.    Windousian dijo

   Dua të them që gjëja atipike nuk është të paraqitësh një desktop që ndjek metaforën e desktopit. Projekti tjetër është ajo që bën. Mendova se e shoqërove Shell me një mjedis të orientuar nga prekja (shoh që isha gabim).

 10.   Mehizuke Nueno dijo

  E vërteta është që unë thjesht e instalova atë me git në hark dhe nëse më duhet ta vë në pikë, por më pëlqen

 11.   Ariel dijo

  Ata thonë se hera e tretë është sharmi, mirë, kjo është hera e tretë që përpiqem të përpiloj kodin dhe tani nuk më dha ndonjë gabim.