Debian + KDE: Instalimi dhe personalizimi

Siç kam premtuar, këtu janë hap pas hapi veprimet që kam kryer pasi kam instaluar KDE 4.6 në të dashurin tim Testimi i Debian. Kam qenë pak e zënë sot, prandaj më falni nëse nuk është aq e detajuar sa dëshironi.

Këtë mëngjes bëra një instalim të pastër (nga e para) e Debian, për të dokumentuar më mirë paketat që duhet të instaloj dhe kështu me radhë, kështu që nëse ndiqni këtë artikull hap pas hapi, nuk do të keni asnjë arsye për të pasur ndonjë problem.

Instalimi i Debian.

Në lidhje me instalimin ekziston një veçori. Unë normalisht përdor Testimi i Debian dhe gjëja më logjike është se Unë kam shkarkuar një iso të kjo lidhje dhe me atë keni përfunduar instalimin. Problemi është se meqë bandwidth-i im nuk e lejon atë, unë duhej të përdorja një iso të Shtrydh Debian.

Rekomandimi # 1: Mundohet të instalohet me ISO Testimin e Debian për dy arsye:

 1. Do të ketë më pak paketa për tu azhurnuar.
 2. Ju rrezikoni më pak të hasni gabime të varësisë ose gjëra të tilla.

Instalimi, ose me iso de shtrydh o Gulçimë, është saktësisht e njëjtë me mënyrën se si unë e shpjegoj atë ne kete pdf, përveç se nuk instaloj Mjedisi grafik, por vetëm Shërbimet standarde të sistemit. Për këtë udhëzues do të supozoj se instalimi është bërë nga izo i Testim.

Update

Pasi të kemi mbaruar instalimin pa një mjedis grafik, futemi si root dhe konfigurojmë depot:

# nano /etc/apt/sources.list

në skedarin e burimeve vendosim:

deb http://ftp.debian.org/debian testing main contrib non-free

dhe azhurnoni:

# aptitude update

Kur të keni mbaruar, ne azhurnojmë paketat e instaluara tashmë:

# aptitude safe-upgrade

Pasi të ketë mbaruar ky proces, nëse gjithçka ka shkuar mirë, ne rifillojmë procesin PC dhe ne vazhdojmë të instalojmë KDE.

Instalimi i KDE

Në këtë udhëzues do të instalojmë vetëm paketat e nevojshme në mënyrë që KDE shfaqet saktë dhe mund të jetë në gjendje ta përdorë atë. Ne gjithashtu do të instalojmë disa paketa të nevojshme që nuk janë përfshirë si parazgjedhje. Pasi të futemi si rrënjë, do të kemi një mjedis plotësisht funksional duke instaluar paketat e mëposhtme:

# aptitude install kde-plasma-desktop kde-l10n-es kde-i18n-es kwalletmanager lightdm

Me këtë mjafton që sapo të mbarojë dhe të rifillojmë, të mund të futemi në desktopin tonë të ri. Nëse shikoni në fund shtova LightDM dhe e shpjegoj pse. Kur instalojmë paketën kde-plazma-desktop, kjo na instalon KDM që për mua është shumë e rëndë, prandaj e zëvendësoj me LightDM. Pasi të japim Shkruani, magjistari do të na pyesë se cilën duam të përdorim, ju zgjidhni atë që dëshironi.

LightDM gjithashtu do të instalojë paketat për serverin grafik. Meqenëse përdor intel, thjesht shtoj: xserver-xorg-video-intel, duke qenë në këtë mënyrë:

# aptitude install kde-plasma-desktop kde-l10n-es kde-i18n-es kwalletmanager lightdm xserver-xorg-video-intel

Kjo është e mjaftueshme, por nëse duam mund të instalojmë pasi të mbarojë, ose së bashku me këto, paketat e mëposhtme:

# aptitude install kde-icons-oxygen kde-config-gtk-style kde-style-qtcurve kwalletmanager kde-icons-mono system-config-gtk-kde gtk2-engines-oxygen gtk-qt-engine

Ato janë paketa me të cilat ne do të përmirësojmë aplikimet Gtk që ne përdorim dhe disa ikona që shtojmë. Nëse nuk përdorni portofolin KDE për të menaxhuar fjalëkalimet, mund t'i hiqni menaxher kwallet.

Paketa shtesë.

Para se të rifilloni, do të ishte mirë të instalonit paketa të tjera që mund të na duhen, për shembull:

Paketa të Lidhura me Audio / Video
# aptitude install clementine kmplayer vlc (instalado por defecto) gstreamer0.10-esd gstreamer0.10-ffmpeg gstreamer0.10-fluendo-mp3 gstreamer0.10-plugins-bad lame pulseaudio -y

Paketat e ndërlidhura të shërbimeve të sistemit:
# aptitude install ark rar unrar htop mc wicd wicd-kde dbus gdebi-kde rcconf ksnapshot -y

JO / aplikacione KDE që përdor:
# aptitude install iceweasel icedove libreoffice-writer libreoffice-l10n-es libreoffice-kde libreoffice-impress libreoffice-calc gimp inkscape diffuse -y

Gjërat që heq:
# aptitude purge exim4 exim4-base exim4-config exim4-daemon-light -y

Sigurisht që duhet të shtoni ose hiqni atë që ju nevojitet

Përshtatja e KDE-së

Nëse i kalojmë hapat e mëparshëm pa probleme, kemi ardhur në pjesën më interesante të gjithë kësaj gjëje: personalizimi KDE për të na shpëtuar disa Mb të konsumit. Së pari ne do ta bëjmë atë manualisht (me tastierë) për të kaluar më vonë në aspektet grafike.

Çaktivizimi i Akonadi + Nepomuk:

Unë nuk do të hyj në detaje se çfarë është Akonadi o Nepomuk, veçanërisht pasi ekziston një artikull i shkëlqyeshëm që përshkruan shumë mirë se cili është funksioni i secilit prej tyre. Mund ta lexoni këtu. Për të çaktivizuar plotësisht Akonadi, ne bëjmë sa vijon:

$ nano ~/.config/akonadi/akonadiserverrc

Ne kërkojmë vijën që thotë:

StartServer=true

dhe ne e vendosëm atë të vërtetë:

StartServer=false

Mbani në mend se aplikacione të tilla si Kmail ata përdorin Akonadi, kështu që mund të mos jemi në gjendje t'i përdorim ato. Për të çaktivizuar Nepomuk redaktoni skedarin:

$ nano ~/.kde/share/config/nepomukserverrc

dhe ajo:

[Basic Settings]
Start Nepomuk=true

[Shërbimi-nepomukstrigiservice]
nisja automatike = e vërtetë

E lëmë kështu:

[Basic Settings]
Start Nepomuk=false

[Shërbimi-nepomukstrigiservice]
fillimi automatik = i rremë

Në teori e gjithë kjo mund të bëhet nga Preferencat e Sistem, por asgjë, këtu përreth është më e shpejtë

Eliminimi i efekteve.

Ne mund të kursejmë pak burime duke eleminuar efektet (transparencat, kalimet) që hyn brenda KDE si parazgjedhje. Për këtë ne hapim Menaxheri i Preferencave të Sistemit » Pamja dhe sjellja e hapësirës së punës »Efektet e tavolinës dhe zgjidh » Aktivizo efektet e desktopit.

Ne gjithashtu mund të heqim efekte të tjera duke konfiguruar cilësimet e oksigjenit. Për këtë ne shtypim Alt + F2 dhe ne shkruajme cilësimet e oksigjenit. Ne duhet të marrim diçka si kjo:

Aty mund të argëtohemi duke hequr efekte të llojeve të ndryshme. Thjesht zgjidh: Aktivizoni animacionet.

Shfaqja e duhur e aplikacioneve Gtk

Gjëja e parë që bëjmë është instalimi i motorëve Gtk e nevojshme:

$ sudo aptitude install gtk2-engines-oxygen gtk2-engines-qtcurve

Më vonë ne hapim një terminal dhe vendosim:

$ echo 'include "/usr/share/themes/QtCurve/gtk-2.0/gtkrc"' >> $HOME/.gtkrc-2.0
$ echo 'include "/usr/share/themes/QtCurve/gtk-2.0/gtkrc"' >> $HOME/.gtkrc.mine

Tani ne vetëm duhet të zgjedhim në Preferencat e KDE sesa për aplikimet Gtk përdorim QtCurve. Rezultati mund të shihet tek unë Firefox:

Eliminimi i proceseve në fillim.

Ne hapim Menaxheri i Preferencave të Sistemit »Administrimi i Sistemit» Fillimi dhe Mbyllja »Menaxheri i Shërbimit dhe zgjidh ato që nuk duam të fillojmë. Shembull i një që unë gjithmonë e çaktivizoj: Modulet e kërkimit Nepomuk.

Eliminimi i kursorit elastik.

Edhe pse mund të mos duket si ajo, kërcimi i vogël i ikonës që shfaqet në kursorin kur hapim një aplikacion konsumon burime. Për ta eleminuar hapim Menaxheri i Preferencave të Sistemit »Paraqitjet dhe sjelljet e zakonshme» Njoftimet e aplikacionit dhe sistemit »Njoftimi i nisjes dhe ku thuhet Kursori elastik ne vendosim: Nuk ka kursor të zënë.

Tavolinë klasike.

Gjithmonë më ka pëlqyer të kem tryezën tradicionale, si në xhuxh o KDE 3. Për ta bërë këtë ne shkojmë në desktop dhe klikojmë në ikonën në të djathtë sipër dhe zgjedhim Preferenca e pamjes së dosjes:

Dhe në dritaren që del ne e ndryshojmë disponimin në Pamje dosjeje.

RCConf

Ne instalojmë rcconf për të çaktivizuar si zakonisht disa daemone që fillojnë kur sistemi çizet. Në rastin tim një nga ato që unë fshij është KDM pasi që unë përdor LightDM. Duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm me këtë dhe të mos e fshini kurrë dbus.

Dhe deri më tani ky udhëzues. Shpresoj të mund të shtoj më shumë gjëra me kalimin e kohës.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Oscar dijo

  Faleminderit elav për mbajtjen e fjalës +1

  1.    elav <° Linux dijo

   Shpresoj të të ndihmojë vërtet ...

 2.   mac_live dijo

  Faleminderit, unë tashmë kam bërë personalizimin, ne thjesht do të rinisim për të parë nëse vërtet ecim më shpejt dhe cilat programe mund të bëj pa kohën e fillimit? Nëse nuk ju shqetësoj shumë?

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo kjo varet nga ajo që keni instaluar. Nëse më tregoni një screenshot, mbase mund t'ju ndihmoj ..

 3.   hipersajan_x dijo

  Aty ku thuhet gjëja akonadi, ju e vendosni prapa, për të çaktivizuar akonadi ndryshorja duhet të jetë false, si kjo:

  StartServer = i rremë

  1.    elav <° Linux dijo

   Po, më ka ndodhur kur isha duke e shkruar artikullin, faleminderit shumë

 4.   Oscar dijo

  elav Unë mendoj se për të çaktivizuar akonadi është e kundërta se si e vendosni atë në postim.

 5.   Oscar dijo

  Duke hequr shkrimi dhe duke çaktivizuar Akonadi dhe Nepomuk, unë zvogëlova konsumin me 200 MB, jam i kënaqur.

  1.    elav <° Linux dijo

   200Mb? 0_o

   Por sa RAM keni? A e ulët kaq shumë konsumin? Uau .. E shkëlqyeshme

   1.    Oscar dijo

    Unë kam 1.5 GB dhe 1.3 GB në dispozicion me një procesor AMD64 dual core, i cili mendoj se, ndërsa lexoj në internet, harxhon më shumë RAM sesa një i386. Kam në plan të përpiqem të arrij në 4Gb.

    1.    elav <° Linux dijo

     MMM në rregull.

   2.    kik1n dijo

    Në fakt po.
    Kde nuk më ka hyrë kurrë për shkak të konsumit të lartë të Ram.
    Unë e dua atë, por unë jam në Gnome Ja

    1.    Oscar dijo

     Me Gnome2 jam dakord me ty por provova Fedora 15 me Gnome3 dhe ka një konsum të lartë RAM gati të barabartë me KDE, shpresoj që me zhvillimin ta përmirësojë konsumin.

 6.   Roman77 dijo

  Shumë mirë tuto… .ha, pothuajse e njëjtë me instalimin që kam te Debian… ndryshimi është se në kohën që e instalova me Squeeze dhe procesi ishte i zgjatur

  regards

  1.    elav <° Linux dijo

   Faleminderit Roman77, jemi të kënaqur që ju pëlqeu

 7.   Carlos-Xfce dijo

  Përshëndetje Elav. Megjithëse nuk kam qenë asnjëherë përdorues i KDE-së, e konsideroj këtë udhëzues shumë interesant. Më pëlqen të mësoj. Faleminderit shumë dhe shpresoj të vazhdoni të botoni më shumë.

  1.    elav <° Linux dijo

   Faleminderit Carlos-Xfce, unë gjithashtu shpresoj të vazhdoj të botoj të tjerët, dua të them, nëse Gnome nuk më telefonon, unë tashmë shoh që më shumë paketa Gnome3 po hyjnë në Testim

 8.   arturo molina dijo

  Më dukej interesante. Le të shohim nëse fundjavën e inkurajoj veten që ta instaloj. Të fala.

 9.   E kuqe dijo

  Postim i shkëlqyeshëm, tani filloj ta ndjek ... Unë gjithashtu dua të përpiloj bërthamën për kompjuterin tim, por nuk e di se çfarë modulesh duhet të instaloj, unë kam një Toshiba që përdor AMD Thurion Dual core me 4 GB RAM dhe ky është rezultati i lspci:
  00: 00.0 Ura pritëse: Mikro Pajisjet e Avancuara [AMD] Ura Rritëse RS880
  00: 01.0 Ura PCI: Mikro Pajisjet e Avancuara [AMD] RS780 / RS880 PCI në urë PCI (int gfx)
  00: 04.0 urë PCI: Pajisjet e përparuara mikro [AMD] RS780 urë PCI në PCI (porta PCIE 0)
  00: 05.0 urë PCI: Pajisjet e përparuara mikro [AMD] RS780 urë PCI në PCI (porta PCIE 1)
  00: 06.0 urë PCI: Pajisjet e përparuara mikro [AMD] RS780 urë PCI në PCI (porta PCIE 2)
  00: 11.0 Kontrolluesi SATA: ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 SATA Kontrolluesi [modaliteti AHCI]
  00: 12.0 Kontrollues USB: Kontrolluesi ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 USB OHCI0
  00: 12.1 Kontrolluesi USB: ATI Technologies Inc SB7x0 Kontrolluesi USB OHCI1
  00: 12.2 Kontrolluesi USB: ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 USB EHCI Kontrolluesi
  00: 13.0 Kontrollues USB: Kontrolluesi ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 USB OHCI0
  00: 13.1 Kontrolluesi USB: ATI Technologies Inc SB7x0 Kontrolluesi USB OHCI1
  00: 13.2 Kontrolluesi USB: ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 USB EHCI Kontrolluesi
  00: 14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Kontrollues (rev 3c)
  00: 14.2 Pajisja audio: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA)
  00: 14.3 Ura ISA: ATI Technologies Inc SB7x0 / SB8x0 / SB9x0 kontrollues i hostit LPC
  00: 14.4 Ura PCI: ATI Technologies Inc SBx00 PCI në PCI Bridge
  00: 18.0 Ura e hostit: Pajisjet e përparuara mikro [AMD] Familja 10h Konfigurimi i Procesorit HyperTransport
  00: 18.1 Ura e pritësit: Mikro Pajisjet e Avancuara [AMD] Familja 10h Harta e Adresës së Procesorit
  00: 18.2 Ura e pritësit: Mikro Pajisjet e Avancuara [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
  00: 18.3 Ura e pritësit: Mikro Pajisjet e Avancuara [AMD] Familja 10h Procesori Kontrolli i Ndryshëm
  00: 18.4 Ura e pritësit: Mikro Pajisjet e Avancuara [AMD] Familja 10h Kontrolli i Lidhjes së Procesorit
  01: 05.0 Kontrollues i pajtueshëm me VGA: ATI Technologies Inc M880G [Mobility Radeon HD 4200]
  02: 00.0 Kontrollues i rrjetit: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8191SEvB Kontrollues i LAN me valë (rev 10)
  03: 00.0 Kontrollues i Ethernet: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Kontrollues RTL8101E / RTL8102E PCI Express Fast Ethernet (rev 02)