Instalimi i mjedisit grafik dhe shoferit të videos në Arch Linux

aaah

A thjesht instaloni Arch Linux Dhe instalimi ishte i suksesshëm? Tani na duhet instalimi i shtesave grafike për të filluar të shijojmë në maksimum këtë sistem mahnitës.

 Ne instalojmë shtojcat themelore.

-11c Instalimi i XORG dhe shtojcave të tij

$ sudo Pacman -S xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils

-12 ditë Instalimi i tryezës

$ sudo Pacman -S tryezë-demonstrime tryeze

Ne instalojmë shoferin e videos.

-216 ditë Nvidia

-Një Drejtuesit kryesorë të pronësisë.

$ sudo Pacman -S nvidia nvidia-utils

-Një Drejtuesit dytësorë të pronësisë.

$ sudo Pacman -S nvidia-304xx

-Një Drejtuesit e burimit të hapur.

$ sudo Pacman -S xf86-video-nouveau

-215 ditë Ati (radeon).

$ sudo Pacman -S xf86-video-ati

-214 ditë Intel

$ sudo Pacman -S xf86-video-intel

-213 ditë i panjohur

Për të parë listën e plotë të drejtuesve të videove me burim të hapur:

$ sudo Pacman NS xf86-video

Kaloni nëpër listë dhe gjeni drejtuesin e duhur për kartën tuaj video.

Në rast të mos gjetjes së tij, kontrolluesi Shiko Theshtë më gjeneriku, megjithëse nuk ofron mbështetje 3D ose përshpejtim të harduerit.

$ sudo Pacman -S xf86-video-vesa

Tani do të testojmë mjedisin grafik.

Ne instalojmë ambientin e paracaktuar të X11.

$ sudo Pacman -S xorg-twm xorg-xclock xterm

Ne ekzekutojmë mjedisin grafik:

$ startx

Nëse gjithçka është e saktë, do të shfaqet mjedisi grafik i mëposhtëm:

p.sh.02_zps9a6f13ad

Për të dalë nga mjedisi (twm):

$ sudo vras X
Pas testimit të mjedisit X11, ne duhet ngritur disa detaje.

afo1

afo2

 


Ju lutem! dërgoni tuajin problemet / dyshimet në emailin tim: arch-blog@riseup.net

ff Na ndihmoni me një klikim!, ndani udhëzuesin me miqtë tuaj.Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

38 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Lied der Sturme dijo

  Kur instaloni drejtuesit Ati, unë rekomandoj që të përdorni repos Vi0l0.

  # nano /etc/pacman.conf

  [katalizator]
  Serveri = http://catalyst.wirephire.com/repo/catalyst/$arch

  32 bit:
  # yaourt -S katalizator-fiksohem linux-headers dkms linux-lts linux-lts-headers

  64 bit:
  # yaourt -S katalizator-hook linux-headers lib32-catalyst-utils dkms linux-lts linux-lts-headers

  # aticonfig –fillestar

  Dhuroni.

  1.    i papërpunuarBasic dijo

   Duke ndjekur të njëjtën linjë .. .. Unë rekomandoj katalizator-total .. ..nëse më kujtohet mirë, gjithashtu i duhet xorg1.13..në të dy rastet ..

   1.    kik1n dijo

    Po, por total-katalizatori, në rastin tim ndërsa instaloj bitët Arch 64, më dha probleme, kjo është arsyeja pse unë e instaloj vetëm atë, pasi që c-total instalon më shumë varësi.

  2.    Ds23yTube dijo

   Varet nga cila kartë, nëse nuk ka më mbështetje të pronarit, është më mirë të përdorni atë falas që vjen si parazgjedhje, e cila tashmë është mjaft e mirë.

 2.   nano dijo

  Lë vijën e komenteve dhe do të doja të të pyesja që të kontribuosh në ato distinktivë të shkëlqyeshëm që bëre, nëse mundesh sigurisht, për të parë nëse krijojmë një shtojcë me atë: 3 vërtet sa e mirë xD

 3.   davidlg dijo

  postime për të rekomanduar, unë do t'ju thosha të vendosni për GMA500
  https://wiki.archlinux.org/index.php/poulsbo

 4.   Ds23yTube dijo

  Unë jam me openSUSE për momentin, por mund të mos marrë shumë kohë për t'ju lënë një ndarje për Arch. Megjithatë, unë përdor Skriptin AUI të HitGub.

 5.   Chuck Daniel dijo

  Udhëzues i shkëlqyeshëm, i thjeshtë dhe efektiv, dhe ato banderola janë fantastike. 🙂

 6.   lokol dijo

  Përshëndetje, mbase kjo është pak jashtë temës, por më duhet të krijoj një cd të drejtpërdrejtë të harkut me paketat që kam instaluar tashmë në kompjuterin tim, nëse mund të më ndihmoni me një manual ose udhëzues do të ishte mirë, faleminderit paraprakisht. Salu2
  wasa87lokol@yahoo.com

  1.    x11tete11x dijo

   ndalo, ndoshta dikush mund të të japë një dorë

   http://foro.desdelinux.net/

 7.   sergio dijo

  Më falni shumë mirë artikulli që treguat ... por a nuk jeni tolaman? Unë ju ndjek në YouTube dhe gjithashtu në taringa haha ​​është thjesht një dyshim

 8.   Në rregull dijo

  Përshëndetje, urime për këtë udhëzues, kjo me të vërtetë na ndihmon ata prej nesh që filluan me Linux, arch është distroja ime e preferuar dhe do të doja të dija nëse mund të më ndihmoni ta instaloj në një ultrabook asus me uefi pasi informacioni që unë gjej është një pak konfuze: /
  Unë do të vlerësoj çdo ndihmë që mund të më ofroni.

 9.   Marco dijo

  i madh Alejandro, tani duhet te pres tutorin te kde

 10.   anti dijo

  Ajo që unë kam qenë kurioz të provoj është një sistem pa një mjedis grafik. Terminal i pastër. Asgjë më shumë për të parë se sa zgjati pa u strehuar në X-të. Ndonjë mendim për këtë?

 11.   csk89 dijo

  Përshëndetje, si jeni miq? Le të shohim nëse e kuptoj. Unë jam i ri në GNU / Linux, por më pëlqen të provoj dhe të mësoj gjëra të reja.

  A duhet të instaloj XORG dhe më pas mjedisin desktop që dua të përdor? Apo vetëm një nga të dy?

  Përshëndetje.

  1.    elav dijo

   Mund ta instaloni sipas radhës që dëshironi, por nëse nuk instaloni Xorg nuk do të keni grafikë, të thuash kështu, do të shihni vetëm një tastierë të zezë me shkronja të bardha.

   1.    csk89 dijo

    Faleminderit elav, dëshira për të përdorur Arch ka qenë e fshehur prej ditësh, për të provuar këtë distro shumë të rekomanduar. Brohoritje

 12.   Brandon dijo

  Kam instaluar shoferin intel në netbook-un por ambienti grafik nuk më tërheq kur e kontrolloj, kam një gabim vazhdova të instaloj "vesa" e cila nuk funksionoi as, i instalova të gjithë dhe asnjë nuk punoi për mua atje është një mënyrë tjetër për të marrë një tjetër shofer? aspiroj një D270

 13.   Joe_Vetem dijo

  kur e bëra ishte që të shkarkoja drejtuesit nga nvidia dhe të shkarkoja metodën x, XD old man por ajo ende ka hijeshinë e saj

 14.   Maksimiliano Losada dijo

  I dashur, tutorial shumë, shumë i mirë në seksionin e instalimit të mjediseve desktop që nuk mund ta bësh një për panteonin. Faleminderit

  regards

 15.   Maksimiliano Losada dijo

  I dashur, tutorial shumë, shumë i mirë në seksionin e instalimit të mjediseve desktop që nuk mund ta bësh një për panteonin. Faleminderit

 16.   atial dijo

  Na vjen keq dhe instalova xorg dhe shtesat e tij dhe drejtuesit nvidia, por kur teston startx asgjë: c, unë jam i ri për të harxhuar: s.

 17.   mashtrues dijo

  Përshëndetje, unë kam një problem duke u përpjekur të filloj "startx".
  Unë kam instaluar drejtuesit e nvidia "nvidia-340xx" + bibliotekën multilib "lib32-nvidia-340xx-libgl".

  Gabimi që më jep:
  xinit: heqja dorë
  xinit: nuk mund të lidhet me serverin X: Koncesioni u refuzua
  xinit: gabim i serverit

  PS: para se ta instaloj në makinerinë reale kam bërë prova në makinat virtuale dhe nuk kam pasur probleme.

  1.    mashtrues dijo

   Ok zgjidhet. Vendos hapat që kam bërë, nuk e di cili ka funksionuar.

   1) Pas instalimit të nvidia, rinisni "sudo reboot"

   2) sudo modprobe nvidia

   Dhe funksionon

  2.    alx dijo

   Unë kam saktësisht të njëjtin problem, kam instaluar drejtuesin Intel: xf86-video-intel, por kam të njëjtin gabim:

   xinit: heqja dorë
   xinit: nuk mund të lidhet me serverin X: Koncesioni u refuzua
   xinit: gabim i serverit

   A mund të më thuash si e gjete zgjidhjen tënde? Provova "sudo modprobe intel" me disa shpresë se do të funksiononte, por nuk më bëri: "modprobe: FATAL: Moduli intel nuk u gjet."

   1.    mashtrues dijo

    Përshëndetje Alx,

    Të them të drejtën, nuk mbaj mend ku gjeta zgjidhjen për "sudo modprobe nvidia".

    Por duke kërkuar kam gjetur 2 site ku mund t'ju ndihmojë (vetëm për nvidia)
    https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA#Blackscreen_at_X_startup_with_new_driver
    http://bbs.archbang.org/viewtopic.php?pid=11861#p11861

   2.    mashtrues dijo

    Vazhdoj të vendos lidhje që doja të vendosja disa lidhje rresht, por po hidhesha se ishte e padëshiruar dhe nuk më linte, prandaj do të duhet ta vendos në disa postime. Më vjen keq.

    Pjesa e 2-të:
    Për problemin me intel, provoni:
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Intel_graphics
    https://www.howtoforge.com/community/threads/x-server-failed-to-start.34881/

    Ky përdorues i GenToo ka të njëjtin problem si ju. Obviousshtë padyshim një distro tjetër, por mund të provoni të konvertoheni në Arch.
    http://www.linuxquestions.org/questions/gentoo-87/startx-problem-intel-radeon-937407/

    Një gjë tjetër, a janë grafika juaj vetëm intel apo intel / nvidia me optimus?
    Nëse është intel thjesht provoni zgjidhjet e mësipërme, nëse është intel / nvidia me optimus, ka më shumë gjëra për të bërë (hapat që duhet të ndiqni do t'i vendos në komentin vijues)

   3.    mashtrues dijo

    Dhe Pjesa e tretë - Intel / nVidia Optimus (Këto hapa duhet të bëj kohët e fundit për laptopin tim të ri)

    1) Hyni në bios tuaj dhe kontrolloni nëse ka opsionin "Zbulimi i OS për NVIDIA Optimus" dhe çaktivizojeni atë (nëse nuk e ka, asgjë nuk ndodh)
    2) Hiqni të gjitha paketat nga ky hap i udhëzuesit që keni instaluar (Nëse është një instalim i pastër, kaloni këtë hap)
    3) Instaloni hapin 1: sudo pacman -s xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils
    4) sudo pacman -S mesa mesa-demos nvidia nvidia-utils lib32-nvidia-utils xf86-video-intel lib32-mesa-libgl
    5) sudo pacman -S bumblebee bbswitch primus virtualgl lib32-primus lib32-virtualgl
    6) sudo systemctl mundëson bumblebeed
    7) rindizni
    8) Vazhdoni me udhëzuesin nga pika "Tani ne do të testojmë mjedisin grafik". Me fjalë të tjera, hapi tjetër është:
    8.1) sudo pacman -S xorg-twm xorg-xclock xterm
    9) startx

    Sapo sistemi të instalohet plotësisht (d.m.th., ne tashmë kemi të instaluar sistemin me mjedisin e tij grafik, në 2 faqet e para që vendosa në fund të këtij komenti ka shpjegime se si të bëjmë teste për të verifikuar që edhe intel Punë grafike nVidia

    Informacioni i marrë nga:
    https://evilshit.wordpress.com/2013/10/14/how-to-install-bumblebee-on-arch-linux/
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Bumblebee
    https://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg

   4.    mashtrues dijo

    Por në udhëzuesin e instalimit Intel / nVidia kisha harruar një hap.

    Nëse bios "Zbulimi i OS për NVIDIA Optimus" ishte çaktivizuar, pas hapit 7) rinisni, është e nevojshme të aktivizoni përsëri "Zbulimin e OS për NVIDIA Optimus"

 18.   Luis dijo

  Përshëndetje, unë instalova Arch linux në virtualbox, por kur filloj qëndron në terminal, kur përpiqem të instaloj XORG dhe shtojcat e tij.
  $ sudo pacman -s xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils

  Ai më dërgon mesazhe duke thënë se thelbi, ekstra dhe bashkësia nuk ekzistojnë.

  Nuk e di se si mund ta instaloj ambientin grafik, ju mund të më këshilloni të kryej këtë proces.

  Faleminderit paraprakisht dhe përshëndetje

  1.    mashtrues dijo

   Pershendetje Luis,

   E njëjta gjë më ndodhi kur bëra testin në VirtualBox, por duke kërkuar gjeta këtë mësim të përqendruar kryesisht në instalimin e Arch në VirtualBox (është në anglisht):

   http://learnaholic.me/2013/11/10/archlinux-virtualbox-install-notes/

   Shkoni te seksioni VirtualBox (është midis mesit dhe fundit të artikullit) dhe ndiqni hapat për të instaluar Harkun e virtualizuar.

 19.   O zot i madh dijo

  Përshëndetje ditë e mirë ..
  Unë kam një problem të vogël në fillim të xorg
  # $ sudo pacman -s xorg-server xorg-xinit xorg-utils xorg-server-utils
  Kam 4 mundësi
  1) mesa-libgl 2) nvidia-304xx-libgl 3) nvidia-340xx 4) nvidia-libgl

  Unë do të doja të më ndihmonit se çfarë opsioni të marr .. përshëndetje

  1.    mashtrues dijo

   Ju duhet të zgjidhni opsionin që ju përshtatet më së miri sipas drejtuesve që do të instaloni pas instalimit të xorg. Kjo do të thotë, nëse NUK është nvidia, duhet të instaloni "mesa-libgl", përndryshe, domethënë është nVidia, duhet të zgjidhni një nga drejtuesit, nëse karta juaj ka nevojë për drejtuesin 304.xx, 340.xx ose versioni i fundit.

   Për të parë se çfarë shoferi ju nevojitet sipas pamjes së kartës suaj nvidia:
   https://wiki.archlinux.org/index.php/NVIDIA
   https://wiki.archlinux.org/index.php/Xorg

 20.   i guximshëm dijo

  Si ta shoh hapin tjetër në udhëzuesin në faqe nuk tregon asgjë

 21.   perkus dijo

  Kur shkoj te pjesa Xorg më thotë gabim shumë i plotë i ndarjes, e bëra përsëri nga 0 të tjera 2 herë duke shpërndarë ndonjë memorje por vazhdon të ndodhë, çfarë po bëj keq?

  Nga rruga, udhëzuesi është shumë i qartë, faleminderit.

 22.   John dijo

  Paketat xorg-utils dhe xorg-server-utils nuk ekzistojnë më. Si nuk i ndikon instalimi i tyre?

  1.    engjëll dijo

   Pikërisht e njëjta gjë më ndodhi mua, ajo që bëra në thelb ishte heqja e paketave nga porosia, dhe unë instalova xorg-apps që nuk kam pasur ndonjë problem me të

   1.    engjëll dijo

    Unë sqaroj se unë heq paketat xorg-utils dhe xorg-server-utils