Instalimi i një Multifunksioni HP në ArchLinux

Përshëndetje kolegë, këtu është një udhëzues i vogël se si të instaloni një shumëfunksional HP në ArchLinux.

Multifunksionimi: Kopjim, Printim, Skanim, Faks.

Para së gjithash ne duhet të instalojmë disa paketa kryesore:

sudo pacman -S cups ghostscript gsfonts hplip

Pas instalimit të këtyre paketave, ne vazhdojmë të krijojmë shërbimet dhe t'i fillojmë ato.

Fillimi:

sudo systemctl enable cups.service

Fillimi:

sudo systemctl start cups.service

Nëse ata nuk e kanë bërë atë gjatë instalimit, ne duhet të shtojmë përdoruesin tonë në grup lp dhe grupi skaner:

sudo gpasswd -a scanner

sudo gpasswd -a lp

Sapo të instalojmë paketat dhe të shtojmë përdoruesin tonë në grupet e lartpërmendura, duhet të konfigurojmë vetëm printerin.

sudo hp-setup

Komanda e mëparshme kërkon që disa biblioteka të ekzekutohen, nëse nuk doni t'i instaloni dhe të bëni konfigurimin nga terminali, thjesht shtoni -i në komandë.

sudo hp-setup -i

Ekrani që na tregon është mjaft intuitiv.

Sa me siguri është një shumëfunksionues USB, thjesht jepni [Hyni] në komandën e parë, dhe pastaj përgjigjuni disa pyetjeve të thjeshta, ku mund t'i jepni pajisjes një emër dhe nëse dëshironi të specifikoni një vend. Për shembull: Multifunksioni 1, i gjallë.

Pasi të keni mbaruar, do të ishte e nevojshme të instaloni disa softuerë për të skanuar, pasi mund të shtypim nga kudo që të jemi, Libre Office, etj.

Veçanërisht preferoj Skanimin e thjeshtë

sudo pacman -S sane simple-scan

Do të instalojë disa varësi.

Kur të mbaroni instalimin nëse hapni skanimin e thjeshtë, me siguri ju tregon se nuk gjen ndonjë pajisje, tani ne e zgjidhim atë.

sudo sane-find-scanner

Sapo ta gjeni, duhet të vazhdoni të mos komentoni një linjë të arsyeshme.

sudo nano /etc/sane.d/dll.conf

Në fund, ne heqim komentin e vijës që thotë hpaio

Ashtu eshte:

#hpaio

Duhet të duket kështu:

hpaio

Ne ruajmë dhe mbyllim.

Tani po, ne e provojmë skanerin, ne mund ta bëjmë atë përmes terminalit:

sudo scanimage -L

Ose kalojmë në skanimin e thjeshtë dhe skanojmë diçka.

Kjo është e gjitha për tani, shpresoj se ka ndihmuar. Ndonjë pyetje, ju e dini

Përshëndetje.

Ivan!


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

18 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ngas dijo

  Shkëlqyeshëm, nuk kam asnjë justifikim për të mos shtypur ose skanuar. Faleminderit për kontributin

  1.    Leper_Ivan dijo

   Ju mirepresim Jep gëzim që shërben kontributi.

 2.   MSX dijo

  Nëse më tregoni se si ta bëj printerin Epson CX-5600 të funksionojë në Arch, unë do t'ju bëj një monument ... dhe do të fluturoj me serverin Ubuntu që kam për serverin e printimit! 😀

  Sooooy, une jam nje poshter sooooy !!!

  1.    Leper_Ivan dijo

   Unë duhet të shoh nëse gjej ndonjë shok që ka një Epson të provojë. Sapo ta marr, bëj testet përkatëse dhe udhëzuesin përkatës.

   Nëse shihni mburojën, atë të avatarit tim, do të vini re se nuk është e Ñuls.

   Regards,

 3.   helena_ryuu dijo

  Në ditët e sotme, instalimi i një printeri HP në hark nuk është problem, unë kam një HP laserjet 2200D (një dinozaur i moshave të paimagjinueshme xD) që funksionoi pa ndonjë pengesë, për më tepër, u befasova kur e pashë atë në listën e printerëve pa pasur nevojën time mosmarrëveshje me diçka pse, kur instaloni gota instaloni paketat e përmendura në postim.

  Sa për një Epson, siç thotë msx, unë do të të bëj një altar dhe do të të adhuroj nëse na mëson të bëjmë një printer Epson të funksionojë në Linux, unë kam një multifunksional Epson me fishekë individualë dhe nuk ka asnjë mënyrë të dukshme që punon, unë përdor vetëm skanerin, por është turp të mos jesh në gjendje të shtypësh ngjyra D:

  muaj më parë ndoqa një udhëzues për taringa, por më së shumti që mora ishte të tërhiqja faqen dhe të shtypja shumë pika, provova me imazhe, tekst dhe të njëjtën gjë, pastaj e provova në një PC me windoze (sepse në kompjuterin tim arch është i vetmi OS) dhe shtypja funksionoi mirë: / pra, sfida është atje xDD

  brohoritje ^ w ^

  1.    MSX dijo

   @Leproso: ju nuk mund të shihni një joraca mburojën tuaj! Dhe unë nuk jam një xD xhan
   @helena: multi-funksioni për të cilin flas në Ubuntu është i përsosur, _ si gjithmonë_, kjo është arsyeja e vetme pse instalova një 12.04 si një server me shumë qëllime në shtëpi

   Megjithëse duhet të bëj një rrëfim: që kur instalova Ubuntu vendosa 12.04 LTS kështu që do të harroja çështjen e mbështetjes për vitet e ardhshme të gjata ... për fat të keq pacmaniti im akut ishte më i fortë dhe pas një kohe po azhurnoja serverin në 12.10 = 'D

 4.   heksborg dijo

  Post te mbare Do të përpiqem ta mbaj këtë në dorë. 🙂

 5.   Xhunma dijo

  Faleminderit shumë për udhëzuesin. I pastër si uji. Më shërbeu për Manjaro

 6.   churrero dijo

  Jam përpjekur ta zbatoj këtë udhëzues në printerin tim LaserJet 1018 në Manjaro, por nuk kishte asgjë për të bërë. Unë nuk kam pasur problem ta shtoj këtë printer në shpërndarjet e tjera Linux por nuk ka asnjë mënyrë këtu. Kjo është ajo që më tregon kur përpiqet të shtypë faqen e provës: »(procesi: 8897): GConf-PARALAJMRIM **: Klienti dështoi të lidhej me demonin D-BUS:
  Nuk kam marrë përgjigje. Shkaqet e mundshme përfshijnë: aplikacioni në distancë nuk dërgoi një përgjigje, politika e sigurisë e autobusit të mesazhit bllokoi përgjigjen, skadoi koha e përgjigjes ose lidhja e rrjetit ishte prishur. »
  Me anglishten time të tmerrshme nuk e di se çfarë do të thotë. Mund të më japësh një dorë?
  Përshëndetje.

  1.    MSX dijo

   E provuat udhëzuesin në Arch? Manjaro nuk është Arch.

   1.    churrero dijo

    Sigurisht. Kam provuar gjithçka që kam parë atje. Në Manjaro, si në Kde ashtu edhe në Xfce, nuk funksionon. Më lejoni të shpjegoj që të keni një ide: Nëse unë hedh komandën e mëposhtme: «sudo hp-setup -i» konsol fillon të punojë dhe madje përpiqet të shkarkojë drejtuesit nga faqja zyrtare, por në fund të jep gabimin që Unë tregova më lart. Unë do të thoja që nuk ka ende mbështetje të mjaftueshme të azhurnuar. Nga ana tjetër, nëse përpiqem ta bëj duke përdorur "http: // localhost: 631 /", gjithashtu thotë jo. Ashtë për të ardhur keq që një shpërndarje e mrekullueshme, veçanërisht Xfce, ka këtë pengesë. E mbaj në kompjuterin tim edhe pse nuk mund të shtoj printerin tim. Përshëndetje, Kikilovem.

 7.   sanosuke dijo

  Faleminderit shumë që isha provuar me siguri

 8.   Jamil dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm !! Kam punuar një në Antergos tim, kam 3 vjet Hp PhotoSmart C4280 dhe vazhdoj të kujdesem për të, mendoj se nuk do ta ndryshoj kurrë haha, rroftë Linux!

 9.   Luque dijo

  Faleminderit, ka qenë shumë e dobishme!

 10.   orlando dijo

  Faleminderit, më ka ndihmuar shumë, e vërteta ishte që isha gati ta hidhja në peshqir

 11.   Marco dijo

  Ose komanda gpasswd mungon ose nuk ka emër përdoruesi. Ose do të ishte 'sudo gpasswd - një skanues [i emrit të përdoruesit]'. Jo më shumë, mësim i shkëlqyeshëm! Obrigado - Faleminderit!

 12.   davidsf dijo

  Faleminderit shumë për postimin, më ka ndihmuar shumë! 🙂

 13.   palmyra dijo

  Faleminderit shumë, unë kam qenë në gjendje të skanoj sipas asaj që ju tregoni, unë kam arcolinux mate në një kompjuter intel të gjeneratës 7 dhe printeri po punon në mënyrë perfekte së bashku me skanerin.