Instalimi XFCE në Arch Linux

aaah

Warning!: Para instalimit Xfce, duhet të instaloni Ambientin Grafik Themelor (Xorg) dhe Video Driver, nëse nuk e keni të instaluar, shkoni te udhëzuesi i mëposhtëm:

Instalimi i mjedisit bazë grafik dhe drejtuesit të videos.

-11c

 Instalimi i XFCE

Për të instaluar XFCE me shtojcat e tij të përshtatshme:

$ sudo Pacman -S xfce4 xfce4-mirësi

-12 ditë

 Instalimi i shtojcës

-a

   Gamin, është një sistem i monitorimit të skedarëve dhe direktorive, i cili do të funksionojë automatikisht kur është e nevojshme, rekomandohet:

$ sudo Pacman -Lojë S

-a

   Mbështetja e njoftimit:

$ sudo Pacman -S xfce4-njoftim

-a

   Mbështetje për menaxherin e rrjetit:

$ sudo Pacman -Shërbuesi-menaxher i rrjetit-applet

-a

   Apleti i vëllimit të audios:

$ sudo Pacman -S vëllimi

-a

   Menaxheri i fillimit:

$ sudo Pacman -S i hollë

-13 ditë

 Aktivizoni menaxherin e hyrjes

Slim lexon cilësimet lokale nga in / .xinitrc dhe pastaj filloni desktopin sipas asaj që është në këtë skedar, në udhëzues: Arch Linux Konfigurimi Themelor Ekziston një skedar bazë për .xinitrc, në rast se nuk e keni atë, kryeni komandën e mëposhtme:

$ cp /etc/skel/.xinitrc

Ne hapim skedarin tonë ~ / .xinitrc:

$ nano .xinitrc

Ne shtojmë mjedisin tonë në fund:

ekzekutimi startxfce4

Ne aktivizojmë Slim:

$ sudo sistemctl mundësojnë shërbimin e hollë

ne rifillojmë:

$ sudo reboot

Pasi sistemi ynë të rindizet, ne mund të kënaqemi XFCE

Ju lutem! dërgoni tuajin problemet / dyshimet në emailin tim: arch-blog@riseup.net

ff

Na ndihmoni me një klikim!Ndajeni udhëzuesin me miqtë tuaj.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   edu dijo

  E kuptoj që Slim aktualisht gjeneron probleme me systemd, a ka ndonjë pasojë kjo?

  1.    diazepani dijo

   https://wiki.archlinux.org/index.php/Display_manager#Incompatibility_with_systemd

   DM-të e prekura: Hyrja, MDM, SDDM, SLiM
   Disa menaxherë të ekranit nuk janë plotësisht në përputhje me systemd, sepse ata ripërdorin procesin e seancës PAM. Shkakton probleme të ndryshme në hyrjen e dytë, p.sh .:
   Applet NetworkManager nuk punon,
   Volumi i PulseAudio nuk mund të rregullohet,
   hyrja dështoi në GNOME me një përdorues tjetër.

   1.    edu dijo

    … Prandaj do të ishte më mirë të instalonit një menaxher tjetër?

    1.    kik1n dijo

     Unë rekomandoj lightdm për xfce

     1.    diazepani dijo

      Kjo ose LXDM

     2.    edu dijo

      A mund të shpjegoni se si ta bëni?

   2.    Alexander ponce dijo

    Hello!
    Personalisht, unë gjithmonë kam përdorur Slim dhe nuk kam pasur kurrë probleme, megjithatë do të shtoj më shumë menaxherë të ekranit në mënyrë që përdoruesit të kenë mundësi të instalojnë.

    Faleminderit per komentet tuaja

    1.    edu dijo

     E shkëlqyeshme, do të vlerësohej. 🙂

 2.   x11tete11x dijo

  Ju keni një gabim të ngjitjes së kopjimit xD:
  «Kujdes!: Para se të instaloni KDE, duhet të instaloni Ambientin Grafik Grafik (Xorg) dhe Video Driver, nëse nuk e keni të instaluar, shkoni te udhëzuesi vijues:»

  Unë duhet të them:
  Kujdes! Para se të instaloni XFCE, duhet të instaloni Ambienti Grafik Grafik (Xorg) dhe Video Driver, nëse nuk e keni të instaluar, shkoni te udhëzuesi i mëposhtëm:

  xD

  1.    Alexander ponce dijo

   Hahahaha faleminderit për këshillën.

 3.   ----- dijo

  Të dhëna të rëndësishme për laptopët:
  [kodi] sudo pacman -S xf86-input-synaptics [/ kodi]

  1.    Alexander ponce dijo

   Kjo komandë është gjetur në udhëzuesin e instalimit Arch.
   Përshëndetje.

  2.    eliotime3000 dijo

   Oh i sigurt, kështu që ju mund të punoni me prekjen e laptopëve.

 4.   Andres dijo

  Përshëndetje! Sapo kam instaluar Arch me udhëzuesin tuaj dhe xfce dhe përshtatet në mënyrë të përsosur, është një PC shumë i vjetër por i hollë që funksionon dhe mund të identifikohem në mënyrë të përsosur me përdoruesin tim, unë kam vetëm një problem, kam një mouse PS / 2 dhe sistemi nuk e zbulon atë, të cilin unë e kam cfare te bej ?? Faleminderit shume!

 5.   kzxm300 dijo

  Po, faleminderit së pari për tutorialin për të instaluar Archlinux,

  Kam një problem të vogël kur rindez kompjuterin, kur hyj në ekranin e hyrjes fut emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin, por më pas ai rinis dhe kthehet përsëri në ekranin e hyrjes.

  1.    Nahuel dijo

   Përshëndetje,

   Çfarë përmbajtje ka vendosur .xinitrc në shtëpinë tuaj?

   Shtypni Alt + F2 dhe futni emrin tuaj të përdoruesit dhe fjalëkalimin. dhe ju shikoni përmbajtjen e .xinitrc me cat .xinitrc.

   Dhe kështu, unë mund t'ju ndihmoj.

   Falënderim

 6.   edu dijo

  Sa herë që rinis kompjuterin, vëllimi është i heshtur dhe nuk mjafton për të rritur volumin në faderin kryesor, duhet të hap mikserin dhe të lartësoj të gjitha vëllimet. pse eshte kjo ???

 7.   ramiri dijo

  Në kompjuterin tim, për ndonjë arsye, skedari xinitrc u krijua në / etc / X11 / xinit / xinitrc

 8.   gian dijo

  Kam këtë gabim: nuk arrita të ekzekutoj komandën e hyrjes kur padyshim që marr ekranin e hyrjes dhe dua të fut kredencialet e mia. Si mund të telefonoj një terminal për të zgjidhur problemin nga atje? Kam provuar tashmë me Alt + F2 dhe nuk më ka funksionuar

 9.   E dijo

  Pershendetje Unë e ndoqa gia që nga fillimi. Për ca kohë kisha garzë Arch (vij nga Debian) dhe gjëja është që nuk mund të lidhem përmes rrjetit me një printer të instaluar dhe të ndarë me 7 $ W. Ndonjë sugjerim?
  Falënderim

 10.   John Ignatius Retta dijo

  Një mësim i shkëlqyeshëm, një dyshim, nuk është se nëse instaloni një menaxher hyrjeje ose menaxher shfaqjeje (në këtë rast i pakët) nuk është e nevojshme .xinitrc?

 11.   tenshalite dijo

  Përshëndetje, mëngjes i mirë.
  Unë ndoqa udhëzimet tuaja për të instaluar arch + xcfe4 dhe kisha një problem kur doja të fikja kompjuterin tim.
  Kur përpiqesh ta fikësh nga mjedisi grafik ose nga tastiera nuk fiket kurrë ... monitori im thjesht bëhet i zi dhe CPU duket se është në një lloj loop kur merr porosinë për tu fikur. Për të fikur kompjuterin tim duhet të përdor butonin e energjisë.
  Gjëja qesharake është se më lejon të fik kompjuterin kur të hyj nga një tty (nuk përdor ndonjë ekran hyrjeje).
  Më parë, ky problem tashmë më kishte ndodhur në një instalim tjetër hark + openbox dhe unë e zgjidha atë me komandën e mëposhtme:
  sudo sysctl -p
  Pas hyrjes në komandë marr këtë:
  kernel.shmmax = 128000000
  kernel.sysrq = 1
  Problemi është se nuk mbaj mend si e bëra sepse nuk e dokumentova zgjidhjen dhe ajo që kam kërkuar në systemd nuk është shumë e qartë për mua.