Instaloni drejtuesin për adaptorin Wifi TP-LINK TL-WN725N (v2) në Debian dhe derivatet

Një mik bleu një Përshtatës Wi-Fi TP-LINK TL-WN725N (v2), por ai nuk mund të gjente një mënyrë për të instaluar drejtuesit, për fat të mirë për të këta drejtues lëshohen dhe punojnë në Debian, Ubuntu, Linux Mint dhe derivatet.

Ne e kemi testuar atë, pas një instalimi të lehtë dhe sillet si duhet, ky adaptor rekomandohet shumë për çmimin e tij të ulët, shtrirjen e tij të konsiderueshme dhe madhësinë e tij të vogël. Rekomandohet për laptopin, tabletën dhe madje edhe për kompjuterët tuaj desktop.

Karakteristikat më të dukshme të këtij adaptori janë:

 • Shpejtësi e shpejtë e transmetimit deri në 150Mbps ideal për transmetim video ose thirrje në internet
 • Siguria e përparuar: Mbështet 64/128 WEP, WPA, PA2 / WPA-PSK / WPA2-PSK (TKIP / AES).
 • Mundësia e sjelljes si një pikë e nxehtë Wi-Fi

TL-WN725N

Hapat për të instaluar drejtuesin për adaptorin Wifi TP-LINK TL-WN725N (v2)

Procesi është mjaft i thjeshtë dhe funksionon për çdo shpërndarje të bazuar në Debian, Ubuntu, Linux Mint ndër të tjera.

 1. Hapni një terminal dhe azhurnoni / instaloni GIT: sudo apt-get install –reinstall build-essential git 
 2. Azhurnoni paketat:
  apt-get update apt-get install linux-headers - $ (uname -r) apt-get update apt-get install build-thelbësore
 3. Shkarkoni drejtuesin nga GIT: git clone https://github.com/ilnanny/TL-WN725N-TP-Link-Debian.git
 4. Shko tek dosja ku është shkarkuar:cd TL-WN725N-TP-Link-Debian
 5. Përpiloni atë: make all
 6. Instaloni atë: sudo make install
 7. Vendosni modulin e ri në bërthamë: insmod 8188eu.ko
 8. Lidhni përshtatësin wi-fi me një port usb të disponueshëm.
 9. Kontrolloni që përshtatësi të jetë i shënuar: ifconfig
 10. Rifillo, fillo përsëri, Likelyshtë e mundshme që nuk keni nevojë të rindizni kompjuterin, duke çaktivizuar rrjetin nga Menaxheri i Rrjetit dhe duke e aktivizuar përsëri, do të vini re se drita blu e adaptorit ndizet dhe do të ketë lidhje Wi-Fi. Ju gjithashtu mund ta bëni atë përmes tastierës me komandën: sudo service network-manager restart

Shpresoj që përdoruesit që kanë përshtatësin TL-WN725N, ky informacion është shumë i dobishëm për ju. Mos harroni se për të kryer këto hapa rekomandohet që kompjuteri juaj të lidhet me kabllo në një rrjet me internet.

Në rast se nuk keni internet, ju rekomandoj të lexoni artikujt vijues që do t'ju ndihmojnë shumë:

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

8 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   eliotime3000 dijo

  Një pyetje… Dhe çfarë firmueri përdor ai përshtatës WiFi? Që nga hera e fundit që pashë për atë adaptor WiFi, mbaj mend që po përdorte firmware Atheros A9271 dhe Debian ka në dispozicion firmware të pronarit Atheros, i cili ka punuar për mua me TP-Link TL-WN722N. Edhe shoferi falas ath9k_htc bën mrekulli për mua.

  1.    Luigys toro dijo

   firmware rtl8188eu, funksionoi për mua në një shpërndarje tjetër linux me shoferin ath, por këtë herë në kompjuterin e mikut tim, vetëm ai që ndaja punoi për mua

 2.   José Manuel dijo

  E kuptoni, unë kam blerë tp_link tl-wn823n (versioni 2.0 EU) për të përmirësuar marrjen e sinjalit të kutisë time televizive android por nuk ka qenë kështu. Pajisja njihet nga kutia e televizorit por nuk e përdor atë si antenë dhe drejtuesi nuk ndizet. A ka ndonjë gjë që mund të bëj? A ka ndonjë procedurë për të redaktuar sistemin e kutisë time televizive android? Faleminderit paraprakisht

  1.    Luigys toro dijo

   I dashur Unë nuk e di se si funksionon kutia, shpresojmë se disa përdorues mund të na ndihmojnë me këtë pyetje.

 3.   Miguelon dijo

  Më vjen keq të them se nuk ka asnjë mënyrë që unë të instaloj përshtatësin e mallkuar TL-WN823N dhe unë kam ndjekur të gjitha hapat në tutorial. Disa ndihmë.

 4.   Elmaza dijo

  Pershendetje, si jeni E di që ka kaluar një kohë e gjatë që nga ky postim, por sapo kam hyrë në botën e Linux; Unë kam saktësisht të njëjtin problem: Unë në fakt kam 2 adaptorë TL-WN725N dhe TL-WN823N, të dy i përdor pa probleme në OSX dhe Win, por do të doja të isha në gjendje t'i përdorja ato në Debian Linux pasi kam një CPU ku po testoj një sistem të tillë dhe Nuk ka një kartë wireless dhe unë dua të montoj njërën nga këto 2 adaptues wireless USB. Me sa duket i njëjti drejtues punon për të dy modelet të paktën në OSX dhe Windows. Unë kam ndjekur procedurën për të instaluar shoferin siç tregohet këtu në këtë Post, por në fund të fundit kam një gabim pasi nuk më lejon të kopjoj në dosjen / lib / firmware, dosja në fjalë nuk ekziston dhe kjo është arsyeja pse gabimi mendoj, por nuk mund ta krijoj atë Manualisht sepse është i mbrojtur, edhe udhëzimet e dhëna si përdorues "root" nuk lejojnë krijimin e kësaj dosjeje dhe unë nuk mund ta përfundoj instalimin, "A keni ide se si ta zgjidhni këtë detaj? pershendetje dhe faleminderit

 5.   Imazhi i mbajtësit të vendit Ramiro Castillo dijo

  Tutorial i shkëlqyeshëm. Më ndihmoi shumë. Unë jam lidhur me Debian

 6.   Es dijo

  Përshëndetje, a e di dikush pse nuk mund të hyj në faqen kryesore të modemit TL-WR850N nga një shfletues ose me telnet, vendos:

  $telnet ip
  fjalëkalimi:
  Identifikimi është i pasaktë.

  Nga rruga, unë mund të shfletoj internetin në mënyrë të përsosur nga kompjuteri im Ubuntu. Në pajisjet e tjera Android vendos të njëjtin fjalëkalim dhe gjithashtu lidhem me internetin