Si të instaloni Magento në Centos 7 automatikisht

Sipërmarrësit dhe biznesmenët duhet të shikojnë në Ecommerce si një mjet themelor për rritjen e projekteve tona, është bërë gjithashtu një domosdoshmëri për besnikërinë e klientit. Një nga mjetet më të mira për tregtinë elektronike është Magento, e cila është me burim të hapur me krenari dhe ka mijëra përdorues dhe instalime.

Këtë herë do të mësojmë instaloni Magento në Centos 7 automatikisht dhe në një kohë shumë të shkurtër, e gjithë kjo falë një skenari të fuqishëm të quajtur MASC-MKonfigurimi i serverit Magento Interactive që është kryer nga ekipi i magenx

Çfarë është Magento?

Isshtë një platformë me burim të hapur, e orientuar drejt tregtisë elektronike, e cila na lejon të krijojmë dyqane të bukura dhe profesionale virtuale shpejt dhe lehtë. Shtë shkruar në php nga kompania Varien Inc. dhe shquhet për lehtësinë e përdorimit, shtuar komunitetit të tij të gjerë dhe mijëra optimizimeve (shtojcave, temave ...) që janë lëshuar për të zgjeruar potencialin e saj. instaloni magento në Centos 7

Ne mund të zgjerojmë sjelljen e Magento, duke cituar Wikipedia:

«Magento përdor sistemin e bazës së të dhënave relacionale MySQL/MariaDB, gjuha e programimit PHP, dhe elementet e Kuadri i Zendit. Zbatoni praktikat e Programim i orientuar drejt objektit dhe arkitekturës model - pamje - kontrollues. Ai gjithashtu përdor modelin entitet - atribut - vlerë për të ruajtur të dhënat. »

Çfarë është Skenari i Konfigurimit të Serverit Interaktiv Magento?

Shtë një skenar guaskë i bërë nga magenx, që na lejon instaloni Magento në Centos 7 automatikisht. Ky skript instalon të gjitha mjetet e nevojshme për të pasur një zbatim efikas dhe të sigurt të Magento, gjithashtu shton aplikacione për të administruar dhe menaxhuar secilën prej funksionaliteteve që na ofron mjeti. Magento

Skenari kombinon Magento me LEMP kështu që do të keni një server të optimizuar, të parafiguruar dhe plotësisht të azhurnuar, me ndërhyrje minimale të përdoruesit. Pas ekzekutimit të këtij skenari, mund të filloni të shijoni instalimin tuaj Magento, gjithashtu mund të bëni detyra mirëmbajtjeje lehtësisht falë paneleve të ndryshme të administrimit që instaloni si Webmin, phpmyadmin, mytop ndër të tjera.

Vlen të përmendet se skenari konfiguron secilën nga mjetet e instaluara në mënyrë që performanca e tyre të jetë optimale, kështu që ju do të keni në dispozicionin tuaj një nginx plotësisht në një mendje, një php me të gjitha varësitë e nevojshme, një bazë të dhënash të mbështetur dhe madje edhe një demon i fuqishëm i kompresimit të imazhit i aktivizuar.

Sikur të mos mjaftonte kjo, falë këtij skenari do të kemi një pengesë të gjerë sigurie që përfshin Certifikata SSL, firewall, antispam, mjetet për të parandaluar sulmet DDoS ose forca brutale dhe shumë funksione të tjera.

Ky skenar i fuqishëm instalon dhe konfiguron automatikisht mjetet e mëposhtme:

 • PANELI I KONTROLLIT WEBMIN
 • PERKONA 5.6
 • HHVM
 • Llak
 • nginx
 • PHP 7
 • REDIS 6379 | 6380
 • MEMCACHED
 • PROFTPD
 • JAVA
 • MONITORI I REALTIME T M MALWARE
 • Motori CLAMAV
 • MJETE PERCONA
 • Raporton MYSQLTUNER +
 • MYTOP
 • phpmyadmin
 • ZJARRI I CSF
 • OSSEC
 • MAGERUN 2
 • KARRKIMI ELASTIC
 • optimizimi i imazheve
 • le të shkruajmë
 • hyrja në goac
 • iotop
 • systat
 • git / svn
 • shtrëngoj
 • python-pip
 • iptraf
 • SOLR gati

Instaloni automatikisht Magento në Centos 7.

Tashmë me njohuri rreth veçorive dhe përfitimeve të këtij skenari të shkëlqyeshëm, ne thjesht duhet ta instalojmë dhe ta provojmë atë. Këshillohet që të keni një instalim të pastër Centos 7 me ram të mjaftueshëm për të ruajtur secilën prej funksionaliteteve që do të instalohet.

Instalimi është jashtëzakonisht i thjeshtë, mjafton që të ekzekutojmë komandën e mëposhtme:

curl -o mascm.sh -L https://masc.magenx.com && sh mascm.sh

Skenari automatikisht do të shkarkohet dhe ekzekutohet me lejet e nevojshme, aktualisht skripti mund të instalojë versionin Magento 1.9.3.x ose versioni Magento 2.1.x, kështu që gjatë instalimit duhet të zgjidhni versionin që dëshironi të instaloni.

Me këtë hap të thjeshtë do të kemi një instalim efikas dhe të shpejtë të Magento, shumë i rekomanduar për administratorët e serverit (të cilët nuk duan të instalojnë me dorë) ose për fillestarët që duan të instalojnë Magento me një performancë optimale.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   PORTALI ROMEL dijo

  Përshëndetje, më falni, unë jam një përdorues me pak përvojë në Linux, mund të më tregoni se si mund ta ekzekutoj këtë komandë ose këtë skenar në Ubuntu 16.04. Faleminderit shume

 2.   burim devopens dijo

  Shumë interesante do të ishte mirë të rishikoni SH para se ta ekzekutoni, por duket mirë