Instaloni KahelOS nga USB

Aktualisht KahelOS LiveCD është në modalitetin grafik duke e bërë instalimin më intuitiv për fillestarët.

Buddy Fredy në forum ka shkruar këtë manual për instalimin e tij

Udhëzuesi është instalimi nga një memorie flash ose çelësi usb.

 1. Përdorni Unetbootin për të krijuar usb të bootable.
 2. Boot kompjuterin ose laptopin nga usb.
  Në këtë rast të nisjes së sistemit nga USB, ne zgjedhim opsionin e parë dhe presim që ai të hyjë në desktopin e KahelOS.

 3. Pasi të keni hyrë në desktop, në ekranin e parë klikoni "Instalo KahelOS Tani".
  1khaelos.png

 4. Në ekranin tjetër, futni të gjitha të dhënat tona.
  2khaelos.png
  Kur të përfundojmë me futjen e të dhënave tona, ne vendosim ROOT të fjalëkalimit.

 5. Në këtë ekran thjesht klikoni NEXT. (ky hap është kopjimi i të dhënave ekzistuese në hard drive në një të jashtëm)
  3khaelos.png

 

 1. Në këtë hap ne zgjedhim hard diskun për t'u përdorur. (Shënim. Mos harroni se KahelOs është instaluar në të gjithë hard diskun.) Pastaj klikoni tjetër.
  4khaelos.png
 • Klikoni në butonin INSTALL dhe më pas konfirmoni duke klikuar në PO

 • Pastaj ne presim që instalimi të përfundojë.

 • pas pritjes së shkurtër, klikoni RESTART.

 • Kur rifillojmë, kemi KahelOS-in tonë të gatshëm për të filluar punën.
  8khaelos.png
  Në ekranin e mëparshëm mund të shohim OS me një panel anësor të djathtë që na ofron shkurtore.

  Një listë e vogël e aplikacioneve:
  Flash player, Cheese, Chromium, Dropbox, Epiphany, Filezilla, Hottot, LibreCad, Scribus, media player Vlc dhe shumë programe të tjera.
  10khaelos.png

  1. Aplikacioni softuer Shto dhe Hiq na e bën të lehtë instalimin e aplikacioneve.
   9khaelos.png

  Shënime dhe sugjerime.

  1. Gjëja kryesore për t'u theksuar është se KahelOS nuk mund të instalohet në ndarje, prandaj kini shumë kujdes nëse ka sisteme të tjerë në hard drive.

  2. Me sistemin e ekzekutuar, unë bëra disa prova të vogla dhe skedarët e kompresuar, për shembull, RAR nuk e hap kështu që ne të shkojmë në Shtoni / hiqni programe, ne kërkojmë për 7zip, zgjedhim atë dhe instalojmë, zgjidhet problemi.

  3. Në panelin e majtë në pjesën e poshtme shfaqen "Cilësimet e Avancuara" për të modifikuar cilësimet për shtojcat, temat dhe të tjera të Gnome Shell.

  4. Skedarët si mp3, wma, flv, avi ose webm me vlc nuk ka asnjë problem të riprodhimit.

  5. Për të ndryshuar gjuhën shkoni te Applications dhe në Language change në Spanjisht.


  Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

  16 komente, lini tuajën

  Lini komentin tuaj

  Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

  *

  *

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   pandev92 dijo

   Një ditë do të punoj një instalues ​​grafik për harkun XD

   1.    Guxim dijo

    Për të ngarkuar KISS, apo jo? LOL

    1.    pandev92 dijo

     Ndoshta po dhe mbase jo

   2.    sallaks dijo

    A nuk janë chakra dhe archbang për këtë ndër opsionet e tjera?

    1.    Guxim dijo

     në mënyrë efektive

  2.   Oscar dijo

   Ke humbur hapin 6, ose ke bërë një gabim kur numëron. Shumë e thjeshtë për të instaluar +1.

   1.    i çmendur dijo

    Numërimi i fiksuar në forum.

    1.    Guxim dijo

     Tani e kaloj

  3.   Sebas_vv9127 dijo

   Elegant… Instalimi i KahelOS.

  4.   Mauricio dijo

   Distro është interesante, heq pjesën më të vështirë të Arch, instalimin, në një goditje, por unë ndiej se humbet hirin e saj në këtë mënyrë, por gjithsesi, si një ekuivalent i Gnome i Chakra ose Archbang, duket shumë mirë.

  5.   marcmiralles dijo

   Epo, ajo që më ndodh me kahelos është se kur mbaron instalimi dhe fillon kompjuteri, ai më thotë se nuk gjen ndonjë disk bootable. Ndonjë ide pse?

   1.    Guxim dijo

    Kontrolloni rendin e nisjes në BIOS

  6.   marcmiralles dijo

   ekziston vetëm hard drive i laptopit dhe është mirë në Bios. kështu që asnjë ide se çfarë mund të jetë.

  7.   Diablo dijo

   Shumë më lehtë për tu instaluar, aty ku do të ndalet, unë jam një përdorues i ri dhe për mua instalimi normal më duket si një odise, më shumë se gjithçka sepse lidhja që kam me internet është wifi.

   Unë shoh vetëm 2 pika kundër tij, duke marrë parasysh që nuk e kam instaluar.

   Nuk respekton ndarjet, është instaluar në tërë hard diskun dhe e dyta është që as wifi nuk më zbulon mua.

   Ajo gjithashtu vjen me GNOME 3 si parazgjedhje, (personalisht unë preferoj gnome2), unë mendoj se do të ishte e lehtë për t'u rregulluar.

   Ajo që më ka ndaluar më shumë janë ndarjet.

   Unë kam një 500 Gb HD, 4 Ndarje, 3 për OS dhe një për 300 Gb të dhëna, kjo është arsyeja pse ndarjet.

   Them se do të duhet të pres një version të mëvonshëm.

   Gjithsesi punë shumë e mirë.

   Përshëndetje për të gjithë.

   1.    Rajonant dijo

    Në ISO-në e re të Kahel OS, instaluesi tashmë ju lejon të zgjidhni dhe modifikoni ndarjet, nuk e di nëse lidhja është azhurnuar tashmë në zonën e shkarkimit, por në blogun e saj ato janë botuar:

    [url] http://sourceforge.net/projects/kahelos/files/KahelOS-LiveDVDdesktop-020212-i686.iso/download [/ url]
    [url] http://labs.cre8tivetech.com/2012/02/kahelos-020212-desktop-edition-released/ [/ url]