Instaloni kontrollues drejtshkrimor dhe gramatikor në LibreOffice / OpenOffice

Kontrolli i magjisë

Në rast se keni instaluar OpenOffice / Libreoffice dhe nuk vjen me kontrolluesin e drejtshkrimit (fjalor + sinonime) ose vizën që i përgjigjet gjuhës së preferencës suaj, thjesht duhet ta instaloni me dorë. Ekzistojnë dy mënyra për ta bërë këtë: përdorni një nga fjalorët që janë përfshirë tashmë në depot e shumicës së shpërndarjeve (të tilla si myspell, hunspell, etj.) Ose, duke dështuar, kërkoni një fjalor në faqen e internetit të Extensions. OpenOffice / LibreOffice dhe instalojeni atë, sikur të ishte një shtesë.

a) Instaloni një fjalor MySpell

Në Ubuntu kjo është shumë e lehtë. Për shembull, për të instaluar paketën Myspell që i përgjigjet fjalorit spanjoll, thjesht duhet të hapni një terminal dhe të futni komandën e mëposhtme:

sudo apt-get instalo myspell-et

b) Instaloni një fjalor si një shtesë

1. - kërkim dhe shkarkoni shtesën që korrespondon me fjalorin e zgjedhjes suaj.

2. - Vizitë Mjetet> Menaxhimi i Shtesave> Shto dhe zgjidhni skedarin OXT të shkarkuar në hapin e mëparshëm.

Kontrollues i gramatikës

LanguageTool është ndoshta stili më i mirë dhe kontrolluesi i gramatikës për OpenOffice / LibreOffice. Përfshin mbështetje për anglisht, spanjisht, frëngjisht, gjermanisht, polonisht, holandisht, rumun dhe shumë gjuhë të tjera. Bën një punë të mirë në kapjen e gabimeve që një kontrollues tipik i drejtshkrimit do të humbasë, të tilla si përsëritja e fjalëve, përputhja e gjinisë dhe numrit, etj

LanguageTool nuk përfshin një kontrollues drejtshkrimi.

instalim

1. - download zgjatja LanguageTool (skedari OXT)

2. - Vizitë Mjetet> Menaxhimi i Shtesave> Shto dhe zgjidhni skedarin OXT të shkarkuar në hapin e mëparshëm.

LanguageTool OpenOffice / LibreOffice

Kjo shtrirje kërkon që Java të funksionojë

3. - Sigurohuni që keni të instaluar paketën Java OpenOffice / LibreOffice.

Në rastin e Ubuntu + LibreOffice, thjesht duhet të instaloni paketën libreoffice-java-e zakonshme

sudo apt-get instalo libreoffice-java-common

LanguageTool OpenOffice / LibreOffice

Për më shumë informacion mbi LanguageTool, unë sugjeroj të vizitoni faqen zyrtare të internetit të projektit.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jorge dijo

  myspell-spanish është emri i paketës nëse ata përdorin openSuSE

  1.    le të përdorim linux dijo

   Mirë! Faleminderit për kontributin!

 2.   Jose gjallë dijo

  Më pëlqen shumë LanguageTool, por i duhen edhe disa rregulla në gjuhën spanjolle. Nëse dikush di se ku të gjejë më shumë rregulla, do të ishte mirë nëse do t'i thoshte në këtë mënyrë. Përndryshe ne duhet të krijojmë, nuk e di, një fije forumi ku të gjithë mund të krijojmë më shumë rregulla dhe ta përmirësojmë atë.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Për momentin, ka punuar mjaft mirë për mua ... sidomos kur shkruaj në anglisht.

 3.   jose dijo

  dikush di të përdorë SINONIMET për libreoffice

 4.   Alexander dijo

  post i shkëlqyeshëm. 2 javë më parë po redaktoja një skedar teksti në LibreOffice dhe theva kokën duke parë se ku ishte konfiguruar fjalori

 5.   jose dijo

  kap sinonim i çaktivizuar

  http://i.imgur.com/YEU5OzV.png

  1.    Lojra dijo

   Për të aktivizuar sinonimet ... shikoni në këtë postim:
   http://blogs.lanacion.com.ar/freeware/gpl-software-libre/libreoffice-3-5/#more-2715
   Funksionon shumë mirë.

 6.   bwilliamdl dijo

  Falë këtij artikulli unë isha në gjendje të zgjidhja problemin tim me korrigjimin tjetërgrafik, shumë mirë, me këto artikuj të vegjël zgjidhet një numër i pafund problemesh që u paraqiten të rinjve si unë. Faleminderit…

  1.    Lojra dijo

   Për të aktivizuar sinonimet ... shikoni në këtë postim:
   http://blogs.lanacion.com.ar/freeware/gpl-software-libre/libreoffice-3-5/#more-2715
   Funksionon shumë mirë.

 7.   Rudolph Garcia dijo

  Post i shkëlqyeshëm, shumë praktik dhe i thjeshtë: D !!

 8.   Matias dijo

  Unë instaloj myspell nga depot. Nëse dua të instaloj mjetin e gjuhës, a duhet të heq paketën që kam instaluar?

 9.   Fran dijo

  postimi i mirë më ndihmoi shumë, kishte qenë e vështirë për mua të instaloja kontrolluesin e drejtshkrimit

 10.   renso dijo

  Faleminderit, po e lija këtë çështje për në fund, por koha ka ardhur. Mbi të mësoj se ai është për Argjentinën në kohë. Pershendetje

 11.   sergio rodriguez dijo

  Kontributi ishte shumë i mirë, faleminderit. të fala

 12.   Jordan dijo

  Excellent punoi shumë mirë për mua. Faleminderit.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Nuk ka problem Të fala! Paul.

 13.   jesusguevarautomotriz dijo

  Unë isha duke u përpjekur të instaloja LanguageTool në Debian 7.7 me Libreoffice 3.5 dhe pasi fillova të instaloj shtesën kam një gabim, hapet një kuti dialogu me një pop-up që ka një rreth të ndaluar (rrethi i kuq me shirit bankar në mes) dhe më thotë

  «Menaxheri i zgjatjes
  (com.sun.star.uno.RuntimeException). vazhdoni në pjesën e poshtme duke zënë të gjithë ekranin »

  Unë kam të gjithë sistemin operativ në anglisht, thjesht dua të instaloj fjalorin dhe kontrollorin e stilit në spanjisht ...

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Jezus!

   Unë mendoj se do të ishte më mirë nëse ju e ngrini këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Kërkoj DesdeLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

  2.    leinybeth dijo

   Të kesh drejtshkrim dhe fjalor është e mjaftueshme që të kesh kontroll të drejtshkrimit aktiv, sepse unë bëra hapat dhe gjithçka funksionoi. Por unë kam të njëjtin problem si ju kur përpiqeni të shtoni zgjerimin LenguageTool në libreoffice dhe unë kam kërkuar dhe nuk mund të gjej shumë informacion, vetëm se kutia e opsioneve java duhet të aktivizohet (të cilën unë tashmë e kam)

 14.   Oto dijo

  Si të instaloni kontrolluesin e drejtshkrimit hap pas hapi në Ubuntu?
  dikush ju lutem me ndihmoni?
  falënderim

  1.    leinybeth dijo

   Personalisht kisha shumë probleme për të gjetur shtrirjen e fjalorit spanjisht sepse në faqen libreoffice zgjerimet e fjalorëve spanjisht nuk kanë një lidhje shkarkimi, dhe ai që gjeta e kishte, por ishte një zip dhe formati për shtesat duhet të jini OTX për t'i bërë ato të funksionojnë. Më shërbeu si një shtesë e OpenOffice dhe unë isha në gjendje të instaloja fjalorin, ju lë lidhjen >> http://extensions.openoffice.org/project/es_ANY-dicts Ju vetëm shkarkoni dhe në fund klikoni dy herë në skedar dhe do të merrni një paralajmërim ku do të konfirmoni nëse doni të instaloni si një shtesë në libreoffice apo jo. Ju gjithashtu mund ta bëni atë përmes shtegut të treguar këtu në postën Tools> Menaxhimi i Extension> Shtoni dhe zgjidhni skedarin OXT, i cili në këtë rast do të ishte fjalori. Shpresoj te te sherbeje si une

   1.    anonim dijo

    faleminderit kjo është ajo që po kërkoja

 15.   leinybeth dijo

  Kam probleme me shtesën LanguageTool, ky është gabimi që marr sa herë që dua të aktivizoj shtesën në fjalë.
  [gabim urë jni_uno] UNO duke thirrur metodën Java shkruaniRegistryInfo: ndodhi përjashtim jo nga UNO: java.lang.UnsupportedClassVersionError: org / languagetool / openoffice / Main: Unsupported major.minor version 51.0
  gjurma e pirgut java:
  java.lang.UnsupportedClassVersionError: org / languagetool / openoffice / Main: Major.minor i pambështetur versioni 51.0
  në java.lang.ClassLoader.defineClass1 (Metoda Native)
  në java.lang.ClassLoader.defineClass (ClassLoader.java:643)
  në java.security.SecureClassLoader.defineClass (SecureClassLoader.java:142)
  në java.net.URLClassLoader.defineClass (URLClassLoader.java:277)
  në java.net.URLClassLoader.access $ 000 (URLClassLoader.java:73)
  në java.net.URLClassLoader $ 1.run (URLClassLoader.java:212)
  në java.security.AccessController.doPrivileged (Metoda Gjuha)
  në java.net.URLClassLoader.findClass (URLClassLoader.java:205)
  në java.lang.ClassLoader.loadClass (ClassLoader.java:323)
  në java.lang.ClassLoader.loadClass (ClassLoader.java:316)
  në java.net.FactoryURLClassLoader.loadClass (URLClassLoader.java:615)
  në java.lang.ClassLoader.loadClass (ClassLoader.java:268)
  në com.sun.star.comp.loader.RegistrationClassFinder.find (RegistrationClassFinder.java:52)
  në com.sun.star.comp.loader.JavaLoader.writeRegistryInfo (JavaLoader.java:399)
  Ndonjë ide për të rregulluar këtë problem? Unë kam kontrolluar kutinë e gjetur në opsionet java dhe mjedisi i ekzekutimit është Sun Microsystem 1.6,0_33

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje Leinybeth!

   Ne ju rekomandojmë që ta bëni këtë pyetje në shërbimin tonë të pyetjeve dhe përgjigjeve të thirrur Kërkoj DesdeLinux në mënyrë që i gjithë komuniteti t'ju ndihmojë në zgjidhjen e problemit tuaj.

   Një përqafim, Pablo.

 16.   ch1mpafent05 dijo

  Faleminderit shok! XD

 17.   Paul dijo

  Kam Linux Deepin si mund të vendos një kontrollues drejtshkrimi? A mund të më ndihmojë dikush.

 18.   Guille dijo

  Për të përfunduar artikullin, do të ishte e nevojshme të shtohej fjalori i sinonimeve, në rastin e Spanjishtes në Spanjë do të ishte me zgjerimin e Burimeve të Hapura Gjuhësore: http://extensions.openoffice.org/en/projectrelease/diccionario-de-correccion-ortografica-separacion-silabica-y-sinonimos-en-espanol-67

 19.   Emiljano Nieto Avalo dijo

  Unë jam pensionist dhe kam një kompjuter portativ me të cilin argëtohem shumë që atëherë

  puna ime ka qenë si administrator.

  Unë kam të instaluar OpenOffice 4.1, por ai ka shumë pak fjalor dhe pothuajse nuk ka kontrollues drejtshkrimi. Për të cilën unë do të doja të instaloja një, edhe pse nuk më duhet
  materialisht.

  Unë gjithashtu do të doja të isha një DONATOR edhe nëse do të ishte pak

  Faleminderit dhe Përshëndetje

  1.    Emiljano Nieto Avalo dijo

   Faleminderit që morët parasysh kërkesat e mia. Por kam dyshime nëse mund ta marr

   gjithsesi do të vazhdoj të pyes derisa ta marr.

   Përshëndetje për të gjithë, Emiljano

 20.   emiljano nieto avalo dijo

  Më duhet të instaloj, një dicc. drejtshkrim gramatikor. Epo unë kam instaluar
  OpenOffice.org 4.1l

  Unë do t'ju falënderoj që më ndihmuat për ta arritur atë.

  Unë gjithashtu mund të mendoj për ndonjë Dhurim, edhe nëse nuk është një gjë e madhe, mirë
  Unë jam pensionist dhe si mund ta kuptoni, nuk më kanë mbetur para, por i kam
  Do.

  Ndërsa tregova emailin tim, ju mund të më dërgoni disa informacione ose detaje rreth
  është e veçantë

  Faleminderit dhe te fala. Nipi

  1.    emiljano nieto avalo dijo

   Unë jam i ngazëllyer për OpenOffice.org tim, por Fjalori që ka është shumë c, ose shumë

   përndryshe më pëlqen vërtet se sa pak di për organizatën tuaj, por jam

   shume i lumtur.

   Përshëndetje përsëri.

 21.   Emiliano dijo

  Unë do të doja të merrja një informacion të qartë se si të instaloni një kontrollues drejtshkrimi. Epo, unë kam zyrë të hapur 4.1
  por nuk ka korrektor.

  Faleminderit dhe përshëndetje Emiliano.

 22.   pwilsong dijo

  Faleminderit, funksionoi pa problem dhe

  sudo apt-get instalo myspell-et

  të fala

 23.   Gaston dijo

  Shkëlqyeshëm Ka punuar shumë për mua. Shume faleminderit.