Si të instaloni LAMP automatikisht në CentOS / Debian / Ubuntu

Tashmë në raste të mëparshme (Si të instaloni LAMP në UbuntuInstalimi i një mjedisi LAMP në Debian dhe derivatet e tijSi të instaloni LAMP në Ubuntu: mënyra më e lehtë) Unë kam folur rreth mënyrës së instalimit LAMP (Linux + Apache + MySQL / MariaDB / Percona + PHP)Sot në veçanti ne do t'ju mësojmë se si të instaloni LAMP nga tastiera, automatikisht dhe me pjesëmarrjen minimale të përdoruesit.

Për të arritur qëllimin tonë ne do të përdorim një skenari bash i quajtur llambë, e bere nga teddysun, i cili na lejon të instalojmë versione të ndryshme të Apache + PHP + MySQL / MariaDB / Percona, përdoruesi ka fuqinë të zgjedhë se cilin version të këtij programi do të përdorë (megjithëse vjen i parametrizuar me disa si parazgjedhje).

Çfarë shpërndarjesh mbështet llamba e shkrimit?

Skenari është testuar në shpërndarjet e mëposhtme dhe duhet të punojë për çdo rrjedh prej tyre:

 • CentOS-5.x
 • CentOS-6.x
 • CentOS-7.x
 • Ubuntu-12.x
 • Ubuntu-13.x
 • Ubuntu-14.x
 • Ubuntu-15.x
 • Ubuntu-16.x
 • Debian-7.x
 • Debian-8.x

Çfarë versionesh softuerësh mbështet llamba e shkrimit?

Skenari ofron mundësinë e instalimit të softuerit dhe versioneve të mëposhtme:

 • Apache-2.2, Apache-2.4.
 • MySQL-5.5, MySQL-5.6, MySQL-5.7, MariaDB-5.5, MariaDB-10.0, MariaDB-10.1, Percona-Server-5.5, Percona-Server-5.6, Percona-Server-5.7.
 • PHP-5.3, PHP-5.4, PHP-5.5, PHP-5.6, PHP-7.0.
 • Moduli PHP: OPcache, ZendGuardLoader, ionCube_Loader, XCache, Imagemagick, GraphicsMagick, Memcache, Memcached Redis, Mongo Swoole.
 • Softuer tjetër: Memcached, phpMyAdmin, Redis-Server

Si të instaloni shkrimin e llambës?

Për të instaluar ne duhet të ndjekim hapat e mëposhtëm sipas shpërndarjes tuaj:

Instaloni shkrimin e llambës në CentOS dhe derivatet:

yum - instaloni ekranin e wget zhbllokoni wget - jo-kontrolloni-certifikatë -O llambë.zip https://github.com/teddysun/lamp/archive/master.zip unzip lamp.zip
cd llambë-master chmod + x *ekran .sh - llambë S

Instaloni shkrimin e llambës në Debian / Ubuntu dhe derivatet:

apt-get-instaloni ekranin e wget zhbllokoni wget - jo-kontrolloni-certifikatë -O llambë.zip https://github.com/teddysun/lamp/archive/master.zip unzip llambë.zip
cd llambë-master chmod + x *ekran .sh - llambë S

Si të përdorim shkrimin e llambës?

Për të përdorur shkrimin e llambës duhet të ekzekutojmë skedarin e instalimit .sh me komandën e mëposhtme:

./ llambë.sh

Pastaj duhet të zgjedhim një nga një versionet e softuerit që duam të instalojmë, mund të zgjedhim secilin version duke treguar numrin që e identifikon ose nëse shtypim enter do të instalojë versionin e paracaktuar. Ne gjithashtu mund të zgjedhim fjalëkalimin nga baza e të dhënave.

llambë_apache

llambë_mariadb

llambë_fpp

llambë_phpmodulos

llambë_phpmyadmin

Pa dyshim, kjo është një mënyrë e shpejtë, efikase dhe argëtuese për të instaluar LAMP. Shpresoj të funksionojë për ju dhe mos hezitoni të lini komentet tuaja.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Christopher dijo

  Përdorni një pjesë të skenarit për të modifikuar .bash_rc tim

  ################################### t

  Modeli i CPU-së: Intel (R) Core (TM) 2 Duo CPU E8400 @ 3.00GHz
  Numri i bërthamave: 2
  Frekuenca e CPU: 3000.000 MHz
  Sasia e RAM: 1983 MB
  Shuma SWAP: 1999 MB
  Fuqia në kohë: 0 ditë, 6 orë 11 minuta 22 sekonda
  Ngarkesa mesatare: 0.17, 0.25, 0.34
  Arkitektura: x86_64 (64 Bit)
  Kerneli: 4.4.0-43-gjenerik
  Emri i makinës: dc5800

  ##############################################################################> ##################
  Kështu duket sa herë që hap një tastierë.

  Për LAMP është më lehtë të instalohet

  sudo apt instalo serverin mysql phpmyadmin

 2.   HO2gi dijo

  Në rast emergjence, unë tashmë di ta bëj, faleminderit post të mirë.

 3.   pa emër dijo

  A nuk është më mirë të përdorësh docker?)
  Kështu që mund të përdoret edhe në dritare ...

  Gjithashtu ne nuk e "ndotim" sistemin, ne mbajmë rezervat e bazave të të dhënave ose aplikacioneve vetëm në sistemin tonë, pjesa tjetër shkon në kontejnerë të veçantë (enë bd + enë apache)

 4.   Gustavo dijo

  Si mund ta çinstaloj gjithë këtë pasi që dua ta bëj një nga një

  1.    Luigys toro dijo

   Ju mund të ekzekutoni skriptin e çinstalimit që gjendet në dosjen llambë-master ./uninstall.sh

 5.   Paul Bustamante dijo

  Mirëmëngjes unë dua të konfiguroj ServerName në apache2 por nuk mund ta gjej konfigurimin që jam student dhe nuk kam shumë aftësi.

  Shumë falemnderit