Instaloni Lua, një gjuhë e shkëlqyer programuese për fillestarët

hënë

Lua është një gjuhë programuese e domosdoshme, e strukturuar dhe mjaft e lehtëose se është hartuar si gjuhë e interpretuar me semantikë të zgjerueshme. Kjo gjuhë programimi Isshtë ndër-platformë dhe burim i hapur i cili lëshohet nën licencën MIT.

Kjo gjuhë programimi është një nga gjuhët e rekomanduara për të filluar dhe kuptuar programimin, sepse konsiderohet si një nga gjuhët më të thjeshta të programimit për t’u kuptuar.

Rreth gjuhës programuese Lua

Lua është një gjuhë programimi mjaft kompakt për tu përdorur në platforma të ndryshme.

Në Lua, ndryshoret nuk kanë asnjë tip, vetëm të dhënat dhe mund të jenë logjike, numra të plotë, numra me pikë lundruese ose vargje.

Strukturat e të dhënave si vektorët, setet, tabelat e hashave, listat dhe rekordet mund të përfaqësohen duke përdorur strukturën unike të të dhënave të Lua-s.

Lua është një gjuhë multiparadigmë sepse semantika e saj mund të zgjerohet dhe modifikohet duke ripërcaktuar funksionet e strukturave të të dhënave duke përdorur metatabël, pothuajse si në Perl (kështu lejon të zbatosh, për shembull, trashëgiminë, megjithëse është e huaj për gjuhën).

Lua ofron mbështetje për funksionet e rendit më të lartë, mbledhësit e plehrave. Duke kombinuar të gjitha sa më sipër, është e mundur të përdoret Lua në programimin e orientuar drejt objektit.

Programet në Lua nuk interpretohen drejtpërdrejt, por përpilohen në bytecode, e cila ekzekutohet në makinerinë virtuale Lua.

Procesi i përpilimit është normalisht transparent për përdoruesit dhe bëhet në kohën e ekzekutimit, por mund të bëhet para kohe për të rritur performancën dhe për të zvogëluar përdorimin e kujtesës duke anashkaluar përpiluesin.

Në mes Karakteristikat kryesore të tij mund të theksohen:

 • Shtë i bazuar në të gjitha sistemet me një përpilues standard C.
 • Shtë shumë e lehtë, e shpejtë, efikase dhe e lëvizshme.
 • Easyshtë e lehtë për tu mësuar dhe përdorur.
 • Ka një API të thjeshtë dhe të dokumentuar mirë.
 • Ai mbështet lloje të ndryshme të programimit (të tilla si programimi procedural, i orientuar drejt objektit, funksional dhe i drejtuar nga të dhënat, si dhe përshkrimi i të dhënave).
 • Zbaton të orientuar drejt objektit përmes meta-mekanizmave.
 • Ai gjithashtu bashkon sintaksën e thjeshtë procedurale me konstruktet e frikshme të përshkrimit të të dhënave të rrënjosura rreth vargjeve shoqëruese dhe semantikës së zgjerueshme.
 • Ajo vjen me menaxhim automatik të kujtesës me mbledhjen e mbeturinave (duke e bërë atë të përsosur për konfigurimin në botë reale, skenarin dhe gjithashtu prototipin me ritëm të shpejtë).
 • Për të filluar mësimin e kësaj gjuhe programimi, është e nevojshme të keni interpretuesin e gjuhës së sistemit.

imazhi i paraqitur nga lua

Si të instaloni gjuhën e programimit Lua në Linux?

Për shkak të popullaritetit të madh të gjuhës interpretuesi i tij gjendet në shumicën e shpërndarjeve Linux.

Pra, për instalimin e tij mund ta instaloni me ndonjë nga komandat e mëposhtme sipas shpërndarjes që po përdorni.

ata që janë përdorues të Debian, Ubuntu, Linux Mint ose ndonjë sistemi që rrjedh nga këto, ne vetëm duhet të hapim një terminal dhe të ekzekutojmë komandën e mëposhtme në të:

sudo apt install lua5.3

Nëse janë përdoruesit e Arch Linux, Manjaro, Antergos ose ndonjë shpërndarje që rrjedh nga Arch Linux, ne mund të instalojmë përkthyesin nga depot AUR, për këtë duhet të shkruajmë vetëm:

aurman -S lua

Ndërsa për Ata që janë përdorues të CentOS, RHEL, Fedora ose ndonjë shpërndarje që rrjedh nga këto, ne mund ta instalojmë me:

sudo dnf install lua

Ata që Ata janë përdorues të openSUSE, ata duhet të shtojnë një depo dhe të instalojnë, ata e bëjnë këtë duke shtypur sa më poshtë sipas versionit të tyre që po përdorin:

openSUSE Tumbleweed ekzekutoni sa më poshtë si rrënjë:

zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/devel:languages:lua/openSUSE_Tumbleweed/devel:languages:lua.repo
zypper refresh
zypper install lua51-luaexpat

Nëse e përdorni Hapja e SUSE 42.3 ekzekutoni sa më poshtë si rrënjë:

zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/devel:languages:lua/openSUSE_Leap_42.3/devel:languages:lua.repo
zypper refresh
zypper install lua51-luaexpat

Hapja e SUSE 15.0 ekzekutoni sa më poshtë si rrënjë:

zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/devel:languages:lua/openSUSE_Leap_15.0/devel:languages:lua.repo
zypper refresh
zypper install lua51-luaexpat

Dhe gati me të, unë jam instaluar tashmë.

Ju mund të kryeni një provë të thjeshtë duke krijuar botën e famshme të përshëndetjes, thjesht duhet të krijoni një skedar me zhdukjen .lua dhe brenda vendit:

nano holamundo.lua
print("Hola mundo!")

Dhe për të parë se si funksionon, thjesht drejtojeni nga terminali me:

lua holamundo.lua


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ariel dijo

  Në Arch Linux paketa "lua" është në depot zyrtare dhe nuk ka pse të përpilohet
  $ sudo pacman -S lua