Si të instaloni Office Online në Ubuntu 16.04

Shumë përdorues të cilët migroni nga Windows në Linux Ata nuk janë mësuar të përdorin paketat falas të zyrave që ekzistojnë sot, megjithëse ka alternativa të shkëlqyera për to Zyrë Kjo përdoret akoma nga miliona përdorues. Ditë më parë ata na shkruanin duke na pyetur se si munden instaloni Office Online në Ubuntu 16.04 kështu që ne vendosëm të gjejmë mënyrën më të lehtë dhe më të shpejtë për ta bërë atë.

Manuali i mëposhtëm do të na lejojë të instalojmë Office Online në Ubuntu 16.04 dhe në shpërndarjet e nxjerra, automatikisht dhe me të gjitha varësitë e nevojshme, falë një skenari të shkëlqyeshëm që përmban rutinën e nevojshme që Office Online të funksionojë në mënyrë të përsosur.

Si të instaloni Office Online në Ubuntu

Zyra Online - Imazhi: Omicrono

Hapat për të instaluar Office Online në Ubuntu 16.04

Procesi mund të zgjasë disa orë, prandaj këshillohet të përdorni ndonjë alternativë tjetër në rast se përpunimi juaj nuk është i fuqishëm

Procesi i instalimit i Office Online duke përdorur këtë skenar mund të jetë pak i ngadaltë, prandaj mos u shqetësoni nëse instalimi zgjat shumë.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të klonojmë depon oficeri i skenarit

git clone https://github.com/husisusi/officeonlin-install.sh.git

Pastaj shkojmë te drejtoria e sapo klonuar dhe ekzekutojmë .sh si sudo

cd cd officeonlin-install.sh/ sudo sh officeonline-instal.sh

Pasi skenari të ketë përfunduar ekzekutimin, ne do të jemi në gjendje të shijojmë të gjitha aplikacionet e paketës Office Online, procesi është i thjeshtë dhe në rast se shfaqen disa paralajmërime, ne mund t'i injorojmë ato pasi që ato janë disa paketa që mund të lihen jashtë.

Në rast se duam të administrojmë shërbimin, autori i këtij skenari na tregon se mund ta bëjmë duke përdorur systemd:

systemctl start|stop|restart|status loolwsd.service

Pra, me këtë zgjidhje të thjeshtë mund të përdorim paketën online Office.


20 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Santiago dijo

  Kontribut i shkëlqyeshëm

 2.   Cristianhcd dijo

  jo se thjesht hapni office.com nga shfletuesi dhe përfundoni?

  1.    shkundje2bolt dijo

   Epo, ka njerëz që duan të kenë automatizimin e tyre të zyrës të integruar në sistemin operativ dhe për ta ndihet më real për ta sesa ta hapin atë me një shfletues

 3.   anonim dijo

  Kjo është për të instaluar libreoffice në internet; S

 4.   Troisi dijo

  Nuk është zyra e Microsoft online, por libreoffice online. Si të çinstaloni?

 5.   Alvaro rodriguez dijo

  Unë kam xubuntu 16.04 dhe nuk funksionon për mua.

 6.   Z. Paquito dijo

  Unë do t'ju them se u përpoqa ta instaloj në një makinë virtuale me Ubuntu 16.04. Nuk e di se sa kohë mund të bëjë instalimi, por mund të zgjasë më shumë se gjysmë ore ... dhe vazhdon ...

  Unë nuk e di se cili do të jetë rezultati përfundimtar, por unë do të rekomandoja Lagarto të këshillonte për këto detaje të vogla në artikuj si ky ... njëri është mësuar në Linux me kohë të arsyeshme instalimi dhe, natyrisht, shumë më e shkurtër se kjo, dhe, nëse ai do ta dinte , Do ta kisha lënë për një kohë kur do të kisha më shumë kohë ... sepse instalimi merr një zemërim të vërtetë!

  Ju njoftoheni!

  1.    hardhucë dijo

   Unë citoj fjalë për fjalë atë që kam shkruar në artikull në atë kohë

   "Procesi i instalimit i Office Online duke përdorur këtë skript mund të jetë pak i ngadaltë, prandaj mos u shqetësoni nëse instalimi zgjat shumë."

  2.    felfa dijo

   Unë mendoj se nuk e keni vërejtur mohimin që tregohet si një mesazh me tekst në kodin burimor të vetë skenarit, të cilin mund ta shihni përmes depozitës që ata kanë botuar në këtë artikull:
   "INSTALIMI DO T T KENI TALL VRTET SHUM KOH TG GJAT, 2-8 OR of (Kjo varet nga shpejtësia e serverit tuaj), P BER TU JU LUTEM TAT PACIENTIT!"

   Kjo është, instalimi mund të zgjasë nga dy deri në tetë orë. Një zemërim, po, por ai që paralajmëron nuk është tradhtar

   1.    Z. Paquito dijo

    Përshëndetje, Felfa.

    Unë nuk flas anglisht dhe, megjithëse mund ta kuptoj dhe përkthej tekstin që ju i referoheni, unë zakonisht nuk i vizitoj këto lloj faqesh, pasi as unë nuk lexoj kodin burimor; Unë jam një përdorues i thjeshtë dhe e shoh atë një gjuhë të huaj. Kjo është, unë nuk mund të shikoja "mohimin" sepse nuk kam hyrë në faqen e depozitës, por kam lexuar artikullin, nga teksti i të cilit ishte e pamundur të nxirrej se kohëzgjatja e instalimit mund të zgjasë disa orë.

  3.    hardhucë dijo

   Warningshtë vendosur një paralajmërim, në mënyrë që përdoruesit e ardhshëm të mos kenë një problem në lidhje me kohën e instalimit

 7.   Z. Paquito dijo

  Në të vërtetë, Lizard, ai nuk po përpiqej të krijonte polemikë. Kam lexuar komentin se instalimi mund të jetë pak i ngadaltë, por ka qenë disa orë dhe nuk ka mbaruar ... gjysmë ore më dukej shumë kohë për ta cilësuar instalimin si shumë të ngadaltë, por në këtë kohë unë tashmë jam duke halucinuar! Zgjat më shumë se dy orë dhe nuk ka mbaruar akoma!

  E përsëris, nuk po përpiqesha të krijoja polemikë, dhe natyrisht vlerësohet që ju ndani njohuritë tuaja me vetëmohim, por një gjë është një instalim pak i ngadaltë, dhe një tjetër është një instalim që ... kalon dy orë !!! Ashtë një barbari! Dhe ende nuk ka shenja që do të marrë fund!

  1.    Z. Paquito dijo

   Unë i përgjigjem vetes për të të thënë që, më në fund, unë duhej të hiqja dorë nga instalimi i Office Online, sepse instalimi zgjati aq shumë saqë unë u detyrova të bëja një punë duke e lënë makinerinë të ndezur. Kur u largova, ishin tashmë më shumë se tre orë. Kur u ktheva, pas rreth katër orësh (dhe do të ishin shtatë, të paktën) gjeta një dialog që kërkonte pranim, unë tashmë e pranova, por më ktheu një gabim që nuk e mbaj mend dhe instalimi nuk mbaroi. Përballë një skenari të tillë, nuk më shkoi kurrë në mendje ta provoja përsëri.

   Fyerja ime, e cila nuk është asgjë serioze, dhe as nuk kam ndërmend të shqetësoj askënd, është thjesht e përqendruar në rregullimin e treguesit për kohën e instalimit që është bërë në artikull, në të cilin thuhet se procesi i instalimit «mund të jetë një pak i ngadaltë ”, dhe mendoj se do të ishte shumë më mirë të tregoja se mund të zgjasë disa orë.

   Nga ana ime, nëse do të kisha një ide të përafërt të kohës së instalimit, nuk do ta kisha provuar madje dhe do të më kursente kohë dhe para në faturën e energjisë elektrike. Kjo do të thotë, duke marrë parasysh që po flasim për shumë orë instalimi, mendoj se është e arsyeshme të sugjerojmë që artikulli ta paralajmërojë atë qartë.

   Padyshim, po, është autori ai që duhet ta vlerësojë atë, një tregues më i saktë do të më kishte kursyer shumë kohë.

   Përshëndetje.

 8.   anonim dijo

  A është Microsoft Office ajo që instaloni? Si funksionon licenca?

 9.   Luksoz dijo

  Funnyshtë qesharake të shohësh se ata shkojnë në Linux sepse ata urrejnë gjithçka që ka erë si Microsoft, dhe gjëja e parë që ata kërkojnë brenda Linux janë këto gjëra budallaqe dhe si të instaloni Wine, playonlinux, makina virtuale me imazhe Windows, domethënë ata duan që distro e tyre të funksionojë të gjithë MS.

  1.    sigmund dijo

   Jo të gjithë ne që bëjmë ndryshimin jemi kështu. Në rastin tim, për shkak të punës, nuk mund të ndalem së përdoruri zyrën e Microsoft. Gjithashtu, duhet të përdor programe të tjerë që nuk kanë versione alternative falas, ose nëse kanë, nuk janë aq të mirë sa homologu i tyre komercial. Përveç kësaj, ekziston problemi i gjenerimit të skedarëve të pajtueshëm për të qenë në gjendje t'i redaktoni në disa kompjuterë të ndryshëm. Shtë një martirizim, por përpjekja është bërë. Në vend që të fyeni, mësoni dhe kuptoni.

 10.   Viriatus dijo

  mirë nuk munda:
  "Officeonline-install.sh: 293: officeonline-install.sh: Gabim sintakse: ridrejtimi i papritur"

 11.   bum dijo

  ju do të përdorni # sudo ./officeonline-instal.sh

 12.   Anonim dijo

  Përshëndetje.

  Si çinstalohet kjo gjë? dhe si ta fshij përdoruesin lool

  1.    Miguel dijo

   Unë i bashkohem pyetjes tuaj… si çinstalohet?