I pari Arch Linux ISO me Linux Kernel 4.18 është këtu

Arch Linux

Ndërtimi i Arch Linux i njohur në Shtator 2018 është këtu dhe është së pari për të sjellë Linux Kernel 4.18 nënshkrim

Arch Linux 2018.09.01 ka mbërritur këtë javë dhe është i pari 'fotografi i çastit'i cili azhurnon paketat e kernelit, bërthamën e sistemit operativ Linux, në versionin më të fundit dhe të përparuar, Linux Kernel 4.18.

Ndërtimi i muajit të kaluar, Arch Linux 2018.09.01, ishte ende duke përdorur Linux Kernel 4.17.11 dhe ndërsa versioni 4.18 mbërriti dy javë më parë, më 12 gusht 2018, është vendosur që ta përfshijë atë në ndërtimin e këtij muaji. Duhet të mbahet mend se Seria Linux Kernel 4.17 ka arritur në fund të ciklit të saj dhe kjo ndihmoi në vendosjen e ndryshimit.

Mbërrin Kernel Linux 4.18 me rregullim për dobësinë e Specter, kësaj radhe për variantet 1 dhe 2 në arkitekturat 32-bit ARM dhe Variantin Spectre 4 në arkitekturat ARM64 (AArch64) dhe ARMv8.

Për më tepër, ai sjell një përpilues të ekzekutimit për programet eBPF në arkitekturën 32-bit (x86) dhe shton mbështetjen zyrtare për procesorin celular Qualcomm Snapdragon 845 me arkitekturë ARM.

Përveç Linux Kernel 4.18.5, ISO Arch Linux 2018.09.01 gjithashtu përfshin azhurnime softuerësh dhe rregullime sigurie lëshuar përmes depove zyrtare gjatë gjithë muajit.

Siç është zakon me lëshimet e fotografive, Arch Linux 2018.09.01 është gati të instalohet në çdo makinë. Instalimi i tij nga e para do t'ju kursejë nga shkarkimi i qindra azhurnimeve pas instalimit të sistemit, Arch Linux 2018.09.01 është azhurnuar plotësisht deri në muajin e ardhshëm.

Arch Linux ndjek formën e lëshimit të quajtur "Lëshimi i Rrokullisjes", Kështu që të gjithë ata që kanë të instaluar sistemin mund të azhurnohen duke përdorur një komandë të vetme në terminal, sudo pacman –Syu.

Ju mund të shkarkoni Arch Linux 2018.09.01 nga faqen zyrtare të internetit dhe transferojeni atë në një disk ose USB.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.