JetBrains hap Space, një platformë bashkëpunimi për zhvilluesit dhe dizajnerët

JetBrains (një kompani që prodhon softuer të krijuar për menaxhim projekti dhe mjedise zhvillimi të integruara për gjuhë të ndryshme programimi) së fundmi njoftoi fillimin publik të Space, një platformë bashkëpunimi gjithçka në një për ekipet krijuese.

Hapësirë synon të jetë një pikëmbështetje për ekipet të cilat mund të përfshijnë zhvillues, marketing, dizajn, burime njerëzore, ekipe ligjore dhe të tjerë të cilët kryejnë çdo lloj pune që kërkon komunikim multimedial dhe shumëkanalësh, caktimin e takimeve dhe menaxhimin e projektit.

Qëllimi i Hapësirës është kombinoni të gjitha mjetet e përgjithshme të bashkëpunimittë tilla si bisedat, menaxhimi i ekipit dhe projektit, takimet dhe caktimi, dhe dokumentet, të gjitha në një hapësirë. Si rezultat, i gjithë cikli i zhvillimit të softuerit ose krijimit përfaqësohet në një aplikacion dhe nuk ka nevojë të "ndërroni kontekstin" (ose të kaloni midis aplikacioneve kur dhe të humbni vendin tuaj).

"Me Space, nuk ka nevojë të ndërrojmë mjete pasi gjithçka është në një vend, gjë që na ndihmon të marrim me lehtësi një pasqyrë të mirë të të gjithë kompanisë", tha Andras Kindler, bashkëthemelues i Makery, një ofrues i shërbimeve. dhe produkteve dixhitale. “Ne përdorim listat e kontrollit, problemet, rishikimet e kodeve të integruara, postimet në blog dhe më shumë. Hapësira na lejon të mbajmë të gjitha proceset në rrugën e duhur «.

Kështu, Hapësira ndihmon në krijimin e një sensi holistik për secilin person në një ekip, duke lejuar që aplikacioni të transformohet për t’iu përshtatur rolit të personit që e përdor atë.

"Para Hapësirës, ​​zhvilluesit tanë shpesh ndiheshin të izoluar nga pjesa tjetër e ekipit dhe nuk luanin një rol më të thellë në projekte," tha Anna Vinogradova, zyrtare kryesore e marketingut në AmberCore Software Ltd., një kompani e specializuar në zhvillimin e produkteve të teknologjisë. . "Ne kemi kërkuar një mjet që kanalizon gjithçka në një grup të vetëm dhe e bën më të lehtë për anëtarët e ekipit të diskutojnë detyrat e tyre me njëri-tjetrin sesa të rrimë të izoluar në depon e tyre."

Në të ardhmen, Space do të shtojë veçori që e lejojnë atë të sinkronizohet me Google Calendar dhe Outlook, si dhe të integrohet me mjetet e tjera të njohura.

Aplikim Ai gjithashtu ka një ndërfaqe programimi të aplikacionit HTTP, webhooks, një çantë zhvillimi të softuerit Space Client, fushat me porosi dhe automatizimet. Së shpejti do të ofrojë aplikime private dhe të tregut, së bashku me karakteristika të tjera me të cilat përballet publiku.

"JetBrains filloi si një kompani zhvilluese, por tani 40% e ekipit tonë luan role të ndryshme krijuese: dizajnerë, tregtarë, shkrues dhe të tjerë," tha CEO i JetBrains Maxim Shafirov. "Ne kemi krijuar Hapësirë ​​në mënyrë që të mund të vazhdojmë të punojmë së bashku si një ekip dhe ne besojmë se edhe kompani të tjera do të përfitojnë gjithashtu."

Nga tiparet që dallojnë nga Hapësira, ne mund të gjejmë sa vijon:

 • API-ja HTTP: webhooks dhe SDK i klientit për integrim me mjetet e jashtme.
 • PPërshtatje dhe automatizim fleksibël: produkt me fusha të personalizuara dhe rrjedha të punës së Kotlin për t'iu përshtatur strukturave dhe proceseve specifike organizative.
 • Bot dhe komandat ndërvepruese: Aplikimet mund të regjistrojnë robotë që do të veprojnë si homologë në bisedë dhe mund të ndërveprojnë me to. Një mënyrë tjetër për të komunikuar me aplikacionet janë komandat.
 • Hapësira si server autorizimi: OAuth2, protokolli standard i autorizimit të industrisë, përdoret për të siguruar akses hapësinor në aplikacione, integrime dhe shërbime të jashtme.
 • SDK i klientit hapësinor: Ofrohet një SDK zyrtar i hapësirës së klientit për Kotlin dhe .NET për të mundësuar integrim edhe më të ngushtë me hapësirën në nivelin e kodit burimor.
 • Aplikimet: Mënyra kryesore për të zgjeruar Hapësirën. Zhvilloni aplikacione që punojnë me module të ndryshme Hapësirë ​​dhe kryejnë veprime të ndryshme.

Hapësira fillon me një nivel të lirë për kompanitë që të provojnë softuerin dhe opsionet e pajtimit duke filluar nga 8 dollarë për përdorues aktiv në muaj për bashkëpunim më të gjerë ekipor. Platforma është në dispozicion në cloud dhe do të ketë gjithashtu një version lokal në të ardhmen e afërt.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth kësaj, mundeni kontrolloni lidhjen e mëposhtme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.