JetBrains shton mbështetjen e Wayland në IntelliJ

Mbështetje Wayland

Mbështetja Wayland vjen për një nga produktet jetbrains

Pak ditë më parë, JetBrains u zbulua përmes një postimi në blog që po bën ndryshimet përkatëse për të zbatuar mbështetje për protokollin Wayland në platformën e tij "IntelliJ" dhe mjediset e integruara të zhvillimit të ndërtuara mbi të.

JetBrains përmend në postimin tuaj se "ky përditësim do të sjellë një sërë përfitimesh" dhe është se brenda ndryshimeve që supozon të shtojë mbështetjen e Wayland në IntelliJ, ekziston ndër të tjera zgjidhja e shkallëzimit të pjesshëm, përmirësimet e integrimit me WSLg.

Ndërsa mbështetja për Wayland është larg të qenit e plotë, veçoritë tashmë ekzistuese na lejojnë të ekzekutojmë disa aplikacione Java Swing dhe AWT në Wayland. Në këtë postim në blog, ne do t'i hedhim një vështrim më të thellë këtyre përparimeve dhe do të eksplorojmë disa nga sfidat teknike që paraqet kjo qasje e re ndaj serverit të ekranit.

Përveç kësaj, theksohet se Mbështetja e Wayland do të sjellë me vete një sërë ndryshimesh zhvillimi, e cila do të jetë e rëndësishme për të gjithë zhvilluesit e Java GUI, pasi përmendet se këto do të mbulojnë shtimin e mbështetjes së Wayland në OpenJDK.

Përmendet se pasi të përfshihen ndryshimet në faza në një version të ardhshëm të OpenJDK, the Programet Java do të jenë në gjendje të ekzekutohen drejtpërdrejt në mjediset e bazuara në Wayland pa përdorur shtresën XWayland. JetBrainsRuntime 21, një fork i OpenJDK 21 me mbështetje të integruar Wayland të përdorur në produktet JetBrains, tani është në dispozicion për testim.

Bërja e Java Wayland amtare është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet. Në terma JDK, kjo është e barabartë me krijimin e një Toolkit të ri, i cili është djepi i pothuajse çdo gjëje që lidhet me GUI. Kjo përfshin grafikën, trajtimin e treguesit të miut, përkthimin me tastierë, shfaqjen e ekranit me spërkatje dhe ofrimin e metodave të hyrjes; e gjithë kjo duhet të zbatohet nga e para. Për shembull, paketa e veglave X11 ka rreth 50.000 rreshta Java dhe 20.000 rreshta kodi vendas, vetëm një pjesë e të cilave është e ripërdorshme në Wayland.

Nga një këndvështrim i nivelit shumë të lartë, detyra është mjaft e thjeshtë: një API, Wayland, duhet të përkthehet në një tjetër, Java dhe anasjelltas.

Përfitimet e mbështetjes së plotë për Wayland në IntelliJ IDE përfshijnë: zgjidhjen e problemeve të gjata me XWayland në lidhje me tekstin fuzzy kur aktivizohet shkallëzimi i pjesshëm, heqja qafe e çështjeve të sigurisë të qenësishme për X11 (për shembull, protokolli X11 siguron qasje në të gjitha hyrjet ngjarjet dhe lejon zëvendësimin e goditjeve të buta të buta), integrimin e plotë me mjedisin WSL (Windows Subsystem for Linux) duke përdorur Wayland, aftësinë për të arritur performancë më të lartë të interpretimit dhe reagimin e ndërfaqes së përdoruesit.

El Proyecto Wakefield po punon për të shtuar mbështetjen e Wayland në OpenJDK në bashkëpunim me inxhinierët e Oracle dhe nën kujdesin e komunitetit OpenJDK. Në fazën aktuale të zhvillimit, grupi i mjeteve të zhvilluara mbështet paraqitjen e softuerit, dekorimin minimal të dritares, ndryshimin e madhësisë së dritares, hapjen, minimizimin dhe lëvizjen, hapjen e ekranit të plotë, dritaret kërcyese (të përdorura në meny), nivelet e zmadhimit të ndara për secilin monitor, punën në ekranet HiDPI , navigimi nëpërmjet hyrjes së miut dhe tastierës.

Projekti nuk është ende jashtë fazës së zhvillimit, por vihet re se funksionaliteti i implementuar është i mjaftueshëm për të ekzekutuar disa aplikacione Java duke përdorur kornizat Swing dhe AWT (Abstract Window Toolkit) në mjedisin e bazuar në Wayland.

Performanca ekzistuese e paraqitjes së softuerit kur përdoret Wayland është e krahasueshme me performancën kur përdorni versionin X11 të IntelliJ. Nga detyrat prioritare që janë planifikuar të zbatohen në muajt në vijim, emërtohen këto: renderim i përshpejtuar nga hardueri me mbështetje për API grafike Vulkan; mbështetje për metodat e hyrjes, clipboard dhe manipulimet me tërheqje dhe lëshim; aftësia për të shfaqur një mbrojtës ekrani; do të thotë të lundrosh midis dritareve duke përdorur shkurtoret e tastierës.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund të kontrolloni detajet Në lidhjen vijuese.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.