Jetpack Compose, një kornizë për krijimin e ndërfaqeve të përdoruesve Android

Kompozoj Jetpack është një kornizë e re (e zhvilluar bashkërisht nga Google dhe JetBrains) që është Synuar për krijimin e ndërfaqeve të përdoruesve për aplikacionet Android.

Punon ekskluzivisht me Kotlin dhe jo me gjuhën e programimit Java. Ky mjet synon të ndihmojë zhvilluesit të krijojnë aplikacione më shpejt, duke përfituar nga "ndërfaqja moderne e përdoruesit Android".

“Sot ne lëshuam versionin 1.0 të Jetpack Compose, kutia e veglave moderne të ndërfaqes së përdoruesit të Android për t'ju ndihmuar të ndërtoni aplikacione më të mira, më shpejt. Stableshtë e qëndrueshme dhe gati për t'u miratuar në prodhim, "tha Anna-Chiara Bellini, Menaxhere e Produkteve, në një postim në blog.

"Ne krijuam Compose të jetë më e shpejtë dhe më e lehtë për të krijuar aplikacione Android Android. Me një qasje plotësisht deklarative, ju thjesht përshkruani ndërfaqen tuaj të përdoruesit dhe Compose kujdeset për pjesën tjetër. Kur ndryshon gjendja e aplikacionit, ndërfaqja e tij e përdoruesit azhurnohet automatikisht, gjë që thjeshton shumë krijimin e shpejtë të ndërfaqeve të përdoruesit. "

Rreth Jetpack Compose

Aplikacioni ishte në një version beta për pesë muaj dhe ka arritur zyrtarisht versionin 1.0 dhe sipas fjalëve të Google ky version 1.0 është gati për përdorim në prodhim dhe ofron funksionet kryesore të mëposhtme:

 • ndërveprimi: Kompozimi është krijuar për të bashkëvepruar me aplikacionin tuaj ekzistues. Mund të vendosni ndërfaqet e përdoruesit të Shkruaj në "Pamje" ose "Pamje" në Kompozim. Mund të shtoni një buton të vetëm në një ekran ose të mbani pamjen e personalizuar që keni krijuar në një ekran kompozimi.
 • Integrimi Jetpack: Compose është krijuar për t'u integruar me bibliotekat Jetpack. Me integrimin e Navigation, Paging, LiveData (ose Flow / RxJava), ViewModel dhe Hilt, Compose punon me arkitekturën tuaj ekzistuese.
 • materiali: Kompozimi ofron një zbatim të komponentëve dhe temave të Dizajnit Material, duke e bërë të lehtë krijimin e aplikacioneve të shkëlqyera. Sistemi i temave të materialeve është më i lehtë për t'u kuptuar dhe ndjekur, pa pasur nevojë të kaloni nëpër skedarë të shumtë XML.
 • Listat: Komponentët Lazy të Compose ofrojnë një mënyrë të thjeshtë, koncize, por të fuqishme për të shfaqur listat e të dhënave në mënyrë efikase, me një minimum teksti të pllakës së bojlerit.
 • Animacion: Falë API -ve të thjeshta dhe të qëndrueshme të animacionit të Compose, është shumë më e lehtë për zhvilluesit të magjepsin përdoruesit e aplikacionit të tyre.

Tani që Jetpack Compose është zyrtarisht jashtë beta, Google ka lëshuar udhërrëfyesin e tij për veçoritë e ardhshme të Kompozimit. Për të siguruar që Compose është gati për t'u përdorur nga zhvilluesit, kuadri vjen me një larmi përbërësish të gatshëm për përdorim "Dizajni material".

Google gjithashtu njoftoi më parë se mbështetja për "Materialin" e ri do të jetë në dispozicion së shpejti. Gjëra të tjera në udhërrëfyesin Jetpack Compose përfshijnë mbështetje të plotë WearOS, performancë të përmirësuar dhe më çuditërisht, aftësinë për të krijuar pajisje shtesë të ekranit kryesor Android.

Përveç tij Përmendet se Compose gjithashtu ofron një mjet të specializuar «Paraqitja e kompozimit», integruar me Android Studio "Arctic Fox". Me këtë mjet, zhvilluesi mund të marrë një ide se si duket aplikacioni i tyre ose ndryshime të caktuara pa pasur nevojë të rikompilojë kodin e tyre. Në mënyrë të ngjashme, vargjet në kodin tuaj të aplikacionit Compose mund të ndryshohen dhe rezultatet bëhen menjëherë të dukshme në korrigjuesin tuaj pa rikompilim.

edhe Google ka përgatitur një seri të plotë burimesh për ekipet e zhvilluesve. Për të filluar me Jetpack Compose dhe përdorni mjetet më të fundit që Google ofron, thjesht përditësoni versionin e ri të Android Studio "Arctic Fox", i cili u lëshua kohët e fundit dhe që gjatë periudhës së zhvillimit të tij, Google shtoi funksione të reja të tilla si Accessibility Scanner, Test Matrix, mbështetje amtare për Mac M1 dhe mbështetje të plotë për Jetpack Compose.

Më në fund nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, ju mund t'i referoheni dokumentacionit, duke përfshirë udhëzuesit për API -të kryesore të tilla si paraqitjet, navigimin ose testimin, përdorshmërinë e zhvilluesit ose funksionalitetin e mjeteve dhe videot.

Fuente: https://android-developers.googleblog.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.