Jitsi Desktop: Një aplikim me thirrje video dhe bisedë me burim të hapur

Jitsi Desktop: Një aplikim me thirrje video dhe bisedë me burim të hapur

Jitsi Desktop: Një aplikim me thirrje video dhe bisedë me burim të hapur

Që nga kjo año 2020, ka qenë një vit në të cilin videokonferencë janë bërë të njohura si rezultat i Pandemia e covid-19 dhe efektet e saj të izolimi dhe distancimi shoqëror, shumë aplikacione (aplikacione) dhe platforma të reja në internet janë krijuar duke përfituar nga bumi dhe ato të tjera ekzistuese janë azhurnuar dhe popullarizuar, njëra prej tyre është Desktop Jitsi.

Kujtojnë se Jitsi si një e tërë, është një grup i projekte me burim të hapur që lehtësojnë zbatimin e zgjidhje video konferencash të sigurt, të qëndrueshëm dhe transparent. Duke qenë projektet e tij më të njohura, Videobridë Jitsi y Takohet Jitsi, të cilat janë veçanërisht të përqendruara në videokonferenca përmes internetit, ndërsa, Desktop Jitsi është tradicionale dhe themelore aplikimi i klientit (desktop) i Projekti Jitsi.

Jitsi Desktop: Hyrje

Ky postim nuk është i pari, i lidhur ose i lidhur me të Jitsi, por do të na ndihmojë të fillojmë me azhurnimin e përmbajtjes së tij. Sidoqoftë, për ata që janë të interesuar në Aplikacionet Jitsi ose në lidhje me teknologjinë e tyre, ju mund t'i vizitoni ata dhe të thelloheni pak më shumë rreth tyre. Dhe këto janë më poshtë:

Artikulli i lidhur:
Calla, një sistem video konferencash që punon në Jitsi por me një prekje të veçantë

Artikulli i lidhur:
Mattermost 5.25 arrin me integrimin për Jitsi, përmirësimet për Welcomebot dhe më shumë
Artikulli i lidhur:
Jitsi 1.0 i qëndrueshëm në dispozicion!

"Jitsi (ish komunikuesi SIP) është një video konferencë, VoIP dhe një aplikacion për mesazhe të çastit për Windows, Linux dhe Mac OS X. Itshtë i pajtueshëm me disa protokolle të njohura të telefonisë dhe mesazheve të çastit dhe arriti në versionin e tij të parë të qëndrueshëm disa ditë më parë. Shpërndarë nën kushtet e Licencës së Përgjithshme Publike më të Vogël të GNU-së, Jitsi është softuer i lirë." Jitsi 1.0 i qëndrueshëm në dispozicion!

Jitsi Desktop: Përmbajtja

Jitsi Desktop: Klienti i Thirrjes Video dhe Bisedës

Çfarë është Jitsi Desktop?

Sot, një përshkrim më i saktë dhe modern i Desktop Jitsi Asshtë si më poshtë:

"A je Un klient multiplatform, falas dhe me burim të hapur që operon me Mesazhe të Çastit (IM), bisedë zanore dhe video në internet. Ajo operon me shumë prej protokolleve më të njohura dhe të përdorura gjerësisht të Mesazheve të Internetit dhe Telefonisë, përfshirë protokollin Jabber / XMPP dhe SIP Voice over IP (VoIP). Ajo operon me enkriptim shtesë të pavarur për IM përmes protokollit OTR (Regjistro jashtë regjistrimit) dhe për seanca zanore dhe video përmes ZRTP dhe SRTP." Komunikimi: Platformat për Sistemet Operative të GNU / Linux.

karakteristika të

Ndërkohë, në të tij faqen zyrtare të internetit, përshkruajeni atë si një aplikacion që:

  • Kjo ju lejon të bëni thirrje të sigurta video, konferenca, biseda, ndarje desktop, transferim skedarësh, mbështetje për sistemin tuaj të preferuar operativ dhe rrjetin e mesazheve të çastit.
  • Bëni thirrje të sigurta video dhe audio, për shkak të sistemit të tij të kriptimit në të dy mekanizmat.
  • Ndani desktopin e çdo sistemi operativ ku është instaluar, për sa kohë që marrësi ka një klient XMPP ose SIP me aftësi video. Përveç kësaj, lejon përdoruesit e tjerë të Jitsi të ndërveprojnë me aplikacionet e hostit burimor, pavarësisht nga lloji i Sistemit Operativ të të dy skajeve. Dhe ju mund ta bëni një sesion të tillë të koduar me ZRTP.

Siç kemi shprehur më parë, ajo është multiplatform, prandaj, Desktop Jitsi mund të shkarkohet dhe përdoret mbi  Windows, Mac OS X ose Linux. Dhe në varësi të ekspertizës së përdoruesit, ajo mund të ndërtohet dhe ekzekutohet lehtësisht nga një FreeBSD Distro.

Instalimi në Linux

Para se të instaloni Jitsi Desktop, sigurohuni që tuajin Sistem operativ falas dhe i hapur (GNU / Linux Distro) ka instaluar Java JDK / JRE 8, pasi mbështet vetëm atë version. Në rast, tuajin Distro e GNU / Linux keni pako të tilla në dispozicion në depot tuaja të brendshme, thjesht ekzekutoni komandën e mëposhtme:

sudo apt install openjdk-8-jdk openjdk-8-jdk-headless openjdk-8-jre openjdk-8-jre-headless

Nese e jotja Sistemit operativ më parë ka një version më të lartë, si JDK / JRE 11Sigurohuni që ta fshini atë para ose më pas, për të shmangur gabimet, duke ekzekutuar komandën e mëposhtme:

sudo apt purge openjdk-11-jdk openjdk-11-jdk-headless openjdk-11-jre openjdk-11-jre-headless

Pasi të përfundojë ky hap, mundeni instaloni dhe ekzekutoni Jitsi Desktop. Për të instaluar ekzekutuesin tuaj aktual dhe të disponueshëm, thjesht ekzekutoni komandën e mëposhtme:

sudo apt install ./jitsi*.deb

Në rast dëshire instalojeni atë direkt nga depoja juaj, ndiqni udhëzimet e azhurnuara të dhëna në vijim lidhje. Dhe në rast se keni nevojë të shkarkoni një paketë shtesë si "Jitsi-archive-keyring_1.0.1_all.deb" kliko tjetër lidhje.

Shënim: Nëse vendosni të largoheni OpenJDK ose Java 11 instaluar pranë OpenJDK ose Java 8, mos harroni të vërtetoni me komandat e mëposhtme që Java 8 kjo si parazgjedhje, në vend të Java 11:

java -version
javac -version
javah -version
javap -version

Dhe nëse nuk është si parazgjedhje, në të gjitha ose të paktën e para, ekzekutoni komandat e mëposhtme të komandës:

sudo update-alternatives --install /usr/bin/java java /usr/lib/jvm/java-8-openjdk-amd64/bin/java 1
sudo update-alternatives --set java /usr/lib/jvm/java-8-openjdk-amd64/bin/java

Imazh gjenerik për përfundimet e artikullit

Përfundim

Ne shpresojmë që kjo "post i dobishëm i vogël"«Jitsi Desktop», një aplikacion interesant dhe i dobishëm me burim të hapur për videokonferenca dhe biseda, i cili është klienti zyrtar desktop ndër-platformor i projektit Jitsi; është me interes dhe dobi të madhe, për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përhapjen e ekosistemit të mrekullueshëm, gjigant dhe në rritje të zbatimeve të «GNU/Linux».

Dhe për më shumë informacion, mos hezitoni gjithmonë të vizitoni ndonjë Biblioteka online si OpenLibra y jedit te lexosh libra (PDF) për këtë temë apo të tjera fushat e njohurive. Tani për tani, nëse ju pëlqeu kjo «publicación», mos ndalo ndarjen e saj me të tjerët, në tuajin Uebsajtet, kanalet, grupet ose komunitetet e preferuara të rrjeteve sociale, mundësisht falas dhe të hapura si Mastodont, ose si të sigurta dhe private telegram.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.