Kë zgjedhni: Ubuntu, Debian, apo të dyja?

nëpërmjet RSS, përmes një artikulli në Com-SL Zbuloj për një studim që po kryhet në forum Linux Mint dhe rezultati i te cilit (Deri tani) Unë tregoj më poshtë.

Unë nuk e di se në çfarë mase do të jetë i dobishëm kjo studim, veçanërisht pasi nuk është iniciuar nga asnjë anëtar i ekipit zhvillimor të Linux Mint, por rezultatet e deritanishme nuk më habitin. As nuk do të çuditesha nëse do të merrej parasysh nga ndonjë anëtar i ekip de Linux Mint.

Gjithmonë e kam thënë këtë LMDE po fiton një vend të rëndësishëm në Komuniteti Linux Mint dhe nuk do të ishte e çuditshme për mua nëse në një moment, në një të ardhme të afërt, do të bëhej flamurtari i kësaj shpërndarjeje.

Unë kam votuar për Debian, siç është logjike dhe arsyet e mia tashmë njohin shumë. Për cilin do të votonit? Ketu eshte lidhja e sondazhit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

30 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luweeds dijo

  Ajo që pritet nga një distro ndryshon në varësi të përdorimit që do të bëhet prej tij, pasi distrot hyrëse në botë Gnu-linux do të zgjidhja Mint bazuar në Debian, nëse më vonë rezulton se linux ju bind dhe ju pëlqen , Unë do të kaloja te Debian Testing për shpërndarjen e desktopit.
  Faleminderit për artikujt ¡¡¡një përshëndetje

  1.    elav <° Linux dijo

   Moreshtë pak a shumë ajo që më ndodh. Unë instaloj LMDE por gjithmonë përfundoj duke e instaluar përsëri me Debian të pastër dhe pa përbërje. 😀

 2.   Oscar dijo

  "Fillorja ime e dashur Watson" Debian për të gjithë.

  1.    elav <° Linux dijo

   As nuk e di se çfarë po kërkoj hahahaha

 3.   oleksis dijo

  Për filozofinë dhe respektin unë votoj për GNU / Linux Debian (kryesisht për serverat) por si një përdorues i fundit i Ubuntu. Epo, sondazhi është i vështirë dhe tani po përdor Ubuntu + Xfce4

  Përshëndetje!

  1.    elav <° Linux dijo

   Mund t'ju them se pasi të keni zotëruar pak GNU / Linux, çdo përdorues i fundit mund të bëjë një Debian siç e kishte menduar Zoti dhe pa asgjë për ta pasur zili Ubuntu, ose më mirë, të përdorë LMDE, veçanërisht me Xfce ...

 4.   i çmendur dijo

  Si një përdorues i fundit, unë këmbëngul që Ubuntu ta bëjë punën tonë më të lehtë, nga instalimi i drejtuesve te mënyra e përdorimit; tani nëse flasim për një përdorues me njohuri mesatare, po, debian do të ishte zgjedhja më e përshtatshme.

  Unë ua kam rekomanduar sa më sipër miqve dhe familjes sime, por personalisht vazhdoj me Ubuntu, kur instalimi është shumë më i shpejtë për t'u përdorur, mos harroni se në debian ka gjithmonë një ose një herë tjetër për të përdorur terminalin për disa minuta shtesë.

  përshëndetje.

 5.   Irwin Manuel Boom Gamez dijo

  Debian sigurisht, Mint po bën një punë të shkëlqyeshme me LMDE, por a do ta heqë LMDE versionin 7 debian?

  1.    elav <° Linux dijo

   Unë e kuptoj këndvështrimin tuaj dhe është shumë interesante. Por me Debian ndodh diçka mjaft kurioze dhe është diçka që më duket, ndikon shumë në faktin se nuk është një nga shpërndarjet më të njohura për përdoruesin përfundimtar: Debian nuk e lustron pamjen e Gnome. Me fjalë të tjera, Debian vendos Gnome ndërsa zhvilluesit e shpërndajnë atë, dhe këtu qëndron ndryshimi tek Mint, që të paktën ata të kushtojnë kohën e tyre për të krijuar një vepër arti që është tërheqëse për përdoruesin përfundimtar.

 6.   Carlos-Xfce dijo

  Stabiliteti dhe shpejtësia e Linux Mint e bazuar në Debian janë të mahnitshme, prandaj vota ime është për Debian.

  1.    elav <° Linux dijo

   Ka një nga arsyet e mia ...

 7.   Eduari 2 dijo

  A është në rregull të votohet për gentoo? hahaha Nah patjetër që Debian është si një lis.

  1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Nuk mund të votoja në sondazh ... sepse nuk ka asnjë mundësi që thotë: "Nuk më pëlqen LinuxMint ose LMDE" ... LOL !!!

   1.    elav <° Linux dijo

    Mund të jetë për shkak se sondazhi nuk është për përdoruesit e Arch? Pse nuk ka një sondazh në forumet Arch që thotë: A do të preferonit Arch ose LMDE?

    1.    Guxim dijo

     Claaro, Arch nuk ka dy degë dhe as nuk ka një bazë. Dhe kushdo që vjen tek unë me Crux do kapo

 8.   Renata dijo

  Unë preferoj Ubuntu.

  Mos më linço o tifozë të devotshëm të Arch dhe Debian sepse më pëlqen Ubuntu dhe po komentoj nga Windows.

  xD

  1.    Guxim dijo

   As që do të më shkonte në mendje që ju përdorni Ubuntu

   Pyes veten se e thua këtë, të vërtetën

  2.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

   Wow sa kohë
   HAHAHA jo, e di që ju jeni adhurues të Photoshop-it, më keni thënë më parë se nuk ju pëlqen Gimp, kështu që unë mendoj se Linux + Verë + PS ose thjesht Windows + PS janë opsionet tuaja

   Pershendetje Rena Renata

  3.    Eduari 2 dijo

   Nuk më pëlqen më shumë Renata. Ajo është një troll, është një mizantrop, është gnomera dhe e urren guximin, por (gjithmonë një por) përdor Ubuntu ufff

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    Rena këndoj? mm. Unë nuk mendoj kështu ... haha, dhe edhe sikur të ishte, hajde në atë troll më shumë se çdokush, në fakt gati se zuri pozicionin e Trollit Zyrtar Nr.1 ​​nga Guxim HAHA
    Mizantropik? Eja, do të më thuash që njerëzit janë raca më e mirë dhe më korrekte në planet? ¬_¬… Unë nuk do të them atë që mendoj sepse ky nuk është një blog / faqe politike, sepse nëse është, unë kam disa shembuj për t'ju dhënë dhe për t'ju treguar se ketrat janë më të mirë në shumë mënyra sesa njerëzit.

    Gnomera, po e përdor Gnome, ashtu si ke apo jo?

    DHE HAHAHAHA a urreni Guxim? HAHAHA Unë nuk e di, do të thosha që ajo nuk e urren atë, vetëm se (dhe kjo është ajo që unë mendoj, nuk duhet të jetë ajo që ajo mendon në të vërtetë) Unë nuk mendoj se ai është një shenjt i përkushtimit të saj .

    Në të vërtetë unë mendoj se e ke shkruar gabim postimin, nuk ke dashur të thuash:

    Nuk më pëlqen më shumë Renata. Ajo është një troll, është një mizantrop, është gnomera dhe e urren guximin, por (gjithmonë një por) përdor Ubuntu ufff

    ??

 9.   Guxim dijo

  Epo siç e dini ju

  Dhe kushdo me dy gishta të ballit do të pajtohet me mua

 10.   Eduari 2 dijo

  Jo, kam shkruar mirë, dhe më ka pëlqyer sepse ai është një troll, ai është një mizantrop, është gnomera dhe e urren Guximin dhe tani jo aq shumë sepse përdor gnome.

  Në asnjë moment nuk kam thënë asgjë kundër mizantropëve (sepse unë jam), ose kundër gnomerëve, ose kundër trolls ... dhe unë e urrej kundërshtarin tim për të rrahur në pozicionin e troll. Thjesht mendova se ishte e qartë në komentin tim të mëparshëm që nuk më pëlqente aq shumë, për përdorimin e ubuntu. (Ju e dini që buntus thith), dua të them, ju nuk e kuptoni mënyrën time për të sulmuar ubuntu duke trokitur.

  1.    Guxim dijo

   Ju ishit vonë për të parë se çfarë më ndodhi me Renatën, përveç që nuk ishte aq keq dhe i kërkova falje me postë. Dhe madje mendova se ajo ishte e dashura e rërës.

   Nga rruga, e rrallë që nuk ka ubunto këtu

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    HAHAHAHA jo, unë mbroj Rena dhe Gabriela sepse i vlerësoj, ata janë njerëz të shkëlqyeshëm, por as e dashura ime, aq më pak LOL !!

    Ubuntoos?
    Thatshtë se më shumë përdorues të LMDE na lexojnë sesa përdoruesit e LM-Ubuntu

    1.    Guxim dijo

     Tashmë ishte e qartë me përqindjen që më dhatë dhe mundësitë e lidhjes me të tjerët HAHAHA

  2.    Eduari 2 dijo

   Cewento !!!! sepse përdor ubuntu, jo sepse përdor gnome, duhet të ndodhë që në 3 të mëngjesit të jem dy herë më i paqartë se në orët më normale.

 11.   Trembëdhjetë dijo

  Unë besoj se LinuxMint ka pasur, si një nga meritat e tij kryesore, duke shtuar disa mjete dhe duke lustruar disa detaje (të funksionit dhe pamjes) që nuk janë të pranishme në instalimin e paracaktuar të Ubuntu, të gjitha këto menduan t'i sigurojnë një përvojë më të mirë përdoruesit përfundimtar .

  Sidoqoftë, me ardhjen e Unitetit dhe vendimin e LM për të mos ndjekur atë rrugë, gjërat janë bërë të vështira për të. Unë nuk dyshoj që LMDE do të pushojë së qeni një degë alternative dhe do të bëhet versioni i saj kryesor në një kohë të shkurtër. Prandaj, kam përshtypjen se sondazhi që ata kanë nisur kërkon të hetojë nëse përdoruesit do ta mbështesin atë vendim.

  Përshëndetje.

  Përshëndetje.

 12.   Alba dijo

  Nëse më kujtohet saktë ... dhe duke qenë një person "artistik" (ose unë pretendoj të jem xD) UbuntuStudio do të vidhosë Ubuntu me Unitetin dhe Gnome3 (të cilin unë e shoh mirë, unë jam ndoshta personi i vetëm në planet / universi për atë që i pëlqen të dyja gjërat LOL) dhe zhvilluesit e UbuntuStudio do ta bazojnë sistemin edhe në Ubuntu, por me Xfce ... Unë shpresoj, duke qenë një ëndërr e largët, që ata të pushojnë së mbështeturi tek Ubuntu dhe ta bëjnë këtë në Debian (DebianStudio .. Më pëlqen tingulli i xD) ose në LMDE (MintStudio… yay: D)

  Unë tashmë e thashë atë, për desktop nuk jam aq shumë e luftuar me Ubuntu (oh, por dashuria ime për brejtësin e vogël dhe sa e bukur desktopi Xfce mund të më kapë përsëri) Por pa dyshim, me prestigjin ( mënyra sesi e shoh sigurisht) që Mint ka fituar ... duhet patjetër të bazohet në Debian dhe të ri-lëshojë instaluesit me të gjithë desktopët si dikur (GNOME për këdo që ju pëlqen, Xfce, KDE, Flubox dhe pse jo, vini bast për të tjerët ose jepni mundësinë për të zgjedhur ambientin që ne duam nga live-dvd, unë dua të supozoj se edhe nëse është një përbindësh prej 4 koncertesh dhe për këdo ose ta digjni atë në DVD ose ta montoni usb)

  Por siç thashë, Guajiro ëndërron siç themi këtu në Meksikë xD

  1.    elav <° Linux dijo

   Më pëlqen kjo vajzë gjithnjë e më shumë .. Po ju them hahaha. Epo, shiko, nuk më pëlqen Uniteti ose Gnome3, por më pëlqen ti, e dua miun. Unë madje i kushtova një blog atij në wordpress pak kohë më parë.

   Unë gjithashtu ndaj idenë që LM duhet të kalojë në Debian, edhe pse nëse e bën, unë jam i sigurt se do të humbte shumë përdorues që e pëlqejnë Ubuntu më shumë se Ubuntu ...

 13.   Jaume dijo

  Unë do të doja të merrja disqet origjinale nga distributori, pasi Madridi nuk i lëshon sistemet në zonat ose rajonet Spanjolle. Ata duan që ne të përdorim Windows dhe gjëra të ngjashme dhe, prandaj, serverat linux janë mjaft dembelë ose të çalë. Ne gjithashtu kemi pamundësinë e softuerit të lirë në këtë komunitet që, për arsye të dukshme, vështirë se ka para për të jetuar modestisht. Midis qeverisë spanjolle dhe asaj të Obahama, duket se anija jonë udhëtuese ishte një burg.
  Libertat zero!