Leap Micro, një botim openSUSE i bazuar në MicroOS

Kohët e fundit, u zbuluan zhvilluesit e projektit openSUSE nëpërmjet një postimi në blog lëshimi i parë i një edicioni të ri të shpërndarjes openSUSE, "Leap Micro", bazuar në punën e projektit MicroOS.

Shpërndarja openSUSE Leap Micro tregtohet si një version i komunitetit i versionit komercial SUSE Linux Enterprise Micro 5.2, që shpjegon numrin e pazakontë të versionit të parë, 5.2, i cili u zgjodh për të sinkronizuar numrat e lëshimit në të dy shpërndarjet. Versioni openSUSE Leap Micro 5.2 do të mbështetet për 4 vjet.

Jam i kënaqur të njoftoj se shpërndarja jonë e re Leap Micro 5.2 është tani e disponueshme në mbarë botën…

Më lejoni t'i kujtoj përdoruesit se burimi kryesor i dokumentacionit për Leap Micro është dokumentacioni SLE Micro i referuar më poshtë. E njëjta gjë vlen edhe për vetë Leap.

Rreth LeapMicro

Një tipar kryesor i Leap Micro është mekanizmi i përditësimit atomik, i cili shkarkohet dhe aplikohet automatikisht. Ndryshe nga përditësimet atomike të bazuara në ostree dhe snap të përdorura në Fedora dhe Ubuntu, openSUSE Leap Micro përdor një menaxher amtare paketash dhe mekanizëm snaps në FS në vend të krijimit të imazheve atomike të veçanta dhe vendosjes së infrastrukturës shtesë të ofrimit, plus patching drejtpërdrejt mbështetet për të përditësuar kernelin Linux pa rindezje ose pezullim të punës.

Ne rekomandojmë të provoni imazhin tonë të vetë-instalimit për vendosjet e VM dhe host (shih demonstrimin në faqen e shkarkimit).

Për arsye sigurie, imazhet nuk kanë një fjalëkalim rrënjësor, kështu që do t'ju duhet të përdorni *ndezjen ose djegien për ta konfiguruar atë (përveç nëse jeni duke përdorur instaluesin jashtë linje).

Ndarja rrënjësore është montuar në modalitetin vetëm për lexim dhe nuk ndryshon gjatë funksionimit. Btrfs përdoret si një sistem skedari, në të cilin snaps shërbejnë si bazë për ndërrimin atomik midis gjendjes së sistemit para dhe pas instalimit të përditësimeve. Nëse hasni probleme pas aplikimit të përditësimeve, mund ta ktheni sistemin në gjendjen e mëparshme. Për të ekzekutuar kontejnerë të izoluar, paketa e veglave është e integruar me mbështetjen e Podman/CRI-O dhe Docker runtime.

Aplikimet për Leap Micro përfshijnë përdorimin si një sistem bazë për platformat e izolimit të kontejnerëve dhe virtualizimit, si dhe përdorimin në mjedise të decentralizuara dhe sisteme të bazuara në mikroshërbime.

Leap Micro është gjithashtu një pjesë e rëndësishme e shpërndarjes së gjeneratës së ardhshme SUSE Linux, e cila planifikon të ndajë bazën thelbësore të shpërndarjes në dy pjesë: një "sistem operativ pritës" të zhveshur për të ekzekutuar në krye të harduerit dhe një shtresë mbështetëse aplikacioni. . fokusuar në drejtimin në kontejnerë dhe makina virtuale.

Personat e interesuar në rastin e përdorimit të k3 duhet t'i hedhin një sy punës së fundit të Atilla. Djegia duhet të funksionojë si në SLE/Leap Micro ashtu edhe në MicroOS. Do të doja të konsideroja ofrimin e skripteve të rekomanduara të djegies si pjesë e shkarkimit/përvojës së imazhit në get-oo.

Koncepti i ri nënkupton që "sistemi operativ pritës" do të zhvillojë mjedisin minimal të nevojshëm për të mbështetur dhe menaxhuar kompjuterin, dhe të gjitha aplikacionet dhe komponentët e hapësirës së përdoruesit nuk do të funksionojnë në një mjedis të përzier, por në kontejnerë të veçantë ose makina virtuale. krye. të "sistemit operativ pritës" dhe të izoluar nga njëri-tjetri.

Së fundi, nëse jeni të interesuar të dini më shumë për të, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.

Shkarkoni dhe merrni Leap Micro

Përmbledhje për arkitekturat x86_64 dhe ARM64 (Aarch64) janë të disponueshme për shkarkim, të ofruara me një instalues ​​(ndërtimet jashtë linje, me madhësi 370 MB) dhe si imazhe të gatshme për përdorim të nisjes: 570 MB (të parakonfiguruara), 740 MB (me kernel në kohë reale ) ) dhe 820 MB .

Imazhet mund të ekzekutohen me hipervizorë Xen dhe KVM, ose në pajisje, duke përfshirë bordet Raspberry Pi. Për konfigurim, mund të përdorni paketën e veglave cloud-init për të kaluar konfigurimin në çdo nisje, ose Combustion për të vendosur konfigurimin në nisjen e parë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.