Kërkoni për direktoritë ose skedarët më të mëdhenj në diskun tuaj të fortë me find

A keni dashur ndonjëherë të dini se cili është dosja ose skedari më i madh në hard diskun tuaj?

Komanda gjej Greatshtë e shkëlqyeshme, na lejon të bëjmë shumë gjëra (ne kemi folur tashmë për disa prej tyre këtu), këtu ju sjell një përdorim tjetër të tij.

Komanda e mëposhtme do të kërkojë të gjithë HDD dhe do të na tregojë se cilët janë 10 skedarët ose dosjet më të mëdha në kompjuter:

sudo find / -printf '%s %p\n'| sort -nr | head -10

Nëse doni të dini jo vetëm 10-të më të mëdhenj, por 20-tën apo diçka të tillë, thjesht ndryshoni numrin e fundit 10 në atë të dëshiruar.

Siç thashë më parë, kjo do të numërojë edhe dosjet edhe skedarët, nëse thjesht doni të merrni parasysh folders do të ishte shtimi i tipit d (d = direktoria):

sudo find / -type d -printf '%s %p\n'| sort -nr | head -10

Përkundrazi dhe duan të shohin vetëm të dhëna dhe asnjë dosje nuk do të ishte -type f (f = skedar):

sudo find / -type f -printf '%s %p\n'| sort -nr | head -10

Nëse dëshironi të specifikoni llojin e skedarit, domethënë, thjesht merrni parasysh .mp4, thjesht shtoni një -iname "* .mp4":

sudo find / -iname "*.mp4" -printf '%s %p\n'| sort -nr | head -10

Në rastin tim skedarët më të mëdhenj që kam janë HDD-të virtuale të serverave të mi virtualë KVM+ Qemu, pastaj një video futbolli (prezantimi i Gareth Bale me Real Madrid) dhe gjëra të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   borisadrian dijo

  Vetëm atë që po kërkoja të dija se ku zë më shumë hapësirë ​​në rrënjën time dhe kështu të jem në gjendje ta liroj atë.

  Ju faleminderit.

 2.   Eduardo dijo

  Artikull shumë i mirë, shumë i dobishëm. Faleminderit shumë… Nga rruga, Hala Madrid !! hehehe

  1.    FIXOCONN dijo

   Unë bashkohem në grupin e Madridit këtu
   para ca kohësh instalova centos 6.5 minimal dhe e pata këtë gabim dhe e zgjidha duke redaktuar emrin / etc / host, sepse emri i hostit që kisha shkruar në konfigurimin e kartës së rrjetit nuk njihej nga apache

 3.   3rn3st0 dijo

  Nëse ka diçka që më pëlqen te "Nga Linux" është se këto bizhuteritë shfaqen gjithmonë për konsolën që e bëjnë jetën tonë midis zero dhe atyre më të durueshme. Faleminderit shume KZKG ^ Gaara!

 4.   woqer dijo

  Do të betohesha se kisha lexuar një alternativë në këtë blog, që kur e zbulova nuk mund të jetoj pa të:

  ncdu

  Shtë një komandë interaktive që nuk vjen si parazgjedhje (duhet ta instaloni nga paketa juaj distro) por është jashtëzakonisht e dobishme. Rendit skedarët sipas madhësisë, duke ju treguar një shirit ose një përqindje të hapësirës që ata zënë në ndarje. Këtu është një pamje e ekranit e marrë nga interneti http://www.heitorlessa.com/wp-content/uploads/2013/04/NCDU-1.9-Disk-stats.png

 5.   vidagnu dijo

  Mund të bëhet edhe me komandën du.
  Kjo është për të gjetur dosjet

  $ du -Sh | lloj -rh | kokë -n 15

  Dhe kjo për të gjetur skedarët më të mëdhenj.

  $ gjeni. -lloji f -exec du -Sh {} + | lloj -rh | kokë -n 15

  $ gjeni. -lloji f -exec du -Sh {} + | lloj -rh | kokë -n 15

 6.   hup80 dijo

  Dhe cili është shpjegimi për secilin opsion?

 7.   Luis Gago Casas dijo

  Artikulli shumë i mirë ishte një ndihmë e madhe për mua.
  Faleminderit shumë për ndarjen e saj.

 8.   Rogelio Reyes dijo

  Dikush mund të më ndihmojë? Më duhet një komandë që kërkon brenda një direktorie për të gjithë skedarët .txt që janë më të mëdha se 0 bajte dhe i zhvendos ato në një direktori tjetër, deri më tani kam gjetur vetëm këtë:

  Gjej. -lloji f-madhësia + 1b -exec mv /home/oradev/new/*.txt / home / oradev / move \;

  por lëviz të gjitha skedarët pavarësisht nga madhësia e tyre.

 9.   JAC dijo

  Faleminderit për komandën!

  Ai e kishte përdorur atë në raste të tjera, por vetëm në modalitetin "Script kiddie" ... për shkak të nxitimit dhe të tilla.

  Dhe edhe pse find është një komandë shumë e përdorur zakonisht (-name, –exec), unë nuk kisha qenë në gjendje të shikoja nga afër të gjithë manualin.

  Unë tashmë e kisha kuptuar fuqinë brutale që ka ky mjet madhështor ... por tani e shoh më me kujdes dhe e admiroj më shumë.

  Këtu e keni në spanjisht:
  http://es.tldp.org/Paginas-manual/man-pages-es-extra-0.8a/man1/find.1.html

  Ashtë kurvë që argumentet nuk janë më intuitive ... Ose i njeh, sepse i ke mësuar, ose të kërkosh inet ose te njeriu kur nuk ka më ... ota.

  Faleminderit përsëri dhe faleminderit si gjithmonë për GNU!

  Një pyetje ... vetëm për kuriozitet:

  Kur vendosni argumentin "printf" për të gjetur ...
  A përdor find komandën printf të sistemit, apo printf zbatohet brenda find?

  E them këtë, sepse printf është një komandë e zbatuar në sistem përgjithmonë, por që personalisht nuk kam pasur kurrë nevojë ta bëj ... të paktën drejtpërdrejt.

  Një përshëndetje!

  jac

 10.   duven dijo

  mund te me thuash si te ekzekutoj sudo find / -type f -printf '% s% p \ n' | renditje -nr | kokë -10
  duke shmangur disa rrugë?

  Unë kam për shembull:
  / dev / sda2 19G 16G 2.8G 85% /
  udev 10M 0 10M 0% / dev
  tmpfs 3.2G 329M 2.9G 11% / vrapim
  tmpfs 7.9G 153M 7.8G 2% / dev / shm
  tmpfs 5.0M 0 5.0M 0% / vrapim / kyçje
  tmpfs 7.9G 0 7.9G 0% / sys / fs / cgroup
  / dev / sda1 453M 37M 389M 9% / çizme
  / dev / drbd3 477M 2.3M 445M 1% / var / lib / nfs
  / dev / drbd1 1.9T 821G 1005G 45% / nfs / shtëpi
  / dev / drbd2 2.9T 960G 1.8T 36% / nfs / homearchive
  / dev / drbd0 962G 426G 488G 47% / nfs / pishinë

  dhe kur ekzekutohet gjeni / -lloji f -printf '% s% p \ n' | renditje -nr | kokë -10
  Unë marr skedarë nga / nfs /
  Unë do të doja ta injoroja atë