Këshilla për të kursyer hapësirë ​​në HDD dhe për të pastruar sistemin tonë

Kur kemi nevojë për hapësirë ​​kemi disa mundësi për të fituar disa MB, këtu do të flas për disa këshilla për të rikuperuar hapësirën në HDD-në tonë.

plehra linux

1. Fshirja e aplikacioneve që nuk i përdorim.

Nuk është sekret që përdoruesit e Linux instalojnë shumë aplikacione dhe pastaj ne i zhvlerësojmë ato. Për shembull, ata prej nesh që duhet të testojnë faqe në shfletues të ndryshëm për të kontrolluar performancën që na pëlqen të kemi të instaluar disa shfletues, në rastin tim kam Konqueror, Chromium, Rekonq, Opera dhe Firefox. Sidoqoftë, Konqueror, Rekonq dhe Qupzilla janë pothuajse identikë, ne mund të lëmë vetëm njërën nga këto tre dhe voila. Ne gjithashtu mund të heqim aplikacione nga sistemi ynë nëse ai ka një 'homolog' në internet, për shembull unë kam çinstaluar kohët e fundit PokerTH Epo, mendoj se preferoj të luaj poker online direkt nga shfletuesi.

Me pak fjalë, është gjithmonë mirë të dimë se çfarë aplikacionesh kemi dhe më e rëndësishmja, aplikacioneve që na duhen.

2. Fshirja e skedarëve nga memoria e fshehtë e instaluesit.

Ata prej nesh që përdorin paketat .DEB (Debian dhe derivatet) i kemi në tonë / var / cache / apt / arkivat / shumë skedarë .deb, zakonisht kjo dosje mund të konsumojë disa qindra MB dhe madje edhe disa GB, kjo varet nga koha kur hera e fundit i fshiam këto skedarë.

Në distrot e tjera të RPM ose të tjerët (ArchLinux, etj.) Ata kanë dosjen e tyre për këtë lloj skedari, të cilat gjenden zakonisht nën / var / cache /.

Këshilla është që herë pas here të fshini skedarët e vendosur këtu.

3. Heqja e gjuhëve nga sistemi ynë që ne nuk flasim.

Disa kohë më parë ju thashë lokalpurge, një paketë që na lejon të përcaktojmë gjuhët që duam të ruajmë nga aplikacionet (Psh: Spanjisht dhe Anglisht) dhe të gjitha gjuhët e tjera të aplikacioneve të instaluara (Çeke, Frëngjisht, etj.) do t'i eliminojë ato. Herën e fundit kur kam ekzekutuar këtë aplikacion më ka kursyer pothuajse 500 MB

Lexoni: Kurseni qindra MB në kompjuterin tuaj me localepurge

4. Fshirja e dosjeve dhe cilësimeve nga Shtëpia jonë.

Në Shtëpinë tonë ka disa dosje dhe cilësime që mund të bëjmë pa. Për shembull:

 • Dosja . miniaturat mund të peshojë disa dhjetëra MB, në rastin tim . miniaturat peshon më shumë se 300 MB. Këtu ruhen miniaturat (pamjet paraprake) të skedarëve multimedialë, nëse dëshironi mund të fshini përmbajtjen e kësaj dosjeje dhe kështu të ruani disa MB.
 • Dosja e ikonës (.icons ó .kde / share / ikonat nëse përdorin KDE). Paketat e ikonave dhe kursorët që janë instaluar ruhen këtu, NUK rekomandoj të fshini të gjithë dosjen, por është një ide e mirë të fshini paketat e ikonave që nuk po përdorni. Në rastin tim .icons peshon gati 1 GB… O_O WTF!
 • Dosja .cache përmban memorien e disa aplikacioneve, në rastin tim që kam në këtë dosje: kromit (Memorie e fshehtë e shfletuesit të kromit, peshon gati 300mb), mozilla (përmban memorien e Firefox-it, peshon gati 90 MB), zogu i stuhisë (përmban memorien Thunderbird) Mund të fshini dosjet nga këtu nëse dëshironi
 • Cache dosjet e shfletuesve tuaj. Shfletuesi që përdor më shumë është Opera, memorja e fshehur e Operës është ruajtur .opera / cache / (imi është mbi 400mb), nëse nuk keni probleme me gjerësinë e bandës suaj, është një praktikë e mirë që herë pas here të pastroni memorjen e shfletuesit.
 • Ata mund të fshijnë dosjet e tjera të cilësimeve të aplikacioneve që nuk përdorin më, aplikacionet që ata kanë hequr tashmë nga sistemi dhe dosjet e tyre të cilësimeve janë akoma atje duke zënë hapësirë ​​të konsiderueshme.

Këto dosje që përmend më lart janë dosjet e fshehura, emri i saj fillon me një periudhë . çfarë i bën ata të fshehur. Për t'i treguar ata duhet të aktivizojnë opsionin Trego skedarë të fshehur në shfletuesin tuaj të skedarëve (Dolphin, Nautilus, Thunar, etj)

5. Heqja e versioneve të kernelit që ata nuk i përdorin më.

Kemi biseduar për këtë kohë më parë. Ideja është e thjeshtë, ne pothuajse gjithmonë kemi qasje duke përdorur bërthamën me versionin më të lartë, atë më të fundit që kemi në sistem ... pra, çfarë kuptimi ka të instalosh edhe 3 dhe 4 bërthama? Për të hequr versionet e bërthamës që nuk kemi nevojë lexoni: Eliminoni versionet e mëparshme të bërthamës që nuk i përdorim

6. Fshini skedarët e kopjuar nga sistemi ynë.

Në çdo sistem ka skedarë të kopjuar, skedarë që mbase nga vetja nuk mund të zënë hapësirë ​​të konsiderueshme por të bashkuara mund të jenë disi të rënda. Për të kërkuar skedarë të kopjuar do të përdorim aplikacionin brumë, ne tashmë kemi folur për të (instalimi dhe mënyra e përdorimit të tij) në: Gjeni dhe hiqni skedarët e kopjuar në sistemin tuaj me duff

7. Përdorimi i aplikacioneve të tjera për të pastruar sistemin tonë.

Tashmë shoku ynë Alf Ai gjithashtu ndau me ne disa këshilla në postim: Pastroni sistemin tonë

Aty ai përmend disa aplikacione si p.sh. debfoster, Deborfani dhe gjithashtu, në komente përmenden të tjerët si p.sh. BleachBit. Ato janë aplikacione (disa grafikë) që mund t'ju ndihmojnë të pastroni sistemin, disa mund të lehtësojnë detyrën për shkak të thjeshtësisë së tyre, në raste të tjera preferoj të përdor terminalin

8. Fundi

Me pak fjalë, deklarata që në Linux sistemi nuk është plot me 'mbeturina' është diçka krejt e gabuar, çdo sistem mund të 'ndotet' por pikërisht për këtë është që këto aplikacione ekzistojnë, sepse kjo është se ne vendosim këto këshilla

Shpresoj se ju është dukur interesante.

Pershendetje

hdd-ndihmë


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

49 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   GeoMixtli dijo

  Këshilla të mira !!!
  Në arch linux mund të pastroni edhe memorien e sistemit të paketës (viousshtë e qartë nëse mendoni se nuk do t'i përdorni dhe sistemi juaj është i qëndrueshëm):
  pacman -Scc (me leje rrënjë)

  Dhe / ose hiqni varësitë e panevojshme:
  sudo pacman -R $ (pacman -Qdtq)
  Pershendetje !!

  1.    Daniel dijo

   Kjo komandë është e mirë, Faleminderit »!

   "Sudo pacman -R $ (pacman -Qdtq)"

 2.   auroszx dijo

  Shumë interesante, tani provoj localepurge, bërthamat dhe memoriet e fshehta (kam Midori, Opera, Chromium, Firefox dhe shpresoj që asnjë xD tjetër).

  1.    auroszx dijo

   Gati, testuar në Arch ... le të shohim:
   localepurge (është në AUR): Unë u ktheva rreth 350 MB Oo
   Fshi kernelët: ose nuk i ruan, ose nuk dija si ta bëja xD
   Cache: duke fshirë atë të Chromium, Firefox dhe Opera I rikuperova rreth 300 MB më shumë.
   Pastroni paketat nga cache e Pacman: 400 MB tjetër.
   Fshi vartësitë: Nuk më pëlqen ai komandë që miku GeoMixtli shkroi më lart, sepse përpiqet të fshijë gjithçka, madje edhe gjërat që unë përdor si Git, BZR, SVN dhe të tjerët vetëm sepse ato ishin instaluar në kohën e tyre si një varësi ...

   1.    vicky dijo

    Për të fshirë varësitë e vjetruara këshillohet të bëni një Pacman -Qdt dhe të shihni që nuk po i përdorni dhe t'i fshini ato manualisht.

    1.    Geomixtli dijo

     E vertete !!! Kam harruar ta përmend atë !! LOL- Dështimi epik !!
     (falje dhe faleminderit vicky për sqarimin)

  2.    le të përdorim linux dijo

   Localepurge është mënyra më efektive për të liruar hapësirën.
   Gjithashtu heqja e bërthamave të vjetra, megjithëse tani shumë distro kujdesen për atë automatikisht.
   Artikull i mirë! Perqafo! Paul.

 3.   mnlmdn dijo

  Unë do të rekomandoja mjetet e shkuljes, ai ka një seksion që ju lejon të fshini cache, paketa të vjetruara ose të dëmtuara, versione të amortizuar të kernelit etj etj ... Përshëndetje

 4.   Franco dijo

  Unë përdor BleachBit dhe është spektakolare. Një stil CCleaner

 5.   vicky dijo

  Unë rekomandoj DupeGuru të gjejë dublikata.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   A keni një version për Linux?

   1.    vicky dijo
   2.    vicky dijo

    Po, ato janë në faqen zyrtare të internetit.

  2.    Alberto dijo

   Unë gjithashtu rekomandoj fslilnt-gui

 6.   Wada dijo

  Këshilla shumë të mira ... Unë do t'i vë disa në praktikë

 7.   JackassBQ dijo

  Jini shumë të kujdesshëm kur përdorni localepurge, unë thjesht e përdora atë, duke mbajtur spanjisht të qartë, dhe kjo më la të gjitha aplikacionet gjysmë të përkthyera në anglisht ... e gabuar.

  1.    JackassBQ dijo

   Unë nuk kam qenë në gjendje ta zgjidh atë, nëse dikush di ndonjë mënyrë, ju lutem më tregoni ...

   1.    vicky dijo

    Shtë e këshillueshme që të shënoni anglisht dhe disa lloje të spanjishtes (unë e bëra ashtu dhe nuk më dha probleme)

    Për ta rregulluar do të duhet të çinstaloni localepurge dhe të instaloni përsëri programet gjysmë të përkthyera

    1.    JackassBQ dijo

     Faleminderit shumë për përgjigjen tuaj, por duke pasur parasysh faktin që të gjitha aplikacionet mbetën kështu, përfshirë edhe ato të sistemit, mendoj se do të duhet ta instaloj plotësisht Debian ¬¬

 8.   jkxktt dijo

  Në Fedora (të paktën në rastin tim), ruhen vetëm tre bërthamat e fundit të instaluara, kur instaloni një të ri, ajo heq më të vjetrën, por mbaj mend që atë tip e kam përdorur shumë kohë më parë.

 9.   curefox dijo

  Për Arch dhe derivatet është më mirë të përdorni pacman -Sc dhe jo Scc pasi e para heq vetëm paketat e vjetra dhe e dyta heq të vjetrat dhe të reja dhe kjo nuk mund të ketë pasoja shumë të këndshme.
  Bleachbit për mua softueri më i mirë për këto qëllime.

 10.   thjesht-një-përdorues tjetër i DL-së dijo

  Dhe a nuk mendohet që GNU / Linux "të lërë mbeturina në hard drive" siç bën Windows?

  Kjo është ajo që kam lexuar më shumë në postimet e Windows vs Linux në internet.

  1.    rogertux dijo

   Ato zakonisht janë skedarë të vegjël dhe priren të jenë më të dobishëm se junk (p.sh. paketat e instaluara më parë që mund të përdoren për uljen e gradave). Nëse nuk keni shumë hapësirë, ato zakonisht nuk shkaktojnë probleme. Ata janë gjithashtu relativisht të lehtë për t'u hequr.

  2.    curefox dijo

   Dallimi është se në Linux kjo nuk ndikon në performancën ose qëndrueshmërinë e sistemit, këto këshilla janë për të liruar hapësirën në disk.
   Nga ana tjetër, në Windows jo vetëm që zë hapësirë ​​por me kalimin e kohës ndikon shumë në sistem në të gjitha aspektet.
   Në çdo instalim të çdo aplikacioni dhe kur e hiqni atë, çfarëdo sistemi qoftë, mbetjet mbeten, për të thënë.

   1.    eliotime3000 dijo

    Natyrisht, meqë Windows indekson skedarët që hyjnë dhe dalin, përveç që i dërgon në ekran për Microsoft për të analizuar (gjë që skena e Windows Vista nuk e bën më, pasi që versioni i Windows do të vdesë në 2017).

 11.   Daniel dijo

  Këshilla shumë të mira! Sidomos dosjet e memorjes!, Sapo kam lëshuar gati 3 GB »»! plus një skedar i ndyrë që po hante hard diskun tim, peshonte gati 4 GB »

 12.   rogertux dijo

  Nëse dëshironi të dyfishoni hapësirën e lirë të HDD, e keni shumë të lehtë: fshini Windows

  1.    Giskard dijo

   Çfarë është dritaret? 😛

   1.    eliotime3000 dijo

    Ai sistem operativ që filloi si një GUI DOS dhe përfundoi duke qenë sistemi operativ më mediokër dhe i popullarizuar me forcë nga Microsoft.

    1.    Giskard dijo

     oh! WINBUGS!

     HAHAHA

 13.   Algave dijo

  Këshilla shumë të mira edhe pse mendoj se i kam të pastra:]

 14.   aioria dijo

  temë e mirë për shembull në Mageia 3 KDE 4.10.4 Unë përdor Sweeper për të fshirë të gjitha mbeturinat nga interneti Unë përdor Sweeper dhe për linux Mint 15 kanellë Unë përdor BleachBit

 15.   Joaquin dijo

  Shume mire! Ndonjëherë ne i harrojmë ato gjëra. Ju mund të krijoni një skenar me "cron" për të fshirë periodikisht ~ / .cache dhe ~ /. Miniaturat (e rëndë!).

  Alsoshtë gjithashtu e vërtetë ajo që thoni në fillim. Temshtë joshëse të instaloni programe nga menaxheri i paketës. Personalisht ndonjëherë më pëlqen të testoj aplikacione dhe nëse ato nuk më bindin ose e di që do t'i përdor vetëm një herë, i çinstaloj menjëherë ...

  1.    Alberto dijo

   Në pseudonimet e mia .bash kam këtë pseudonim:
   alias cclean = 'rm -rf .adobe .macromedia .thumbnails && notify-send –icon = gtk-remove "Pastro cache" ".adobe .macromedia. Thumbnails → BERE"'

 16.   qejf dijo

  Pyes veten nëse ata kanë diçka të tillë për fedora

 17.   eliotime3000 dijo

  Shume mire. Gjithashtu, në Linux, skedarët e mbetur nuk ndërhyjnë në performancën siç bëjnë në Windows, pasi Windows indekson të gjitha sendet që janë hapur, duke përfshirë ato të përkohshme (diçka që ju shqetëson vërtet).

  1.    eliotime3000 dijo

   Megjithëse mund të zëvendësoj Debian Stable që kam me Crunchbang ose Slackware, por tani jam shumë mirë me këtë shpërndarje. Ndoshta instaloni Slackware ose Crunchbang për PC-në tim tjetër të vjetër.

 18.   eulalio dijo

  Epo, unë zakonisht nuk përdor krom, (memori i shfletuesit të Chromium, peshon gati 300mb), aq më tepër arsye për të mos e përdorur atë.

 19.   Karper dijo

  Këshilla të mira, faleminderit.
  Përshëndetje.

 20.   Yoyo dijo

  Këshilla të mira por mungonte më e mira dhe ajo që fiton më shumë hapësirë.

  Eliminoni pr0n e vjetër që nuk e shohim më, me atë mund të fitojmë deri në rreth 100 GB

  Një përshëndetje

  1.    joni127 dijo

   hahaha shume e mire kjo keshille, per te pare nese e vendos ne praktike megjithese nuk mendoj se do fitoje nje hapesire te tille ...

 21.   klamid dijo

  Falni injorancën time, por unë jam përpjekur të fshij skedarët deb nga rruga / var / cache / apt / arkivat / dhe kjo nuk do të më lejojë (opsioni me butonin e djathtë të miut nuk shfaqet). A mund të më thuash si ta bëj, të lutem?
  Faleminderit dhe te fala.

  1.    Giskard dijo

   Ju duhet të futni atë rrugë si administrator.

 22.   mitrat dijo

  Rrënja ime Manjaro përdor 7Gbs nga 25 që i kam caktuar dhe nuk shqetësohem ta pastroj.

  Plehrat, nëse nuk nuhasin, nuk janë plehra.Nuk ngadalësojnë sistemin që të ketë programe të papërdorura.

  Në MS WOS po, ekziston një skedar regjistri që ngadalëson kompjuterin me instalime dhe azhurnime që do të pastrojnë mbeturinat.

  Le të mos migrojmë nga konceptet MS WOS nga problemet e tyre.

  Një gjë është të çinstaloni atë që nuk përdoret për të bërë hapësirë, një tjetër është të pastroni mbeturinat - e cila nuk ekziston si një OS më i ngadaltë në Linux-in tonë -

  1.    Giskard dijo

   +1

 23.   Jonathan dijo

  Faleminderit për informacionin, shumë e dobishme!

 24.   joni127 dijo

  Unë shtoj një këshillë tjetër shumë interesante për të eleminuar automatikisht ato të përkohshme me secilën rinisje të sistemit:

  Konfigurimi i skedarëve dhe direktorive të përkohshme gjendet në /etc/tmpfiles.d në mënyrë që skedarët e përkohshëm të fshihen në çdo fillim, një skedar tmp.conf duhet të krijohet me përmbajtjen vijuese:
  D / tmp 1777 rrënjë 1s rrënjë
  D / var / tmp 1777 rrënjë 1s rrënjë

  Përshëndetje.

 25.   hapet dijo

  Dikush mund të rekomandojë ndonjë alternativë ndaj zbardhuesit për rreshtin e komandës? Do të doja të bëja një skenar të vogël që pastron gjithçka dhe ta ekzekutoj atë me një shkurtore