Këshilla për zgjedhjen e një shpërndarjeje GNU / Linux

Kur një përdorues i ri i afrohet botës së GNU / LinuxShpesh ju mbingarkon numri i opsioneve që duhet të zgjidhni. Kjo është arsyeja pse shpesh krijohet një konfuzion, kështu që në <° Linux, ne do t'ju japim disa këshilla që duhet të mbani mend kur shkoni të zgjidhni.

Shpërndarjet GNU / Linux

Ka shumë faqe në internet që flasin për këtë temë, madje edhe disa si Zegenie Studios, ju ndihmojnë të zgjidhni se cilën shpërndarje do të ju ofrojë GNU / Linux ju duhet (ose mund ta përdorni) të përdorni, me anë të një prove mjaft të thjeshtë. Veçanërisht i rekomandoj. Por në realitet, ne duhet të jemi shumë të qartë për disa faktorë që duhet të marrim parasysh kur do të zgjedhim një distribución, dhe mendoj se e para është nevoja që kemi.

Për fat të mirë me GNU / LinuxJo gjithçka është e zezë ose e bardhë, dhe ka diçka për të gjitha shijet, të të gjitha ngjyrave dhe shumë aromave. Le të shohim disa këshilla që mund të jenë të dobishme për ne.

Zgjero njohuritë tuaja.

Një faktor themelor. Ne duhet të jemi shumë të qartë se në çfarë mase ne dominojmë tema të caktuara kur zgjedhim një shpërndarje dhe kjo është arsyeja pse, gjëja e parë që duhet të bëjmë, është të dokumentojmë mjaft rreth disa karakteristikave të GNU / Linux, kryesisht si funksionon sistemi juaj i skedarëve dhe gjithçka që lidhet me ndarjen e diskut.

Për të parandaluar që diçka e papritur të na ndodhë, është më mirë të përpiqemi të zbatojmë njohuritë që mund të marrim, në një Makinë Virtuale. Në të mund të instalojmë, të ndajmë, të testojmë dhe të thyejmë çdo gjë, pa rrezikuar të humbasim ndonjë të dhënë.

Funksionaliteti

Në përgjithësi, nëse jemi fillestar, dhe përveç kësaj, ne vijmë nga të tjerët Sistemet operative si Dritaret o mushama, është logjike që ne duam diçka të lehtë, intuitive dhe që funksionon herën e parë. Duke marrë parasysh llojin e përdoruesit, do të rekomandohej gjithashtu që procesi i instalimit të jetë sa më i thjeshtë.

Shpërndarjet si linuxmint, Ubuntu, OpenSuse o çak, ato na ofrojnë një instalues ​​relativisht të thjeshtë, i cili na lejon të kemi sistemin tonë të instaluar në vetëm disa hapa.

Softueri i disponueshëm.

Almostshtë pothuajse gjithmonë e mundur të gjesh të njëjtën sasi programi në të gjitha shpërndarjet, por disa prej tyre kanë një katalog më të gjerë për të zgjedhur, shumë herë, falë vetë komunitetit ose palëve të treta.

Ne gjithashtu duhet të kemi parasysh se për shkak të problemeve ligjore, shumë distros nuk përfshijnë Softuer që nuk është 100% falas për zona të caktuara të planetit, dhe ne mund të jemi të kufizuar në këtë drejtim.

Ubuntu dhe derivatet e tij, për shembull, ka një nga depot më të mëdha dhe më të plota që ekziston, por gjithashtu ka APP-ja (depo personale), të cilat zgjerojnë më tej katalogun tuaj.

Hardware.

Një nga arsyet e shumta, pse GNU / Linux është përdorur, kjo është për shkak se lejon të rimarrë pajisje të caktuara që sot, mund të duken të vjetruara. Me çdo lëshim të Sistemet operative si Dritaret o mushama, kërkohen më shumë tipare që këto të funksionojnë siç duhet dhe për fat të keq, jo të gjithë kemi mundësi të azhurnojmë kompjuterin tonë sa herë që të veprojmë microsoft o mollë ju dashuroj

Ka shpërndarje të orientuara në atë kompjuter të vjetër që ju keni braktisur në një cep. Përveç kësaj, ne mund t'i japim përdorime të tjera, dhe me pak njohuri, ne mund të kemi muzikën tonë shtëpiake, të dhëna ose server në internet.

PuppyLinux, Crunchbang janë disa alternativa që duhet të kemi në dorë për kompjuterë me më pak se 128 Mb RAM.

Mjedisi i desktopit.

En Dritaret ne gjithmonë kemi një të vetme Mjedisi i desktopit. Pamja e saj mund të ndryshohet, por në fund të fundit nuk mund të zgjedhim një tjetër. Një nga çështjet që përdoruesit e rinj nuk kanë dijeni është se në GNU / Linux, ne mund të zgjedhim më shumë se një Mjedisi i desktopit, dhe madje instaloni disa prej tyre.

Secila prej shpërndarjeve ka një Mjedisi i desktopit parazgjedhur

 • Ubuntu »Gnome
 • openSUSE »KDE
 • ZenWalk »Xfce.
 • Crunchbang »OpenBox.

Dhe kështu me të gjitha. Por kjo nuk do të thotë që ne mund ta heqim atë që vjen si parazgjedhje dhe të përdorim ndonjë tjetër.

Nëse duam desktop të plotë, të fuqishëm dhe të bukur, duhet të shikojmë Gnome, KDE dhe Xfce. Nëse duam diçka të lehtë LXDE ose E17. Nëse duam diçka minimaliste, ne mund të zgjedhim menaxherët e tjerë të Fluxbox, Openbox, IceWM dhe të tjerë.

I njëjti distro, por me një aromë tjetër.

Nëse tashmë e dimë atë Mjedisi i desktopit ne duam dhe mund të përdorim në përputhje me performancën e PC, ne vetëm duhet të zgjedhim se cilën aromë të provojmë.

Ka shpërndarje që ofrojnë produkte derivate, të cilat përmbajnë paketa dhe modifikime të caktuara, për t'u përdorur nga Projektuesit, Muzikantët, Artistët, Edukatorët, Shkrimtarët, Lojtarët dhe madje të përshtatura për pajisje të tjera përtej PC.

Ubuntu, Fedora Ndër disa të tjerë, ata kanë mundësi që plotësojnë disa karakteristika, duke përmbushur disa kërkesa në varësi të asaj që dëshironi të kryeni.

Komuniteti dhe Mbështetja.

Një pikë që nuk duhet ta anashkalojmë është lëvizja e komunitetit rreth shpërndarjes që do të zgjedhim. Sa më shumë përdorues, aq më i lartë është niveli i raporteve të defekteve në kod dhe zgjidhja e mundshme për to.

Debian, Ubuntu, LinuxMint, Fedora dhe openSUSE midis disa të tjerëve kanë komunitete të mëdha me site ndihme, forume dhe kanale bisede në gjuhë të ndryshme.

Për të përfunduar.

Gjithmonë u them të gjithë njerëzve që më pyesin për disa distribuciónMënyra e vetme për të ditur nëse vërtet do të funksionojë për ju është duke e provuar. Mbani në mend se çfarë mund të funksionojë për mua, jo për një përdorues tjetër, pasi që ne ndoshta nuk kemi të njëjtin pajisje ose të njëjtën njohuri.

Ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm në instalimin e një distribución për ta provuar atë dhe se prish diçka në sistemin e instaluar tashmë ose fshin disa të dhëna. Këshillohet të përdoret LiveCD ato mund të ekzekutohen nga memorja flash ose Makinat virtuale në mënyrë që kjo të mos ndodhë.

Distros <° Linux: Ubuntu | Debian | linuxmint | Fedora | openSUSE | Madridi
Desktop <° Linux: xhuxh | KDE | Xfce | LXDE | Kuti e hapur | E17 | IceWM


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Luani dijo

  Raport i mirë.
  Kam provuar disa, më tërheq Ubuntu për lehtësinë e instalimit dhe përdorimit, por kam përdorur Debian për një kohë të gjatë. Shtë shumë mirë, por shpresoj që versioni 7 të bëjë më të lehtë instalimin dhe konfigurimin për të sapoardhurit, do të ishte një mënyrë e mirë për të zgjeruar përdorimin e saj.

 2.   Luis Hernando Sánchez dijo

  Tani përdor Mageia 2 në PC dhe Ubunto 12.04 në laptop. Jam i kënaqur si me Mageia me desktopin e KDE ashtu edhe me Ubuntu me Gnome. Unë nuk kam pasur probleme me asnjërin prej tyre, unë i rekomandoj ata të kënaqen.
  Meh Unë kam harruar pak për Win 7.

 3.   waKeMaTTa dijo

  Përshëndetje të gjithëve article Artikull shumë i mirë! Më ka magjepsur. Unë përdor Win 7 (sepse jam Gamer), dhe herë pas here Ubuntu kur ndez PC dhe nuk është për të luajtur lojëra. xD

  Do të doja të provoja Debian por po pres versionin 7.

 4.   minimumi dijo

  Por këtu një projekt që ju ndihmon të zgjidhni bazuar në disa pyetje

  http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php?lang=es

  Mendoj se ndihmon shumë dhe lehtë

 5.   fistri dijo

  Përvojat e muajit:
  Acer Aspire One Netbook me Windows XP nga 2009. Ata e lënë atë tek unë dhe ata më thonë se ata kurrë nuk kanë qenë në gjendje të lidhen me Wi-Fi, dhe tani që ata e duan atë vetëm për internet, le të shohim nëse mund të bëj diçka.
  Unë luftoj një ditë të tërë me dreqin: shoferët wifi, azhurnimi i BIOS, firewall ... asgjë, është çështje WPA2, të cilën nuk i pëlqen, pa fjalëkalim nëse lidhet ... Mundësitë:
  1) Rinstaloni një Windows XP Professional në vend të Home që mbart, padyshim i piratuar. Kjo sugjeroi në internet në forume të ndryshme (duket se shtëpia wifi dhe xp është një temë e përsëritur në Aspire One që ..)
  2) Vendosni një linux të lehtë në të.

  Padyshim opsioni 2. Unë zgjedh SolydX. 20 minuta më vonë, duke punuar wifi dhe gjithçka po funksionon (kode, youtube, mp3, filma…) pa ndezur tastierën për asnjë moment.
  Sistem operativ falas, pa pirateri fare, i pastër, i azhurnuar (dhe premtimi i azhurnimit të vazhdueshëm, pasi është gjysmë i rrotullueshëm) ... Dhe hej, super i lumtur me të, mund ta çoni në bibliotekë dhe të kontrolloni në internet se çfarë ju jep e fiton atë.

  Rasti i kundërt. Anëtari i familjes blen një laptop të ri, padyshim Windows 8 .. Ai ka 5 muaj që po përpiqet të instalojë një photoshop pirat, nuk dëshiron të dëgjojë për Gimp. Ai nuk e ka idenë se si po shkon sistemi, ai më thirri ditën e parë duke thënë se nuk sheh se ku janë programet, se ku është shiriti, atë patatin ...

  Padyshim që unë tashmë i kam thënë që nuk mund ta ndihmoj, se nuk kuptoj më dritare dhe më pak se 8. Në fillim, unë ofrova të instaloja linux në një ndarje tjetër, ai tha jo. Ai vazhdon të mallkojë dhe duke e mbajtur laptopin praktikisht të ndaluar dhe të papërdorur.

  Morali: Rroftë liria. Liria për të përdorur atë që dëshironi. por edhe liri për të ofruar ndihmë për ata që e meritojnë atë. Kanë kaluar vitet e mbështetjes së Microsoft për miqtë dhe familjen, rregullime, hacks ... kurrë më.

  1.    Heber dijo

   Hahaha, koment i shkëlqyeshëm mik. Unë kam bërë të njëjtën gjë për nja dy vjet. Windows 7? Nuk e kuptoj, nuk e kuptoj… (çfarë koreane një supermarket). Por instaloni më mirë një Linux, i cili është shumë më i mirë dhe është falas dhe falas.

 6.   shamaru dijo

  kontribut i shkëlqyeshëm mik, e dua këtë botë GNU / LINUX

 7.   Ferna dijo

  Post i shkëlqyeshëm, aseptik dhe shumës në përmbajtjen e tij siç e kishte menduar Zoti. Për mua, një përdorues i Ubuntu, por një adhurues i GNU / Linux në përgjithësi, respekti dhe shumësia kur flasim për distros dhe bën rekomandime është për t'u vlerësuar. të kesh etikë për të mos qenë i njëanshëm dhe partiak, është një meritë dhe ushtrim që nuk praktikohet në të gjithë blogun Linuxeros.
  Faleminderit dhe Përshëndetje

 8.   LEGOLAS dijo

  Pse distorti i ri i njohur si Elementary OS nuk përfshihet si shembull, i cili katalogohet nga shumë si GNU / Linux më i bukur në histori ???