Këshilla: Pas formatimit, gjithçka është në vendin e vet

Ky artikull u kushtohet më shumë përdoruesve të rinj të GNU / Linux, i cili u botua nga unë disa kohë më parë në një projekt që do të rifillojmë së shpejti, i quajtur Projekti Cepero.

Unë isha një përdorues i Windows për më shumë se 8 vjet, dhe nëse kishte diçka që më shqetësonte vërtet, do të duhej të organizoja dhe konfiguroja të gjithë dosjet dhe programet me të cilat kam punuar çdo ditë pas çdo instalimi të ri të sistemit operativ.

Një nga gjërat e para që më tërhoqi vëmendjen GNU / Linux, ishte fakti që pas formatimit të ndarjes root (që në Windows do të ishte disku C :), dosjet e mia mbetën në të njëjtin vend dhe së bashku me ta, gjithçka tjetër: të njëjtat ikona, i njëjti tregues, i njëjti sfond dhe madje të njëjtat cilësime të programeve të mia të përdorimit të përditshëm të tilla si klienti i postës ose shfletuesi. Si ishte e mundur kjo? Epo përgjigja është shumë e thjeshtë.

Kjo sepse shpërndarjet e GNU / Linux, cilësimet e përdoruesit (Nëse nuk specifikoni ndryshe me anë të një lidhjeje simbolike ose ndonjë truku tjetër) ruhen si parazgjedhje në dosje / shtëpi / përdorues / e cila është ndarja e destinuar për të ruajtur të dhënat e përdoruesit, diçka si homologu i diskut D:.

Këto cilësime ruhen në dosje të fshehura, (dosjet që përmbajnë një periudhë përpara emrit)* dhe që ato të restaurohen përsëri, ne duhet të plotësojmë vetëm dy kërkesa gjatë formatimit:

 • Mos e formatoni ndarjen / shtëpi
 • Kthehu tek vendos të njëjtin emër përdoruesi në mënyrë që sistemi vendosni të njëjtën ndarje / shtëpi.

Në këtë mënyrë, kur fillon seanca dhe hyjmë me përdoruesin tonë të rregullt, gjithçka mbetet në vendin e vet.

Rëndësishme: Nëse keni zgjedhur opsionin për të kërkuar fjalëkalim për të deshifruar dosjen tuaj personale (ky opsion është vendosur gjatë instalimit) duhet të vendosë fjalëkalimi i njëjtë që më parë i keni pasur, përndryshe nuk do të keni leje vetë / shtëpi pa marrë parasysh nëse përdoruesi është i njëjtë.

Duke ditur pak më shumë.

En GNU / Linux mund të gjejmë konfigurime të përdoruesve të përbashkët ose individualë. Ato individuale janë ato që janë ruajtur në / shtëpi të përdoruesit brenda dosjeve të fshehura siç shpjegohet më sipër, dhe ato të ndara janë ato që ruhen (si rrënjë) në dosje / usr / share /.

brenda / usr / share / Ka dy dosje që mund të jenë interesante për përdoruesit: ikona y Temat. Në të parën ruhen ikonat dhe kursorët, dhe në të dytën temat Gtk y metacity, për të cilën do të flasim më vonë.

Nëse krijojmë të njëjtat dosje brenda / shtëpi të përdoruesit dhe shtoni një pikë përpara (.icons, .temat) për t'i fshehur ato, pasi sistemi të fillojë, gjithashtu do t'i marrë ato parasysh për të vendosur konfigurimet tona.

Pra, nëse duam të kemi një paketë ikonash, një paketë Gtk, ose një temë për kursorin, të ndryshme nga ato që përdoruesit e tjerë mund të zgjedhin, ne i vendosim ato brenda këtyre dosjeve në / shtëpi.

Duke shpjeguar të gjithë këtë teori me disa fjalë:

Nëse vendosim ikonat, temat dhe gërmat tona brenda dosjeve .icons, .temat o .fonta e jona / shtëpi, vetëm ne do të kemi qasje në to, nëse i vendosim brenda të njëjtave dosje por brenda / Usr / share, të gjithë përdoruesit e sistemit do të kenë qasje në to.

Rëndësishme: Rekomandohet gjithmonë, veçanërisht nëse e bëjmë manualisht, kopjojmë ikonat dhe temat brenda tonave / shtëpi, pasi zakonisht dosja / Usr / share Ajo fshihet kur ne formatojmë sistemin tonë.

Zakonisht mjedise desktop, si xhuxh o KDE Ata e bëjnë këtë punë për ne, duke kopjuar çdo gjë në dosjen e saj përkatëse përmes një aplikacioni të dedikuar për personalizimin e desktopit, por kjo është mirë të dihet për mjedise të tjera të punës si p.sh. Xfce, ose nëse përdorim një menaxher dritare si Kuti e hapur o Fluxbox.

Tani sa herë që riinstalojmë, do të kemi gjithçka në vend ...

*Për të treguar dosjet e fshehura brenda xhuxh, ne shkojmë te skedari explorer dhe përdorim kombinimin e tasteve Ctrl h. Ose mund të shkojmë në menu Shikoni »Shfaq / Fshih Skedarët e fshehur. Në rastin e KDE me Delfin, bëhet duke përdorur kombinimin e tasteve Alt +. (pikë).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Guxim dijo

  Bërja e pavarur e shtëpisë është mënyra më e mirë për të shmangur rregullimin e gjithçkaje përsëri, është keq që ta ruaj atë

  1.    elav <° Linux dijo

   Pikërisht për këtë bëhet fjalë .. Ndani / shtëpinë nga /

  2.    Eduar2 dijo

   Prandaj rëndësia e instalimit, të paktën të ndara / në shtëpi nga /
   Ka nga ata që vendosin / boot / usr dhe të tjerët por unë jam i kënaqur me / home, / dhe swap.

   Shumë njerëz e kanë zakon të keq të mos bëjnë formatimin e personalizuar dhe vendosin gjithçka së bashku në një ndarje të zgjeruar që mbulon të gjithë diskun (praktikë e keqe e shpërndarjes për qeniet njerëzore)

   1.    Joaquin dijo

    E vërteta është se është gjithashtu shumë e rëndësishme të kurseni punën në rast të një riinstalimi. Sigurisht, për ta lënë sistemin si të ri, disa skedarë konfigurimi do të duhet të fshihen.

    Sa keq, siç thonë më poshtë, disa distros bëjnë vetëm një ndarje. Ata duhet që në mënyrë të paracaktuar të ndajnë / shtëpinë dhe të lënë rrënjën me një minimum me një mundësi për të zgjeruar, në varësi të numrit të aplikacioneve që do të instalohen më vonë, i cili nuk duhet të jetë shumë. Distronët janë gati dhe funksionalë nga instalimi.

 2.   Trembëdhjetë dijo

  Zakonisht ekziston një gabim i rastit i lejeve me / në shtëpi kur ndryshon distro, por është e lehtë për të rregulluar (me "chown" dhe "chmod), por gjëja e rëndësishme, siç theksoni, është që të gjitha të dhënat tuaja të mbeten të paprekura.

 3.   Tuxor dijo

  Këshillë e mirë! Tani e di se cili është qëllimi i ndarjes së diskut me / shtëpi dhe se shumë distro si parazgjedhje nuk ju bëjnë. Gjëja e vështirë duhet të jetë llogaritja e sa prej secilës, në mënyrë që të mos bësh më pak.

  1.    KZKG ^ Gaara <° Linux dijo

   Përshëndetje dhe të mirëpritur në faqen tonë
   Llogaritja nuk është problem, duke supozuar se keni 1 GB RAM ose më shumë, unë do të thoja:

   / - »10 GB
   SWAP ose zona e ndërrimit - »512MB
   / shtëpi - »Pjesa tjetër ... gjithçka që dëshironi

   Përshëndetje dhe çdo pyetje që keni, na tregoni
   Mirësevini

  2.    elav <° Linux dijo

   Nuk është vërtet e vështirë. Ju mund t'i jepni ndarjes rrënjësore [/] (për të qenë të qetë) një hapësirë ​​midis 8 dhe 15 GB. Për të ndërruar dyfishin e kujtesës RAM për sa kohë që nuk kalon 1 GB dhe pjesa tjetër për ndarjen në shtëpi [/ home].

 4.   kik1n dijo

  MMM ...
  Kur instalova Arch, unë vendosa 20 GB në rrënjë (/), ndërroj 500mb dhe vendos në shtëpi ato që kanë mbetur.
  Kaloni duke instaluar paketat e mia, Blender, LibreO, etj etj.
  Pas pak mbarova hapësirën e rrënjës.

  Në atë rast, çfarë të bëj? provo pacman -Scc

  1.    elav <° Linux dijo

   Epo, do të duhet të kontrolloni jo vetëm cache Pacman, por drejtoritë e tjera të tilla si shkrimet dhe të ngjashme. Me 20Gb është shumë e rrallë që rrënja të mbushet në atë mënyrë.

 5.   Oscar dijo

  Faleminderit shumë, këto gjëra të shpjeguara mirë janë më të mira për njerëzit analfabetë si ose që nuk e dallojnë shtëpinë nga një këmbë e proshutës Serrano

  Përshëndetje, dhe shumë faleminderit.

 6.   Heber dijo

  Post i shkëlqyeshëm.
  Deri më tani të gjitha barbare ... duke ndarë shtëpinë / nga / ne ruajmë konfigurimet dhe skedarët tanë personalë. Tani pyetja ime a ka ndonjë mënyrë për të ruajtur aplikacionet e instaluara?
  Faleminderit për kaq shumë magji !!

 7.   Gitano dijo

  Gjithmonë kam pasur një pyetje dhe deri më tani më shkon mendja të kërkoj një përgjigje, falë këtij artikulli.

  Unë e di dhe e kuptoj se sa e dobishme është të kesh dosjet .icons dhe .themes në SHTOMPIN tonë, por çfarë ndodh në raste të tilla si ikonat Faenza që instalohen përmes një ppa? ikonat dhe temat nga ppa instalohen gjithmonë në / usr / share.

  Ekziston një mënyrë për të ndryshuar se ku do të instalohen Faenza, Numix, NitruxOS, etj. kur instalohen ato përmes ppa?

 8.   mrgm148 dijo

  sa tuto i mire