Këshilla dhe Shtesa interesante për Firefox

Gjatë gjithë këtyre viteve të DesdeLinux ne kemi botuar një numër të pafund artikujsh në lidhje me Firefox. Këshilla, konfigurime, shtesa, shabllone ... shumë është ajo për të cilën kemi folur, por Firefox rinovohet, azhurnohet, këshillat, truket ose sugjerimet gjithashtu duhet të mbahen të azhurnuara.

Rastësisht disa ditë më parë, një i njohur imi më tha se ndonjëherë, kur kam hyrë në faqet me skedarë të shumëfishtë flash ose shumë skripta, shfletuesi dukej se ndalonte së përgjigjuri si duhej. Me siguri që ka ndodhur me disa prej nesh, më ka ndodhur një herë me një faqe në internet Poker, ky person ka ndodhur me disa faqe kazino online, ose kjo mund të na ndodhë ndonjëherë me Facebook, kur lëvizim shumë poshtë në kronologjinë

Këtu do të flas për disa këshilla ose truket që ne mund të vënë në praktikë në mënyrë që tonë Firefox punon më mirë, dhe nëse jo më mirë ... funksionon tamam siç duam ne.

Bllokimi i skedarëve flash dhe lejimi i vetëm i dëshiruari

Flashblock është një shtojcë pothuajse e domosdoshme në ditët e sotme nëse interneti juaj nuk është një nga më të shpejtë, të shpejtë ... Shumë prej tyre janë faqet e internetit që diskriminojnë çdo animacion me flash ose video, të cilin shfletuesi ynë fillon të ngarkojë (të paktën pamjen paraprake të tij) kështu që konsumon gjerësi bande të çmuar për ne.

Shtojca: FlashBlock

Instalimi i shtesës FlashBlock do të bllokojë të gjitha këto video ose animacione flash si parazgjedhje, padyshim që na lejon të riprodhojmë pikërisht atë që duam dhe jo më shumë.

Kjo jo vetëm që na kursen bandë, por edhe ... parandalon shfletuesin tonë të 'vuajë' me ato faqe që abuzojnë me këtë lloj përmbajtje multimediale.

Shkuarja në konfigurimin about:

Çdo aplikacion ka opsionet e tij të dukshme, ato që na shërbejnë për të aktivizuar, çaktivizuar ose thjesht personalizuar aplikacionin në fjalë ose funksionet e tij, mirë, about: config të Firefox janë ato mundësi të fshehura, jo aq të dukshme përmes të cilave ne mund të konfigurojmë Firefox edhe më shumë.

Për të hyrë në about: config nga Firefox sapo vendosi në shiritin e adresës about: config dhe shtypni Shkruani, diçka e tillë do të shfaqet:rreth-konfiguroni

Tani e mira fillon ...

Zgjidhni të gjithë URL-në e faqes në të cilën ndodhemi vetëm me një klikim

Nëse duam të kopjojmë URL-në e faqes në të cilën jemi, duhet të klikojmë dy herë në shiritin e adresës, i cili do të zgjedhë të gjithë URL-në dhe më pas, Ctrl + C për ta kopjuar. Kjo mund të ndryshohet të jetë me një klik në vend se të klikoni dy herë.

Pasi brenda about: config, në shiritin e filtrit që vendosim shfletuesi.urlbar.clickSelectsAll dhe ne klikojmë dy herë mbi të, në mënyrë që të vendoset I vërtetë në fund në të djathtë.

Rezultati përfundimtar do të jetë që ne do të kemi diçka si:

shfletuesi.urlbar.clickSelectsAll | vendosur nga përdoruesi | po / jo | E vërtetë

Shihni kodin burimor të faqes në redaktuesin tonë të preferuar

Sa herë e kemi parë kodin burimor të një faqeje dhe Firefox e hap atë në një dritare tjetër? … Jo gjithmonë, sepse dua që ai të më tregojë kodin me Kate, redaktoren time të preferuar të tekstit. ashtu si bej une?

Epo, në shiritin e filtrit të rreth: konfigurimit kërkojmë më poshtë dhe kliko dy herë mbi të:

view_source.editor.external

Në një mënyrë të tillë që të kemi një I vërtetë në të djathtë të sa më sipër.

Me këtë ne vërtetojmë se redaktuesi / shikuesi ynë i kodit do të jetë i jashtëm, tani do të specifikojmë rrugën e redaktuesit (kate, për shembull) për të përdorur:

view_source.editor.path

Ne klikojmë dy herë mbi këtë që vendos, do të shfaqet një dritare e vogël me një kuti ku të shkruajmë ... ne vendosim / usr / bin / kate

Do të dukej kështu:

rreth-config1

Shmang ridrejtimin në rezultatet e kërkimit Google

Kohët që ne hapim Google për të kërkuar diçka brenda ditës janë disa, sa herë që klikojmë në një rezultat që na tregon ... ne mund të shohim në URL që një pjesë e madhe e saj ka të bëjë me Google. Kjo është, në vend që të shkojmë direkt në sitin që u shfaq në rezultatet e kërkimit, ai na drejton te 'diçka' në Google dhe më pas në faqen e dëshiruar.

Kur keni një bandë të mirë nuk ka shumë ndryshim, por kur si unë, ju keni gati një gjerësi bande inekzistente ... ato sekonda të pritjes për shkak të ridrejtimit të Google janë të vlefshme.

Për të shmangur këtë, ne duhet të instalojmë Addon ose Komplementin e mëposhtëm në Firefox: Google nuk ka URL ndjekëse

Çaktivizoni kohën e skadimit kur instaloni një shtesë ose shtesë

Kur duam të instalojmë një shtesë ose shtesë të re, Firefox na bën të presim disa sekonda para se të klikojmë në butonin Instalo. Duke ndryshuar sa më poshtë nuk do të duhet më të presim.

siguria.dialog_enable_veshja | 0

Kjo tha, ne ndryshojmë 2000 (ose çfarëdo numri është vendosur) në siguri.dialog_enable_delay drejt zeros (0).

Aktivizoni "Ruaje dhe mbylle" kur mbyllim Firefox

Shumë herë kemi hapur shumë skeda në shfletues, por duhet ta mbyllim atë. Si të bëjmë për të ruajtur ato skeda që kemi hapur në mënyrë që më vonë, kur ta hapim, ato të hapen automatikisht?

Për ta bërë këtë ne kërkojmë sa vijon në rreth: konfiguroni dhe vendoseni si True

shfletuesi.tregoni Paralajmërimin e kërkesës | E vërtetë

Shfaqni skedarët PDF në vend që t'i shkarkoni ato drejtpërdrejt

Firefox vjen me një shikues të integruar PDF, por çka nëse unë gjithmonë dua të shkarkoj PDF dhe mos t'i hap ato me Firefox?

Për këtë duhet të vendosim I vërtetë në fushë pdfjs.të paaftë

pdfjs. paaftësi | E vërtetë

Cilësimet e lejes së Firefox-it në lidhje me: lejet

Nëse Firefox përdor apo jo mikrofonin tonë? … Nëse vendndodhja jonë gjeografike ndan apo jo? ... kjo dhe shumë më tepër mund të specifikohen për një sit specifik ose për të gjithë ata, ne duhet të hapim vetëm në një skedë: rreth: lejeve

Do të na tregojë diçka si kjo:

rreth-lejeve

 

 

Kontrollues drejtshkrimi Firefox në spanjisht

Disa kohë më parë kemi shpjeguar se si të instalojmë gjuhën spanjolle për drejtshkruesin e Firefox-it tonë, mendoj se është më e matur të lëmë lidhjen për artikullin origjinal, sepse nuk është qëllimi ynë ta bëjmë këtë një post jashtëzakonisht të gjatë:

Artikull: Si të aktivizoni kontrolluesin e drejtshkrimit në Firefox në Spanjisht

 

Shtesë: ImgLikeOpera

Shfletuesi Opera ka shumë gjëra që unë sinqerisht i shoh të shkëlqyera, njëra prej tyre është menaxhimi që bën për imazhet. Kjo do të thotë, na lejon të përcaktojmë me klikime të shpejta nëse pamjet shfaqen ose jo kur shfletojmë uebin, nëse do të na tregojë ne (shfletuesi) vetëm ato që janë tashmë në memorje të fshehtë, etj.

Për ta sjellë këtë në Firefox ekziston shtojca ImgLikeOpera

imglikeopera

Kur keni një gjerësi bande të ngadaltë ose ... mirë, shumë shumë shumë ngadalë, kjo shtesë është një jetë shpëtuese

Ruani dhe Hapni skedarët EPUB me Firefox

Hap skedarët e librave dixhitalë (PDF, EPUB, FB2, etj.) Me Okular, por njoh njerëz që nuk duan të lënë Firefox për të lexuar përmbajtje të tjera. Becauseshtë për shkak të tyre që ka shtesa për Firefox që ju lejojnë të hapni skedarët EPUB me shfletuesin.

Gjithashtu, megjithëse disa preferojnë të ruajnë faqet thjesht në faqeshënuesit e tyre, të tjerët në MHT, të tjerët në HTML ose PDF ... disa njerëz pëlqejnë të ruajnë një mësim të mirë në formatin EPUB, për të lexuar në tabletë ose diçka të tillë, për ta ekziston edhe një Shtesë për Firefox për të ruajtur faqet në këtë format.

Lexoni EPUB në Firefox: EPUBReader

Ruani si EPUB në Firefox: Ruani si EPUB

Vendosni një afat për skriptet ose faqet që nuk mbarojnë kurrë ngarkimin

Elav na tregoi për këtë disa muaj më parë. Ekziston një shtojcë që na lejon të caktojmë një timeout në Firefox (koha maksimale) ngarkimin. Me fjalë të tjera, kur po hapim një sit dhe ai vazhdon të ngarkohet ... dhe të ngarkojë ... dhe të ngarkojë, kështu deri në pothuajse pafundësi, a nuk ju shqetëson kjo?

Mund të jetë për shkak të një skenari të keq, kufizimeve të lidhjes, gjerësisë së bandës ose thjesht sepse po punojmë jashtë linje.

Për të parandaluar që kjo të ndodhë atje KillSpinners

Shtojca KillSpinners

Si të punoni me Firefox vetëm me tastierë?

Çdo aplikacion ka shkurtoret e tastierës, Firefox nuk bën përjashtim. Këtu janë shkurtesat më të njohura të tastierës për Firefox:

Artikull: Shkurtoret e tastierës për Mozilla Firefox

Fund?

Padyshim që ju ende mund të flisni ... ka qindra pajisje që e bëjnë jetën tonë më të thjeshtë, Speed ​​Dial Oneshtë një prej tyre, personalisht e konsideroj thelbësore, por siç ka ndodhur shumë herë me artikujt tanë, redaktori hedh bazat me një postim që është interesant, atëherë përdoruesit e plotësojnë atë, ata e bëjnë atë shumë më mirë me komentet e tyre

Çfarë plotësimi përdorni që e konsideroni thelbësore për ju?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   nate dijo

  Përmbledhje e mirë KZKG ^ Gaara

  Ka hile për përdoruesit e përparuar, jo aq të përparuar dhe themelorë. Ajo që vërej është se shumë funksione standarde janë të panjohura edhe për përdoruesit e vjetër (pa hyrë në shtesa). Unë do të përmend disa funksione që ndoshta nuk përdoren sa duhet:

  - Dosjet inteligjente. Për mua shumë më praktike sesa fotografitë e skedës së re. Duke qëndruar në të njëjtën skedë, unë hyj në porosinë që më përshtatet. http://wp.me/pobUI-Cj

  - Panorama. E domosdoshme kur kam shumë skeda të hapura dhe gjithashtu duhet të gjej disa. http://mzl.la/KrLdDR

  - Bëni kopje rezervë të profilit dhe më pas eksportoni ose importoni ato. Ne shkruajmë për: mbështetjen në shiritin e adresave -> Drejtoria e profilit -> Hapni direktorinë -> kopjoni atë dosje. Ne mund ta migrojmë profilin në ndonjë sistem tjetër operativ.

  Megjithëse Firefox ka shumë shtesa, pothuajse aq sa arrin imagjinata jonë. Shkathtësia e shfletuesit ofron shumë konfigurime, disa kohë më parë bëra një përmbledhje të atyre që bëra vetë http://wp.me/pobUI-1N5

  Për gjërat themelore, gjeni ndihmë për problemet, etj. seksioni SUMO ka një përmbledhje të gjerë të artikujve. https://support.mozilla.org/es/

  1.    FIXOCONN dijo

   kjo nga rreth: mbështetja nuk e kujtoi atë ... faleminderit shumë

   1.    nate dijo

    Mund të arrihet gjithashtu nga butoni i menusë -> «?» (Ndihmë) -> Informacion për të zgjidhur problemet.

 2.   atje dijo

  E domosdoshme për mua: Instantfox
  http://www.instantfox.net/

  1.    sieg84 dijo

   është si! balluket nga DuckDuckGo

 3.   JL dijo

  Kur lexoj gjithmonë këtë lloj artikulli, përfundoj duke menduar nëse ngarkimi dhe rimbushja e Firefox me kaq shumë shtesa që ata rekomandojnë në një faqe dhe në një tjetër nuk do të jetë në fund të arritjes së të kundërtës, duke ngadalësuar navigimin ...

  1.    Miguel dijo

   -Përkthyesi i shpejtë, plotësuesi më i mirë për të përkthyer dhe nuk zë asnjë kujtesë

   1.    i mundur dijo

    Përkthyes i shpejtë, si të shtoni në Midori ose firefox?

   2.    Miguel dijo
  2.    nate dijo

   Në shumë raste, po, veçanërisht në shtesat që kërkojnë përdorimin e blicit siç është FoxTab. Kam parë profile të pamundura për instalimin e shtesave me detyrim. Për fat të mirë për dy vjet ekziston butoni "Rivendos Firefox" dhe heq të gjitha plehrat.

 4.   kjo dijo

  Postimi është shumë i mirë! ... Unë mendoj se shumë prej jush e pëlqejnë Midore, si duhet të konfigurohet?

 5.   daniel dijo

  Një nga shtesat thelbësore në firefox, të cilin për herë të parë e takova në krom, por me kalimin e kohës ajo u transferua në shfletues të ndryshëm: OneTab. Dërgoni të gjitha skedat e shfletuesit në një skedar html në kompjuterin tuaj, duke zvogëluar kujtesën që ju nevojitet për të hapur të gjitha skedat gjatë gjithë kohës.

 6.   neysonv dijo

  nëse ndryshoni vlerën e
  shfletuesi.urlbar.clickSelectsAll
  Unë gjithashtu ju rekomandoj që të ndryshoni vlerën e
  shfletuesi.urlbar.doubleClickSelectsAll

 7.   Miguel dijo

  Excelente !!!

 8.   arkhan dijo

  në rastin tim është e domosdoshme të përdorni skedat e pllakave Pentadactyl +

 9.   Manuel Pepper dijo

  Përshëndetje, postim shumë i mirë. Unë jam një përdorues besnik i Firefox, unë menjëherë do ta zbatoj këtë; shumë gjëra që ju thoni janë të vërteta dhe nuk mendoja se kishte ndonjë zgjidhje për shembull për atë rimbushje të pafund.

 10.   Dr.Bajt dijo

  Po ka shumë gjëra që mund të bëhen në firefox dhe gjithmonë mund të përshtaten për secilin përdorues ose nevojë.

  Vetëm me shtesat ju mund të përfitoni nga shumë gjëra, unë për shembull përdor ndihmën e shkarkimit për të shkarkuar video dhe më shumë, në qendër të të gjitha për të shkarkuar skedarë të mëdhenj dhe përfitoj nga shpejtësia e lidhjes së rrjetit, duke marrë parasysh të dhëna rezervë, historinë dhe konfigurimin e firefox, dhe një të gjatë etj.

  Shumë mirë për truket e konfigurimit që disa funksione nuk i dinin.

 11.   folje dijo

  E domosdoshme për mua është cache textareaa, nëse shkruaj në një forum ose blog dhe për çfarëdo arsye lidhja bie ose e ndryshoj faqen aksidentalisht më shpëton në një cache atë që shkruaj në forma, më ka shpëtuar shumë herë

 12.   hunabku dijo

  Vimperator, shumë praktik për të përdorur firefox me tastierë dhe jo me miun