Këshilla: Zëvendësoni panelet në Gnome2

kjo bakshish duhet të punojë për çdo version të Gnome 2.xx nga ato që përdoren aktualisht.

Qëllimi është heqja e panelit të kontrollit xhuxh për të përdorur ndonjë tjetër ose një bankë e të akuzuarve (Fbpanel, Ngjyre2, SHQIP) .. E tëra çfarë duhet të bëjmë është të instalojmë panelin që duam (themi për shembull tint2) dhe pastaj modifikoni një parametër duke përdorur Redaktori i konfigurimit (aka Redaktori Gconf) Si

1- Alt + F2 dhe ne shkruajme redaktori i gconf.
2- Le të tryezë »gnome» sesion »kërkohen_përbërës» panel dhe ne e ndryshojmë vlerën "panel-gnome"nga"ngjyrimi2”(Pa citate, natyrisht).
3- Hapim një terminal dhe shkruajmë:

killall gnome-panel

ose ne dalim nga seanca dhe ri-hyjmë ..

Kjo duhet të jetë e mjaftueshme. Nëse duam të kthehemi te xhuxh, ju mund të bëni procesin e kundërt dhe të vendosni:

tryezë »gnome» sesion »komponentë të kërkuar» panel dhe ne ndryshojmë vlera për "panel-gnome"

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.