Ox, një redaktues teksti i shkruar në Rust që punon nga terminali

Ox është një redaktues i përparuar i tekstit me funksionalitet të ngjashëm me IDE të zhvilluar nga një programues në Mbretërinë e Bashkuar i njohur si 'Curlpipe'.

Wasshtë shkruar në Rust duke përdorur sekuencat e arratisjes ANSI. Autori beson se Ox ndihmon zhvilluesit të kodojnë duke ofruar mjete të ndryshme për të shpejtuar dhe lehtësuar programimin dhe është një alternativë krejt e lehtë, pasi ndryshe nga redaktorët si "VS Code dhe JetBrains" Ox konsumon më pak burime.

Autori këshillon që për momentin, ky është vetëm një projekt personal dhe nuk jeni ende gati të zëvendësoni mjetet tuaja ekzistuese. Ox punon në terminal dhe punon në platforma si Linux dhe macOS, por nuk funksionon direkt në Windows (funksionon nëse përdorni WSL) për shkak të mungesës së një linje të mirë komandimi.

“Ka shumë redaktorë të tekstit dhe secili prej tyre ka të metat e veta. Shpresoj të kem një redaktues teksti që kapërcen shumë ngarkesa dhe probleme, ”tha zhvilluesi.

Sipas Curlpipe, Ox është "super" minimal dhe synon të përdorë sa më pak varësi të jetë e mundur, duke rezultuar në kohë ndërtimi të shpejtë dhe rrezik të ulët të prishjes.

Shtë ndërtuar me Rust, Termion (një bibliotekë Rust), Unicode-rs, Clap (një analizues i argumentit të rreshtit të komandës), Regex, Ron (një format i thjeshtë konfigurimi i ngjashëm me sintaksën e Rust), Serde (një kornizë për serializimin dhe deserializimin e të dhënave të Rust strukturat në mënyrë efikase dhe gjenerike) dhe Shellexpand (një bibliotekë e vetme varësie që lejon zgjerimet e ngjashme me guaskat të kryhen në vargje).

Për më tepër, Curlpipe shtoi se Ox nuk bazohet në ndonjë redaktor tjetër dhe është ndërtuar nga e para pa ndonjë themel. Në depon e GitHub të projektit, ne mund të shohim se Ox merr tiparet e disa prej redaktorëve më të njohur, veçanërisht në Linux, duke kërkuar kështu të marrë më të mirën nga të gjitha botët. Më poshtë është lista e redaktorëve të tekstit nga e cila autori ka vjedhur një ose më shumë koncepte:

 • vm: ofron një sistem shtojcash për të shtuar funksionalitetin pasi është shumë minimal dhe siguron vetëm funksionalitetin bazë të redaktimit të tekstit si parazgjedhje. Isshtë i plotë dhe ka gjuhën e vet të programimit për të konfiguruar dhe shkruar shtojca. Ka një kurbë të mësimit të shpejtë sepse është një redaktues teksti “modal”, me mënyra speciale për redaktimin e tekstit. Sipas Curlpipe, Ox është më i lehtë për t’u përdorur sesa Vim sepse nuk ka mënyra në të cilat riorientohet tastiera, por merr idenë e të qenit një redaktues vetëm i tastierës dhe të jesh në gjendje të veprosh si IDE më pas.
 • Vëllai i madh: një redaktues i thjeshtë për të mësuar me shkurtore intuitive të tastierës si Ctrl + S. Ox mori idenë e shkurtoreve të tastierës nga ky redaktor, ato janë të lehta për tu mbajtur mend.
  Mikro - Ky është një sistem plug-in që është programuar me gjuhën e programimit Lua. Sipas zhvilluesit të Ox, ishte Micro që i dha atij idenë për të shtuar funksionalitetin e miut dhe karakteristika të tjera;
 • Emacs: Emacs përdoret akoma edhe sot për shkak të lirisë së tij për të modifikuar dhe ndryshuar kodin burimor. Pra, sipas Curlpipe, Ox mori idenë e personalizimit dhe zgjerueshmërisë nga Emacs dhe krijoi një sistem konfigurimi ku mund të ndryshoni ngjyrat dhe pamjen e redaktorit.
 • Xi: një redaktues teksti i shkruar gjithashtu në Rust, por është thjesht një prapavijë për momentin. Curlpipe tha se vendosi ta bënte Ox si front-end ashtu edhe back-end, pasi Xi ka shumë ballë, por shumica e tyre janë të fragmentuara dhe u mungojnë shumë veçori.
 • Kyro: është një redaktues teksti i shkruar në Rust që shton veçori si mbështetja e Unicode, përputhja më e mirë e ngjyrave dhe gjëra të vogla si ndryshimi i madhësisë. Ox mori idetë e Kiro-s për përmirësim, por i zbatoi ato ndryshe. Kodi burimor Kiro gjithashtu duket mjaft i avancuar në disa zona, Curlpipe preferoi të mbante Oxin sa më të thjeshtë që të ishte e mundur.

Fuente: https://github.com


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.