Kali Linux 2021.3 arrin me mjete të reja dhe versionin e NetHunter për TicWatch Pro

Disa dite me pare lëshimin e versionit të ri të shpërndarja popullore Linux «Kali Linux 2021.3»Në të cilën janë bërë disa përmirësime, ndër të cilat dallohet konfigurimi në OpenSSL, përmirësime të sesionit të drejtpërdrejtë në mjedise virtuale, si dhe shërbime të reja dhe më shumë

Për ata që nuk janë në dijeni të shpërndarjes duhet ta dinë këtë është krijuar për të testuar sistemet për dobësitë, kryejnë auditime, analizojnë informacionin e mbetur dhe identifikojnë pasojat e sulmeve nga kriminelët kibernetikë.

Kali përfshin një nga koleksionet më gjithëpërfshirëse të mjeteve për profesionistët e sigurisë IT, nga mjetet për testimin e aplikacioneve në internet dhe depërtimin e rrjeteve pa tela në programet për leximin e të dhënave nga çipet RFID. Kit përfshin një koleksion të shfrytëzimeve dhe më shumë se 300 shërbime të specializuara të inspektimit të sigurisë si Aircrack, Maltego, SAINT, Kismet, Bluebugger, Btcrack, Btscanner, Nmap, p0f.

Përveç kësaj, shpërndarja përfshin mjete për të përshpejtuar zgjedhjen e fjalëkalimeve (Multihash CUDA Brute Forcer) dhe çelësat WPA (Pyrit) përmes përdorimit të teknologjive CUDA dhe AMD Stream, të cilat lejojnë përdorimin e GPU-ve të kartës video NVIDIA dhe AMD për të kryer operacione llogaritëse .

Karakteristikat kryesore të reja të Kali Linux 2021.3

Në këtë version të ri të Kali Linux 2021.3 përmendet se Konfigurimi OpenSSL është ndryshuar për të arritur pajtueshmërinë më të mirë të mundshme, duke përfshirë kthimin e paracaktuar të mbështetjes për protokollet dhe algoritmet e trashëguara, përfshirë TLS 1.0 dhe TLS 1.1. Për të çaktivizuar algoritmet e vjetëruar, mund të përdorni mjetin kali-tweaks (Forcim / Siguri e fortë).

Një tjetër risi që bie në sy është se Puna e sesioneve të drejtpërdrejta nën kontrollin e sistemeve të virtualizimit është përmirësuar VMware, VirtualBox, Hyper-V dhe QEMU + Spice, për shembull, aftësia për të përdorur një clipboard të vetëm me sistemin pritës dhe mbështetja për ndërfaqen drag and drop është përmirësuar është shtuar. Konfigurimi specifik i secilit sistem virtualizimi mund të ndryshohet duke përdorur mjetin kali-tweaks (seksioni i virtualizimit).

Nga ana tjetër, brenda përditësimeve që dallohen nga versioni i ri, për shembull, desktopi KDE është përditësuar në versionin 5.21, përveç faktit që mbështetja është përmirësuar për Raspberry Pi, Pinebook Pro dhe pajisje të ndryshme ARM.

Për më tepër, se është përgatitur nga TicHunter Pro, një variant i edicionit NetHunter për orën inteligjente TicWatch ProMe NetHunter siguron mjedise të pajisjeve mobile të bazuara në platformën Android me një përzgjedhje të mjeteve për testimin e sistemeve për dobësitë. Duke përdorur NetHunter, është e mundur të verifikoni zbatimin e sulmeve specifike në pajisjet mobile, për shembull, përmes emulimit të pajisjeve USB dhe krijimit të pikave të hyrjes mashtruese (MANA Evil Access Point). NetHunter është instaluar në mjedisin standard të platformës Android në formën e një imazhi chroot, i cili drejton një version të përshtatur posaçërisht të Kali Linux.

Në lidhje me shërbimet e reja ne mund të gjejmë:

 • Berate_ap - Krijoni pikat mashtruese të aksesit pa tel.
 • CALDERA: është një imitues i veprimtarisë së kriminelëve në internet.
 • EAPHammer: Kryerja e një sulmi në rrjetet Wi-Fi me WPA2-Enterprise.
 • HostHunter: zbulimi i hosteve aktivë në rrjet.
 • RouterKeygenPC - Krijoni çelësa për WPA / WEP Wi -Fi.
 • Nënshtypja: Kapni nën -fushat.
 • WPA_Sycophant - Zbatimi i klientit për sulmin e EAP Relay.

Shkarkoni dhe merrni Kali Linux 2021.3

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të testojnë ose instalojnë drejtpërdrejt versionin e ri të distro në kompjuterët e tyre, ata duhet ta dinë që mund të shkarkojnë një imazh të plotë ISO në faqen zyrtare të shpërndarjes.

Ndërtesat janë në dispozicion për arkitekturat x86, x86_64, ARM (armhf dhe armel, Raspberry Pi, Banana Pi, ARM Chromebook, Odroid). Përveç përpilimit bazë me Gnome dhe një versioni të reduktuar, variantet ofrohen me Xfce, KDE, MATE, LXDE dhe Enlightenment e17.

Më në fund po Ju tashmë jeni një përdorues i Kali Linux, thjesht duhet të shkoni në terminalin tuaj dhe të ekzekutoni komandën e mëposhtme që do të jetë i ngarkuar me azhurnimin e sistemit tuaj, prandaj është e nevojshme të jeni të lidhur në rrjet për të qenë në gjendje të kryeni këtë proces.

apt update && apt full-upgrade


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   CEO i Paul Cormier Red Hat, Inc. dijo

  Direkt për ta shkarkuar. Nuk e kam prekur prej vitesh
  Artikull shumë i mirë, i detajuar mirë