Calligra 2.7 në dispozicion me ndryshime në ndërfaqe

Calligra, Paketa e Zyrave të KDE vazhdon të rritet, përmirësohet dhe shtojë lajme interesante në secilën lansim që po e sjellin këtë aplikacion më afër nivelit të LibreOffice y Apache OpenOffice.

E version 2.7 të kësaj Office Suite dhe siç thotë titulli, ka ndryshime dhe ristrukturime në ndërfaqen e tij, kryesisht në shiritin e veglave anësore.

Deri më tani, lokali dukej kështu:

calligra_toolbar_para

por në Calligra 2.7, tani duket kështu:

kaligra_toolbar_pas kësaj

A duhet të them që e dua? Më në fund po shihni ndryshime të këndshme dhe të dobishme në ndërfaqet. Por kjo nuk është gjithçka që ekziston.

Autor, ka një të re mbështetje për EPUB3: formula matematikore dhe përmbajtja multimediale eksportohen në libra elektronikë me formatin EPUB. Ekziston edhe një mbështetje e re për kopertina librash me fotografi

Ka një filtër i ri eksporti për tekstin e zakonshëm y përmirësime në filtrin e importit docx, e cila tani ka mbështetje për stilet e paracaktuara të tryezës. Ju lutem vini re se të gjitha këto Words y autor ato janë gjithashtu të disponueshme në aplikacionin tjetër.

Planifikoni, aplikacioni për menaxhimin e projektit, ka planifikim i përmirësuar i detyrave y filtra të rinj eksporti në OpenDocument Spreadsheet (ODS) dhe CSV.

Keksi, krijuesi i bazës së të dhënave vizuale, përmirësohet importoni të dhëna CSV, në veçanti, të dhënat tani mund të importohen në një tabelë ekzistuese. Fjalëkalimet nuk kërkojnë kuti dialogu modale dhe zakonisht trajtohen më mirë. Shikoni lista e plotë e ndryshimeve.

Forma: Ka disa përmirësime në format e përgjithshme të disponueshme nga shumica e aplikacioneve Calligra: Formula e formulës tani ka mënyra të reja për të futur formulën: një mënyrë matlab / oktavë dhe një mënyra latex. Mjeti i formës së tekstit është përmirësuar për të trajtuar më mirë stilet e tekstit.

forma-kontrolle

Dhe së fundmi kemi Krita, zbatimi i pikturës 2D, ka një maskë e re për shkallën gri, një mjeti më i mirë i shkrimit me shkrim dore me vijën e zbutjes, a mënyra për të pikturuar figurat me furça Krita, ngjyra më e mirë për filtrin alfabetik, një mjet i përmirësuar i prerjes dhe a mjet për përmirësimin e transformimit gjë që e ndihmon përdoruesin të krijojë tekstura.

Mbështetje për formatet e reja të skedarëve përfshijnë eksportin në QML dhe një filtri i importit / eksportit shumë i përmirësuar për skedarët PSD të Photoshop. Për përmirësimet në Krita mund të lexoni më hollësisht në krita.org.

Ata mund ta shohin reklamën oficer këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   nano dijo

  Epo, nuk guxoj të përdor Kalligra për të propozuar zgjidhje për dy kompanitë për të cilat po mbledh një sistem të thjeshtë automatizimi zyre, për këtë po përdor vërtet LO.

  Tani, unë nuk do të gënjej, unë mendoj se do ta mbaj Calligra si një suitë personale, unë do të bëj testet për të parë se sa mirë importon dokumentet midis apartamenteve falas dhe pastaj se si duken në ato të mbyllura suita, ndoshta nga një hap në boshllëk dhe bëj shërbimin tim të komunitetit, praktikat dhe raportet e tezave me Calligra: 3

  1.    Peshkopi Ujk dijo

   Për këtë (raporte, tezë) ekziston një komplet që është më i mirë se LyX, unë kam bërë teza, CV dhe raporte të shumta atje dhe më besoni se janë luksoze

 2.   Canales dijo

  Çfarë cilësish falas cilësie kemi për automatizimin e zyrës në GNU / Linux :). E vërteta është që Calligra e përdor ndonjëherë dhe - megjithëse jam mësuar më shumë të përdor Libreoffice - gjithnjë më lë me një shije të mirë në gojën time, ka gjykim shumë të mirë.

  Faleminderit për ndarjen, brohoritje!

 3.   TUDz dijo

  Ndërsa ende nuk ka mbështetje për formatin .doc, unë madje nuk përpiqem të përdor xD. Jo sepse unë jam adhurues i kësaj shtojce; përkundrazi përdoret në diskrecionin tim në shkollën time TT

  1.    Gabriel dijo

   Kështu që ju jeni të bllokuar dhe po prisni që Microshit të lëshojë një specifikim

  2.    tutingo dijo

   Epo më kujtohet që njëherë kaligra ekzekutonte në mënyrë të përsosur shtesat .docx që nuk i bëri asnjë suitë tjetër në GNU / Linux ose e bënë gabim ...

   1.    eliotime3000 dijo

    Për të mallkuar LibreOffice dhe për të përdorur Calligra, u tha.

  3.    eliotime3000 dijo

   Për të hapur skedarë .doc pa probleme, unë përdor Kingston Office për GNU / Linux, dhe funksionon shumë mirë për mua. Për formatin OOXML, unë përdor LibreOffice.

 4.   le të përdorim linux dijo

  Shumë interesante…. duket se të gjitha paketat e zyrave Linux janë në të njëjtën linjë. Open Office dhe LibreOffice kanë përfshirë tashmë shiritin anësor në bazë eksperimentale.
  Perqafo! Paul.

  1.    Mauricio Baeza dijo

   Jo, në AOO nuk është aspak eksperimentale, nëse doni të jeni në rregull me lajmet e AOO, mund të lexoni në forumin zyrtar për këtë: http://forum.openoffice.org/es/forum/viewforum.php?f=75

   të fala

 5.   Luis dijo

  Latex-i është më i miri për Linux, e vetmja gjë për të cilën nuk mund të gjej zëvendësim është tabela

  1.    babil dijo

   shoku mik e prish atë, ju vetëm duhet të lexoni pak më shumë, ne jemi mësuar me të dhe ndryshojmë gjithmonë kostot.
   që nëse e bën me kohë dhe dëshirë, në rastin e një koke emergjence të shkëlqejë

  2.    Peshkopi Ujk dijo

   Nëse tashmë përdorni LaTeX, provoni të provoni LyX, i cili vendos një ndërfaqe grafike në pothuajse gjithçka që përdorni tashmë dhe që duhet të shkruani me dorë, por gjëja më e mirë është që ju lejon të redaktoni tabelat në mënyrë grafike (një superfuçiencë e Latex)

 6.   Rots87 dijo

  Unë do të doja të shihja LXDE të transportuar në QT për ta provuar hehehe për momentin që qëndroj me libreoffice vetëm për pamjen

 7.   MSX dijo

  Nuk e kuptoj, kur ishte KOffice ishte braktisur për vite me radhë dhe tani që është riemëruar, a dëshirojnë të gjithë të bashkëpunojnë?
  Idiote qirje.

  1.    F3niX dijo

   Po, kështu që duket, nëse ata e ndryshojnë emrin në konqueror, a do të bashkëpunojnë edhe ata? LOL