Kanella 5.0 arrin me përmirësime të menaxhimit të kujtesës, përmirësime të përbërësve dhe më shumë

Pas gjashtë muajsh zhvillimi lirimin e versioni i ri i mjedisit popullor të desktopit "Kanellë 5.0", ku bashkësia Linux Mint po zhvillon një pirun të GNOME Shell, menaxherit të skedarëve Nautilus dhe menaxherit të dritares Mutter, me qëllimin për të siguruar një mjedis klasik të stilit GNOME 2 me mbështetje për ndërveprimet GNOME Shell.

Në këtë version të ri janë paraqitur disa ndryshime mjaft interesante nga të cilat theksohen përmirësimet që vijnë për të zgjidhur problemet në lidhje me konsumin e kujtesës, përmirësimet e disa përbërësve dhe më shumë. Ndryshimi i numrit të versionit në 5.0 nuk shoqërohet me ndonjë ndryshim veçanërisht të rëndësishëmThjesht vazhdon traditën e përdorimit të shifrave dhjetore për të numëruar versione të qëndrueshme (4.6, 4.8, 5.0, etj.).

Karakteristikat kryesore të reja të Kanellës 5.0

Në këtë version të ri janë dhënë disa cilësime për të përcaktuar konsumin maksimal të kujtesës lejohet nga komponentët e desktopit dhe për të vendosur një interval për të kontrolluar statusin e kujtesës. Kur tejkalohet ky kufi, proceset e sfondit të kanellës rifillojnë automatikisht pa humbur seancën dhe duke mbajtur dritaret e aplikacionit të hapura. Karakteristika e propozuar është bërë një zgjidhje për të zgjidhur problemet me rrjedhjet e kujtesës që janë të vështira për t'u diagnostikuar, për shembull, të manifestuara vetëm me disa drejtues GPU.

Një tjetër ndryshim që bie në sy në këtë version të ri të Kanellës 5.0, është menaxhim i përmirësuar i përbërësve shtesë, Përveç kësaj ndarja në prezantimin e informacionit në skedat u eleminua me të instaluar dhe të disponueshëm për të shkarkuar applet, desklet, tema dhe shtesa.

Seksione të ndryshme tani përdorin të njëjtët emra, ikona dhe përshkrime për të lehtësuar punën e ndërkombëtarizimit. Për më tepër, u shtua shfaqja e informacionit shtesë siç është lista e autorëve dhe identifikuesi unik i paketës. Po punohet për të siguruar aftësinë për të instaluar shtojca të palëve të treta të dhëna në arkivat ZIP.

Theksohet gjithashtu se shtoi mjete të reja për të kontrolluar dhe instaluar azhurnimet e Erëza të Kanellës, ya que propozohet programi i komandës azhurnime kanelle-erëzash, të cilat shfaq një listë të azhurnimeve të disponueshme dhe zbatojini ato, si dhe një modul Python që ofron funksionalitet të ngjashëm.

Moduli i specifikuar bëri të mundur integrimin e funksioneve për azhurnimin e Erëza të Kanellës në ndërfaqen standarde "Menaxheri i Përditësimit" i përdorur për të azhurnuar sistemin (më parë, për të azhurnuar Erëza të Kanellës, ishte e nevojshme të thirrni një konfigurues ose applet të palës së tretë) .

Menaxheri i azhurnimit gjithashtu mbështet instalimin automatik të azhurnimeve për Melmesat e Kanellës dhe paketat në formatin Flatpak (azhurnimet shkarkohen pas hyrjes së përdoruesit dhe pas instalimit Rinis kanella pa ndërprerë seancën), plus është duke u zhvilluar një modernizim i rëndësishëm i menaxherit të instalimit të azhurnimit, të kryera me qëllim që të detyrohet mirëmbajtja e kompletit të shpërndarjes të azhurnuara.

Nga ndryshimet e tjera që dallohen nga ky version i ri:

 • Shtoi një aplikacion të ri Bulky për të riemërtuar një grup skedarësh në modalitetin grumbull.
 • Në menaxherin e skedarëve, Nemo shtoi aftësinë për të kërkuar sipas përmbajtjes së skedarit, duke përfshirë kombinimin e kërkimit nga përmbajtja me kërkimin sipas emrit të skedarit. Kur kërkoni, mund të përdorni shprehje të rregullta dhe kërkime rekursive në direktori.
 • Projektuar për sisteme grafike hibride që kombinojnë një GPU të integruar Intel dhe një kartë diskrete NVIDIA, applet NVIDIA Prime shton mbështetjen për sistemet e pajisura me një GPU të integruar AMD dhe kartat diskrete NVIDIA.
 • Shërbimi Warpinator është përmirësuar për të shkëmbyer skedarë midis dy kompjuterave në një rrjet lokal, duke përdorur kriptimin kur transferoni të dhëna. Addedshtë shtuar aftësia për të zgjedhur një ndërfaqe rrjeti për të përcaktuar se në cilin rrjet do të shërbejnë skedarët.
 • Cilësimet e kompresimit janë zbatuar.
 • Applicationshtë zhvilluar një aplikacion celular që lejon shkëmbimin e skedarëve me pajisje të bazuara në platformën Android.

Së fundmi, përmendet gjithashtu se versioni i ri i Kanellës do të ofrohet me Linux Mint 20.2, e cila është planifikuar për në mes të qershorit.

Si të instaloni Kanellën 5.0 në Linux?

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të instalojnë këtë version të ri të mjedisit desktop, Mund ta bëni për tani duke e shkarkuar kodin burimor të kësaj dhe përpilimin nga sistemi juaj.

Në rastin e Arch Linux paketa nuk është gjetur akoma brenda depove, por në AUR është çështje orësh që ajo të jetë në dispozicion, ju mund ta monitoroni shteti në këtë lidhje.

Për të instaluar paketën sa më shpejt që të jetë në dispozicion, thjesht shkruani:

yay -S cinnamon

Në rastin e Ubuntu dhe derivateve, aktualisht nuk ka një depo të palëve të treta që ka azhurnimin dhe ka shumë të ngjarë që versioni i ri të arrijë së pari në kanalet zyrtare, kështu që thjesht duhet të shkruani:

sudo add-apt-repository universe
sudo apt install cinnamon-desktop-environment

Ndërsa për Fedora, vetëm pakoja është në dispozicion për momentin në të njëjtën mënyrë nuk do shumë kohë që të jetë në dispozicion.

Për të instaluar paketën sa më shpejt që të jetë në dispozicion, thjesht shkruani:
sudo dnf install cinnamon


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.