Kapni desktopin tuaj në një .GIF me Byzanz

Byzanz është një paketë me të vërtetë interesante, e cila na lejon të regjistrojmë atë që ndodh në tavolinën tonë të punës dhe ta ruajmë si të tillë GIF vetëm duke ekzekutuar një linjë në tastierë. Nëse klikoni në imazh për ta parë në madhësi të plotë, do të shihni se për çfarë po flas

byzanz-record -d 10 -x 0 -y 0 -w 1024 -h 768 ejemplo.GIF

Për ta kuptuar pak këtë, ne shpjegojmë se çfarë do të thotë secili parametër:

-d = Moti (ne sekonda) për të regjistruar. Në shembull janë 10 sekonda.
-x -y = Koordinatat për të regjistruar. Vendosja e 0 do të regjistrojë të gjithë desktopin.
-wy -h = Gjerësia dhe lartësia e GIF, duhet të jetë në përputhje me rezolucionin e ekranit tuaj.

Byzanz gjithashtu ju lejon të ruani rezultatin e regjistrimit në .OGG / .OGV përfshirë audio përveç kësaj. Një shembull i komandës për t'u përdorur do të ishte ky:

byzanz-record -a -w 640 -h 400 -x 320 -y 200 -d 10 ejemplo.ogg

Pjesë e artikullit që mora nga blogu i Njerëz.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

  Cilësia nuk është e njëjtë me të mund të ishte nëse do të ishte video, së shpejti do t'ju tregoj ndryshimin me mini-aplikacionin që po përfundoj hehe ...

  1.    elav <° Linux dijo

   A e ruan ky mini-aplikacion skedarin në .GIF? Çfarë shpresonit të merrni?

   1.    KZKG ^ Gaara <"Linux dijo

    Askush jo, ai e ruan atë në skedarin video. FPS-të janë shumë më të larta, një ndryshim i madh ... problemi është se është video, nuk mund të ngarkohet aq mirë sa një .GIF, e njoh që 🙂

 2.   Lucas Matias dijo

  😀 sa interesante është kjo, nuk e kisha parë, shumë interesante

 3.   @nagual_oax dijo

  Më duket shumë interesante të jem në gjendje të kap një ekran në GIF, megjithëse cilësia nuk është e shkëlqyeshme, mjafton për shembuj ose mësime të vogla ...
  Pyetja që më ka mbetur është nëse një parametër mund t'i kalohet në mënyrë që GIF të mos gjenerohet si lak, domethënë të çaktivizoni gjënë "përsëritëse automatike" dhe se kur të arrijë kornizën e fundit, ajo ndalet ...