KDE: mirëseardhja në tryezën semantike (pjesa 4)

Kush e ka ndjekur këtë seri (Pjesa 1, Pjesa 2, Pjesa 3) e artikujve kanë parë disa nga ato që mund të bëjë KDE, kur përdor desktopin semantik në potencialin e tij të plotë. E vërteta është se fuqia e KDE është shumë, dhe për fat të keq ka ende shumë për të bërë në lidhje me një pajisje hidraulike që po tregon një qëndrueshmëri në rritje.

Ky është një kontribut nga Ernesto Manríquez, duke u bërë kështu një nga fituesit e konkursit tonë javor: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Ernesto!

Doja të të lë me një artikull se si mund ta përdorim KDE në punë, por disa gabime të papritura në versionin 4.10.2 më kanë ndaluar për momentin. Tashmë ekzistojnë rregullime për këto gabime në Kubuntu gjithsesi, dhe ato duhet të arrijnë për disa ditë në depot e Chakra. Në vend të kësaj, unë do t'ju lë me një instalim, nëse jo aq produktiv, mjaft argëtues, se si të merreni me këngë, imazhe dhe video në tavolinën e semantikut.

Dosje speciale

Në pjesën 2 të këtij udhëzuesi kemi ekzaminuar disa KIOslavë të desktopit semantik. Përveç atyre 4 KIOslave, KDE 4.10 ka përfshirë të tjerët, të cilët janë më të kufizuar, por që funksionojnë gjithashtu. Një prej tyre është kërkimi KIOslave: //, i cili na lejon të gjenerojmë dosje speciale. Le ta shohim këtë në detaje.

A ju kujtohet se në Windows kishte "dosje speciale"? Nën hierarkinë "Përdoruesit / Emri i përdoruesit" ka, në Windows, disa "Biblioteka" që përmbajnë muzikë, video, imazhe dhe dokumente. Këto biblioteka korrespondojnë me dosjet statike, të cilat Windows i trajton në një mënyrë të veçantë, por ato në thelb nuk janë asgjë më shumë se grupe dosjesh, të cilat kanë si një gjë të veçantë të veçantë vendin ku aplikacionet Windows 8 Metro kërkojnë informacionin e tyre.

Ironia e çështjes është se sistemi i parë operativ që u përpoq të bënte një desktop semantik ishte pikërisht Windows, me projektin Longhorn. Në atë sistem operativ, Dokumentet, Videot, Pikturat dhe Dosjet e Muzikës supozohej të ishin dinamike dhe do të përmbanin të gjitha skedarët në kompjuter. Konceptet që qëndronin pas Longhorn, të tilla si një skedar semantik, i quajtur WinFS, ishin shumë përpara kohës së tyre dhe performanca e alfave të hershme ishte patetike, aq sa e motivoi Microsoft-in të përzinte menaxherët dhe të hiqte Longhorn. Pak pjesët që shërbyen pas çaktivizimit, shtuar në kodin e ri, ishin themeli i Windows Vista.

Në KDE, më në fund e kemi këtë veçori. Bërë mirë, dhe me një performancë më se të pranueshme.

Kështu kemi 4 dosje dinamike, të cilat gjenden në shiritin Dolphin Places, dhe që janë gjithashtu KIOslave dhe mund të përdoren si të tilla.

- kërko: // dokumente: Dokumente
- kërko: // imazhe: Imazhe
- kërko: // audio: Muzikë
- kërko: // video: Video

Se një dosje është dinamike nuk është e vogël. Kjo do të thotë që edhe nëse dokumentet, videot, imazhet ose këngët janë në gropat e një dosje të indeksuar nga NEPOMUK, ato do të jenë të disponueshme në këto dosje. Duke qenë se janë dosje speciale, mund të kërkohen sipas autorit, madhësisë së figurës. Një demonstrim.

Shiko Dosja Images përmban, nën çdo imazh, madhësinë e secilës skedar, në pixel. Ndërkohë, dosja audio porositet jo me emër, jo me datë, por me artist, dhe secila këngë tregon emrin dhe kohëzgjatjen e saj të vërtetë. Këto tre janë dosje speciale dhe sa herë që shkarkoni një audio të re, një foto të re ose një video të re, ato do të azhurnohen vetë. Për sa kohë që NEPOMUK mund t'i shohë.

Tani çfarë të bëjmë me këtë? Disa programe të KDE-së tashmë po përdorin NEPOMUK për bazën e të dhënave.

Amarok

Amarok 2.7 ka përfshirë, mbi baza eksperimentale, një tipar të ri të Koleksionit Semantik. Kështu, në vend që të mirëmbajë bazën e të dhënave të veta, Amarok do të përdorë NEPOMUK, duke kursyer sasi të mëdha të kujtesës në proces. Somethingshtë diçka e ngjashme me atë që bëri Bangarang, një program që për fat të keq ka ngadalësuar zhvillimin e tij dhe ka probleme të rënda me KDE 4.10. Për të aktivizuar këtë funksion duhet:

1. Zgjidhni Preferencat | Konfiguroni Amarok.
2. Shkoni te Completions dhe aktivizoni «Koleksionin Nepomuk».

Pas kësaj, Amarok do të shfaq një koleksion të veçantë, të quajtur "Koleksioni Nepomuk", me të gjitha këngët që ka indeksuar desktopi semantik. Ky opsion ka disa probleme aktualisht, por shpresojmë që gjithçka të jetë në rregull për Amarok 2.8.

Qendra e Medias Plasma

Ky program, i cili ka lëshuar versionin e tij të parë, është i jashtëzakonshëm dhe unë mendoj se çdo tifoz i Semantic Desktop duhet ta ketë atë. Duket kështu.

Ajo që qëndron prapa është një video, e cila luhet me përshpejtimin e OpenGL. Siç mund ta shihni, ndërfaqja është e drejtpërdrejtë dhe ju keni dy mundësi. Ju mund të eksploroni në një mënyrë tradicionale, duke shfletuar dosje, ose mund t'i kërkoni Plasma Media Center të përdorë koleksionet semantike për të treguar të gjitha videot, audiot ose imazhet që ka dikush. Perdore. Nëse nuk e ka arritur shpërndarjen tuaj, kërkoni atë. Në Chakra Linux është instaluar kështu.

pacman -Sy plazma-mediacenter

Le të shpresojmë që rregullimet e defekteve në kodin KDE 4.10.2 të godasin depot e të gjithëve në mënyrë që të vazhdojmë këtë seri. Kënaquni me desktopin semantik deri atëherë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ernesto Manriquez Mendoza dijo

  Jo. Nuk është e mundur të përcaktohen filtra negativë për dosjet dinamike NEPOMUK, edhe pse teorikisht sistemi është i aftë ta bëjë këtë.

 2.   Nicolas Rull dijo

  A mund të hiqet që një dosje me fotografi nuk shfaqet ose e videove?

 3.   Ernesto Manriquez dijo

  Fotografitë janë përmbys

 4.   Le të përdorim Linux dijo

  Oops! I korrigjuar. 🙂