KDE: mirëseardhja në tryezën semantike (pjesa 5)

Kjo seri e gjatë artikujsh (Pjesa 1, Pjesa 2, Pjesa 3, Pjesa 4) nuk ka mbaruar, sepse nuk kemi arritur të tregojmë fuqinë e plotë të desktopit semantik. Nëse rishikojmë, së bashku me veçoritë eksperimentale të Plasma Active dhe Qendrës së mahnitshme të Medias Plasma, ne kemi treguar pesë skllevër të fuqishëm KIO që lidhen me desktopin semantik dhe kemi dhënë disa njohuri se si t'i përdorim ato: aktivitetet: //; afati kohor: //; etiketat: // dhe kërkimi: //.

Sot do të tregojmë KIOslaven e gjashtë, më të fuqishmen nga të gjitha, dhe atë që do të na lejojë të krijojmë një mjedis pune të gjallë, i cili do të modifikohet vetëm kur grumbullojmë informacione për projektet tona të punës: nepomuksearch: //

Ky është një kontribut nga Ernesto Manríquez, duke u bërë kështu një nga fituesit e konkursit tonë javor: «Ndani ato që dini për Linux« Urime Ernesto!

Ndërtuesi i kërkimit: Dolphin

Ndryshe nga pjesa tjetër e KIOslave, nepomuksearch: // nuk është e lehtë për t’u shkruar, por duhet të redaktohet me një mjet të veçantë. Për fat të mirë, ne kemi atë mjet, dhe ai është afër. Vëzhgoni se çfarë ndodh kur shtypim butonin Kërko në Dolphin, me desktopin semantik të aktivizuar.

Kur shtypni butonin Kërko në Dolphin, hapet ky motor kërkimi që ju lejon të kërkoni sipas Emrit të Skedarit, ose Përmbajtjes, "Nga këtu" ose "Në gjithçka", varësisht nga mënyra se si dëshirojmë të jetë kërkimi. Opsionet janë pak a shumë të vetë-shpjegueshme. Sidoqoftë, gjëja interesante fillon të ndodhë kur shohim nën sipërfaqe dhe vërejmë se ajo që shohim është nepomuksearch KIOslave: // në veprim. Prandaj, ne do të izolojmë vijën KIOslave, duke klikuar me të djathtën në dritare dhe duke zgjedhur «Shto në vende». Do ta kemi këtë.

Ne kemi një) shtuar rezultatin e kërkimit në shiritin e vendit dhe b) kemi zgjedhur "Redakto" në hyrje për të marrë linjën KIOslave. Longshtë e gjatë dhe ajo që duhet të bësh tani është ta kopjosh dhe ta ngjitësh në plazmoidin "Pamja e Dosjes". Ku thotë "Specifiko një dosje", në shiritin e Preferencave, ne do të ngjisim rreshtin. Nëse e bëjmë mirë do ta marrim këtë rezultat.

Dosja e desktopit ka ndryshuar dhe tani është një dosje që azhurnohet sipas termit "grante". Ne kemi krijuar dosjen tonë të parë dinamike, dhe mund të përdorim të gjithë parametrat që shfaqen në figurën e parë, për të krijuar një kërkim me KIOslave nepomuksearch: //, shtoni atë te Places, nxjerrni vijën dhe përsërisni procedurën sa më shumë herë siç duam ne. Siç mund ta shihni, është e mundur të kërkoni skedarë me një vlerësim me 5 yje, vetëm dokumente, vetëm imazhe, një përzierje e këtij muaji, këtij viti ose një përzierje e gjithçkaje. E gjithë kjo do të jetë në një rresht nepomuksearch: // KIOslave që mund të përdorim për të krijuar dosje dinamike.

Sigurisht, ato dosje mund të filtrohen më pas duke përdorur filtrat në plazmoidin Folder View dhe ne mund t'i japim dosjes një emër ose titull.

Ndërsa tashmë kemi paketa të fiksuara në depot e Chakra, pjesa e gjashtë do të ketë të bëjë me mënyrën se si mund ta kombinojmë Akonadi me Nepomuk për rezultate edhe më dramatike. Mos e humb atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Nicolas dijo

  Pyetje: a është normale që nepomuk të indeksojë vazhdimisht skedarët? Ajo që dua të them është se nëse shkoj te kontrolluesi nepomuk shoh se ai vazhdimisht po përpiqet të indeksojë skedarët, sikur të ishte gjithmonë aktiv

 2.   Hektor Zelaja dijo

  A është e nevojshme të aktivizohet shërbimi nepomuk?

 3.   Ernesto Manriquez dijo

  Për të gjitha këto, po.

 4.   Jander dijo

  Shumë interesante, unë thjesht e bëra atë që të kisha të gjitha këngët e një lloji stili në dorë, nga delfini ..

 5.   Ernesto Manriquez dijo

  Provova Kubuntu dhe më ndodhi e njëjta gjë. Sistemi ka probleme me emrat e çuditshëm të skedarëve (skedari i parë filloi me &, i dyti kishte vizatime të shumta). Ndryshimi i emrave të skedarëve të problemit rregulloi gjithçka.

 6.   Ernesto Manriquez dijo

  Bën ndryshimet që theksova në pjesën 1. Pastaj, le të indeksohet. Vendosni miun mbi ikonën e Kontrolluesit Nepomuk që po shihni; ju duhet të shihni emrin e skedarit. Nëse vini re se Nepomuk po ndalet në një skedar specifik, mund të kemi një gabim për t'u raportuar tek bugtracker.

  Nëse sistemi indekson mirë pas ndryshimeve në pjesën 1, atëherë problemi qëndron te pauzat që bën KDE për aktivitetin tuaj.

 7.   Nicolas dijo

  Epo, e bëra dhe me sa duket doli mirë. Gjëja e çuditshme është se unë tashmë isha përpjekur ta bëja atë nga e para siç u shfaq në pjesën 1 të tutorialit.

  E vlerësoj ndihmën
  Përshëndetje!

 8.   Nicolas dijo

  Përshëndetje, unë në të vërtetë kam të instaluar versionin 4.10.2 (e instalova nga depot e KxStudio). Nuk e di nëse e kuptova saktë pyetjen e dytë, por ajo që vazhdimisht shfaqet si indeksim është rruga «/ home / nicolas / ...» dhe derivatet e saj (ajo që unë vë re është se ajo vazhdimisht zvarrit të gjithë dosjet që shfaqen në atë rrugë në mënyrë që të shihni sikur po vraponin të mijtat e sekondës në një kronometër).

 9.   Ernesto Manriquez dijo

  Dy gjera.

  1. A jeni në versionin më të fundit të KDE? (4.10.2)
  2. Çfarë skedari është? Do ta njihni duke klikuar në ikonën e indeksimit (e cila shfaqet vetëm kur indeksoni skedarët).