KDE miraton GitLab për të inkurajuar zhvillimin e softuerit të lirë

Ditë më parë, GitLab, Devit e Git dhe platforma e zhvillimit të softuerit, njoftoi se KDE, komuniteti i mirënjohur i teknologjisë që krijon softuer me burim të hapur për Linux, do ta miratojë atë për t'u përdorur nga zhvilluesit e saj në mënyrë që të përmirësojë aksesin e infrastrukturës dhe të përmirësojë kontributet.

Me miratimin e GitLab, komuniteti KDE, një nga më të mëdhenjtë në hapësirën e softuerit të hapur me më shumë se 2,600 kontribues, do të ketë qasje në një gamë më të madhe të karakteristikave të kodit dhe zhvillimit me platformën në dispozicion të tyre.

"Ne jemi të ngazëllyer që komuniteti KDE ka zgjedhur të miratojë GitLab për t'u ofruar zhvilluesve të tij mjete dhe veçori shtesë tipike për aplikacionet e nivelit të lartë. KDE ka një theks të fortë në gjetjen e zgjidhjeve të reja për problemet e vjetra dhe të reja në një atmosferë të hapur për eksperimente.”Thotë David Planella, drejtori i marrëdhënieve të GitLab.

Komuniteti gjithashtu do të jetë në gjendje të integrojë aplikacionin GitLab për DevOps në rrjedhën e tyre të punës, nga planifikimi te botimi. Duke përdorur GitLab, kontribuesit do të kenë akses në DevOps Konkurrent, për të menaxhuar fazat e zhvillimit. GitLab gjithashtu ofron mjete për të shpejtuar ciklet e zhvillimit të softverit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)