KDE Plasma Mobile 21.07 tashmë është lëshuar dhe vjen me disa rregullime dhe përmirësime

Ekipi i Zhvillimit të Plasma Mobile së fundmi njoftoi lëshimin e versionit të ri të KDE Plasma Mobile 21.07 e cila është një azhurnim i ri mujor dhe kryesisht përfshin rregullime të defekteve në kod.

Për ata që nuk janë të njohur me KDE Plasma Mobile, duhet ta dini se kjo është një platformë e bazuar në edicionin celular të desktopit Plasma 5, bibliotekat e Kornizave KDE 5, pirgun e telefonit Ofono dhe kornizën e komunikimit Telepathy.

Rreth KDE Plasma Mobile

strukturë përfshin aplikacione si KDE Connect për ta çiftuar telefonin me një sistem desktop, shikues dokumentesh Muzikant Okular, VVave, Shikuesi i imazheve Koko dhe Pix, shënimet e referencës së sistemit Buho, planifikuesi i kalendarit Calindori, menaxheri i skedarëve të Indeksit, menaxheri i aplikacioneve Discover, programi i dërgimit të SMS SpaceBar, ndër aplikacionet e tjera nga projekti Plasma Mobile.

Për të krijuar ndërfaqen e aplikacionit, aplikohen Qt, një grup përbërësish Mauikit dhe kornizës Kirigami nga Kornizat KDE, duke ju lejuar të krijoni ndërfaqe të gjithanshme, të përshtatshme për smartphone, tabletë dhe PC. Serveri i përbërë kwin_wayland përdoret për të shfaqur grafikë. PulseAudio përdoret për përpunimin e zërit.

Karakteristikat kryesore të reja të KDE Plasma Mobile 21.07

Në këtë version të ri janë bërë shumë rregullime dhe prej tyre për shembull në Dialer në ndërfaqe për të bërë thirrjePër më tepër, problemet me numrat ndërkombëtarë të ruajtur në librin e adresave pa prefiksin e vendit janë zgjidhur.

Ndërsa në SpaceBar, ndërfaqja u përmirësua, pasi që tani tregohet saktë nga vendi ku dërgohen SMS, si dhe shfaqen gabimet kur dërgoni një SMS dhe raportet korrekte të dështimit u dhanë gjatë dërgesës. Shtoi shfaqjen e numrit nga i cili u dërgua mesazhi.

Nga ana tjetër, përmendet se ridizajnoi ndërfaqen e aplikacionit për të skanuar barkodet Qrca, Përveç kësaj, u shtua aftësia për të zgjedhur kamera të ndryshme dhe për të siguruar aftësinë për të transferuar barkodet e biletave në aplikacionin Itinerar të KDE. Në dialogun Share, aftësia për të kaluar URL në shërbime si Imgur është zbatuar dhe një tregues i ngarkimit është shtuar.

Në ndërfaqen e planifikuesit të kalendarit de Calindori, kjo është përmirësuar, përveç një problemi me zgjimin e telefonit gjatë natës në mënyrë të pakuptimtë (e cila padyshim që shkakton një rrjedhje të baterisë).

Në aplikacion për të dëgjuar podcast të Kasts, shumë aspekte të kësaj janë përmirësuar ndjeshëm, pasi që për shembullose shtoi një faqe Discover për të kërkuar përmbajtje në shërbimin podcastindex.orgMbështetja u shtua gjithashtu për të vazhduar shkarkimin e podkasteve të marra jo plotësisht, dhe cilësimet e shpejtësisë së riprodhimit u modifikuan. Mundësia e shtuar për të bllokuar shkarkimin automatik të episodeve të reja dhe imazheve të podkastit kur lidheni përmes rrjeteve mobile.

Nga ndryshimet e tjera që bien në sy në këtë version të ri të lëshuar:

 • Treguesit në KRecorder, KWeather dhe KClock janë në stilin e pjesës tjetër të përbërësve të platformës.
 • Çështje të ndryshme u rregulluan në KWeather si dhe rregullime që ju lejojnë të zgjidhni vendet e ndara.
 • Në KClock, u bë punë për të përmirësuar marrjen e alarmeve kur telefoni është pezulluar dhe stili i dialogut gjithashtu u ndryshua për t'u dukur më i qëndrueshëm me dialogët e tjerë vendas.
 •  KRecorder mori të njëjtat rregullime të temave të aplikuara në KClock, kështu që tani duket e qëndrueshme edhe në platforma.
 • Workshtë bërë punë për të rritur performancën e panelit të sipërm.
 • Ndalimi i pezullimit të fiksuar në GNOME dhe Phosh.
 • Zbatimi për rikthimin e pozicionit të riprodhimit të episodit është përmirësuar. Nuk duhet të ketë më probleme të dëgjueshme kur lëshoni aplikacionin.

Në fund të fundit, nëse jeni të interesuar të dini më shumë rreth tij në lidhje me KDE Plasma Mobile, mund të konsultoheni me detajet Në lidhjen vijuese.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ricardo Sanchez Molina dijo

  Dhe çfarë lidhje me shfletimin e internetit?