KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

Kur flasim GNU / Linux dhe Komunitetet e përdoruesve ose të tyre Mjedise desktop në mënyrë të pashmangshme ato gjithmonë do të dallohen 2, të cilat nuk janë vetëm të mëdha, por shumë produktive në aspektin e aplikacioneve të zhvilluara për tonat Sisteme operative falas dhe të hapura.

Njëra është "Komuniteti GNOME" dhe një tjetër "Komuniteti KDE"Me Dhe në këtë përmbledhje të parë "(KDEApps1)" do të fillojmë me një vështrim të parë në ato ekzistuese aplikimet zyrtare"Komuniteti KDE", duke filluar me ato në fushën e Zhvillimi i softuerit.

RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME

RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME

Rreth aplikimet zyrtare"Komuniteti GNOME" ne gjithashtu kemi komentuar më parë. Jo vetëm individualisht, por shumë prej tyre projekte dhe nismaMe Duke qenë një prej tyre, i adresuar në tonë postimi i mëparshëm i lidhur lidhjen e të cilit do ta lëmë menjëherë më poshtë, në rast se disa dëshirojnë ta konsultojnë:

"Një projekt që kërkon të përmirësojë zhvillimin dhe rritjen e aplikacioneve dhe bibliotekave për të zgjeruar ekosistemin GNOME Desktop Environment. Prandaj, GNOME CIRCLE përfaqëson softuer të mirë të zhvilluar dhe të disponueshëm për platformën GNOME. Jo vetëm aplikacionet dhe bibliotekat më të mira për GNOME, por gjithashtu kërkojnë të mbështesin zhvilluesit e pavarur që përdorin teknologjitë GNOME." RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME

RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME
Artikulli i lidhur:
RRETHI GNOME: Projekti i Aplikimeve dhe Bibliotekave për GNOME

Për informacion shtesë dhe të dobishëm mbi Teknologjitë e përdorura nga "Komuniteti GNOME" sa vijon mund të eksplorohen lidhjeMe Ose nëse do të ishte kështu, në lidhje me Mjedisi i desktopit XFCE, tjetri lidhje.

KDEApps1: Aplikime për Zhvillim Softuerësh

KDEApps1: Aplikime për Zhvillim Softuerësh

Zhvillimi - Aplikimet KDE (KDEApps1)

Në këtë zonë të Zhvillimi i softverit"Komuniteti KDE" është zhvilluar zyrtarisht 19 aplikime nga të cilat ne do t'i përmendim dhe komentojmë shkurtimisht 10 të parat, dhe ne do t'i përmendim vetëm 9 të tjerat:

10 aplikacionet kryesore

 1. Cervisia: Një ndërfaqe miqësore e sistemit të kontrollit të versionit. Isshtë menduar për të zbatuar CVS dhe programe të tjera të sistemit të kontrollit të versioneve duke përdorur një ndërfaqe të unifikuar, duke siguruar zgjidhjen e konflikteve, shikuesit e historisë dhe ndryshimit, statusin e skedarëve të kopjimit të punës dhe zbatimin e shumicës së funksioneve të kontrollit të versionit.
 2. I mërzitur: Një shtojcë përpiluese e tingullit që lëshon paralajmërime në lidhje me praktikat e mira të Qt.
 3. ELIS Dissector: Një Inspektor i dobishëm për binaret ELF, veçanërisht kur keni nevojë të bëni detyra të tilla si Inspektimi i varësive nga biblioteka dhe simbolet, analiza e performancës së madhësisë së skedarit ELF dhe më shumë.
 4. Galeria Kirigami: Një eksplorues grafik i elementeve për Kirigami, i cili është një kornizë KDE e krijuar për të krijuar aplikacione konvergjente, domethënë aplikacione, ndërfaqja e të cilave mund të përshtatet me mjedise me prekje dhe desktop.
 5. Gjuajtje: Shërbim softuerik që gjurmon të gjitha shpërndarjet e kujtesës dhe shënon këto ngjarje me gjurmë të grumbullit, në mënyrë që të mund të përdorni mjete të dedikuara që ju lejojnë të interpretoni analizën e performancës së kujtesës falas të ruajtjes.
 6. KAppTemplate: Aplikim i dobishëm për të filluar shpejt duke përdorur modele ekzistuese që ofrojnë kod bazë që shpesh shkruhet në mënyrë të përsëritur dhe strukturë e saktë.
 7. KCachegrind: Mjeti i vizualizimit të të dhënave të analizës së performancës i përdorur për të përcaktuar pjesët që kërkojnë më shumë kohë nga një program gjatë ekzekutimit.
 8. KDebugSettings (Preferencat e KDebug): Ju lejon të zgjidhni Kategorinë QLogging që shfaqet. QLoggingCategory shfaq mesazhe nga aplikacionet në tastierë.
 9. Kdesrc-ndërtuar: Mjet që ju lejon të përpiloni me lehtësi KDE nga depot tuaja të kodit burimor.
 10. kdevn: Klienti i përmbysjes që përdor API -në vendase të Zhvillimit të Subversionit në vend që të analizojë daljen e mjetit nga rreshti i komandës, siç bëjnë shumica e klientëve.

Aplikacione të tjera ekzistuese

Aplikacione të tjera të zhvilluara në këtë fushë të Zhvillimi i softverit nga "Komuniteti KDE" shëndoshë:

 • KDvillimi: Mjedisi i integruar i zhvillimit
 • KDiff3: Ndërfaqja për ndryshimin / arnimin
 • KImageMapEditor: Redaktuesi i Hartave të Imazheve HTML
 • Krahasoni: Ndërfaqja Diff / Patch
 • KUIViewer: Qt Designer UI File Viewer
 • E lokalizuar: Sistemi i përkthimit i ndihmuar me kompjuter
 • Masiv-Visualizer: Ndërfaqja e analizuesit
 • Planet e brendshme të OSM për KDE: Planet e brendshme të OSM
 • Çadra: Modelues UML

Aplikimet KDE: Të fuqishme, ndër-platformë, dhe për të gjithë

"Përdorni softuerin KDE për të lundruar në internet, për të qëndruar në kontakt me kolegët, miqtë dhe familjen, për të menaxhuar skedarët tuaj, për të shijuar muzikë dhe video dhe për të qenë krijues dhe produktiv në punë. Komuniteti KDE zhvillon dhe mban më shumë se 200 aplikacione që punojnë në çdo desktop Linux, dhe shpesh edhe në platforma të tjera." Aplikimet KDE: Të fuqishme, ndër-platformë, dhe për të gjithë

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Si përmbledhje, në lidhje me këtë përmbledhje të parë "(KDEApps1)" nga të gjitha ato ekzistuese aplikimet zyrtare"Komuniteti KDE", në të cilën ne i kemi trajtuar dhe bërë të njohura ato të fushës së Zhvillimi i softverit, ne besojmë se do të shërbejë për të publikuar pak më shumë fuqinë dhe përrallën kuti mjetesh softuerike sa e bukur dhe punëtore Komuniteti Linuxera na ofron

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «DesdeLinux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegrami i DesdeLinux.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Alain dijo

  Shumë interesante, faleminderit shumë!

  1.    Instaloni Linux Post dijo

   Pershendetje, Alain. Faleminderit për komentin tuaj, është gjithmonë kënaqësi të raportoni gjëra të vlefshme në Komunitet.