KDEApps2: Vazhdimi i eksplorimit të aplikacioneve të Komunitetit KDE

KDEApps2: Vazhdimi i eksplorimit të aplikacioneve të Komunitetit KDE

KDEApps2: Vazhdimi i eksplorimit të aplikacioneve të Komunitetit KDE

Me këtë pjesa e dytë "(KDEApps2) » nga seria e artikujve mbi "Aplikacionet e Komunitetit KDE" Ne do të vazhdojmë eksplorimin tonë të katalogut të aplikacione falas dhe të hapura zhvilluar prej tyre.

Për ta bërë këtë, vazhdoni të zgjeroni njohuritë rreth tyre për të gjithë përdoruesit e përgjithshëm të GNU / Linux, veçanërisht ata që mund të mos përdorin «KDE Plazma » si «Mjedisi i desktopit» kryesore ose e vetme.

KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë tonat publikimi fillestar në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

Artikulli i lidhur:
KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

Rreth KDE dhe Aplikacioneve të saj

"Komuniteti KDE është një ekip ndërkombëtar që zhvillon dhe shpërndan softuer me burim të hapur. Komuniteti ynë ka zhvilluar një larmi të gjerë aplikimesh për komunikim, punë, arsim dhe argëtim. Ne kemi vënë një fokus të veçantë në gjetjen e zgjidhjeve inovative për problemet e vjetra dhe të reja, duke krijuar një atmosferë dinamike dhe të hapur për eksperimente ". Çfarë është KDE?

"Përdorni softuerin KDE për të lundruar në internet, për të qëndruar në kontakt me kolegët, miqtë dhe familjen, për të menaxhuar skedarët tuaj, për të shijuar muzikë dhe video dhe për të qenë krijues dhe produktiv në punë. Komuniteti KDE zhvillon dhe mban më shumë se 200 aplikacione që punojnë në çdo desktop Linux, dhe shpesh edhe në platforma të tjera." Aplikimet KDE: Të fuqishme, ndër-platformë, dhe për të gjithë

KDEApps2: Aplikimet për Arsim

KDEApps2: Aplikimet për Arsim

Arsimi - Aplikimet KDE (KDEApps2)

Në këtë zonë të Arsim"Komuniteti KDE" është zhvilluar zyrtarisht 25 aplikime prej të cilave ne do t'i përmendim dhe komentojmë, tekstualisht dhe shkurtimisht, 10 të parat, dhe më pas do t'i përmendim 13 të tjerat:

10 aplikacionet kryesore

 1. artikuluar: Një trainer shqiptimi që ndihmon në përmirësimin dhe përsosjen e shqiptimit të një gjuhe të huaj nga studenti.
 2. Blinken: Një lojë elektronike e botuar në 1978 që sfidon lojtarët të kujtojnë sekuenca me gjatësi në rritje.
 3. drejtues kori: Një ndërfaqe për paketa të fuqishme matematikore dhe statistikore. Cantor i integron ato në Platformën KDE dhe siguron një ndërfaqe grafike të përdoruesit elegante të bazuar në fletë pune.
 4. GCompris: Një grup programesh arsimore me cilësi të lartë që përmbajnë një numër të madh aktivitetesh për fëmijët e moshës 2 deri në 10 vjeç.
 5. KAlgjebra: Një aplikacion që mund të zëvendësojë kalkulatorin tuaj të grafikimit. Ka funksione numerike, logjike, simbolike dhe analize që ju lejojnë të llogaritni shprehjet matematikore në tastierë dhe të përfaqësoni grafikisht rezultatin në 2 ose 3 dimensione.
 6. kalcium: Një program që shfaq tabelën periodike të elementeve. Ju mund të përdorni Kalzium për të gjetur informacion në lidhje me elementet ose për të mësuar në lidhje me tabelën periodike.
 7. Kanagram: Një lojë e bazuar në anagramet e fjalëve: enigma zgjidhet kur shkronjat e fjalës së përzier vendosen përsëri në rendin e duhur.
 8. KBruch: Një program i vogël për të praktikuar llogaritjen me thyesa dhe përqindje. Për ta bërë këtë, ofrohen ushtrime të ndryshme dhe mund të përdorni mënyrën e të mësuarit për të praktikuar me thyesa.
 9. KGjeografi: Një mjet mësimi i gjeografisë që ju lejon të njihni ndarjet politike të disa vendeve (ndarjet, kryeqytetet e këtyre ndarjeve dhe flamujt e tyre të lidhur, nëse ka).
 10. KHangMan: Një lojë e bazuar në hobi të mirënjohur të xhelatit. I drejtohet fëmijëve nga gjashtë vjeç e lart. Loja ka disa kategori fjalësh për të luajtur, për shembull: Kafshët (fjalë që lidhen me kafshët) dhe tre kategori me vështirësi të ndryshme: të lehta, të mesme dhe të vështira.

Aplikacione të tjera ekzistuese

Aplikacione të tjera të zhvilluara në këtë fushë të Arsim nga "Komuniteti KDE" shëndoshë:

 1. Kig: Gjeometria interaktive.
 2. Kotele: Referenca / mjet studimi japonez.
 3. Klettres: Mësoni alfabetin.
 4. KmPlot: Hartuesi i funksioneve matematikore.
 5. Kst: Mjet për vizualizimin dhe komplotimin e grupeve të mëdha të të dhënave në kohë reale.
 6. KStart: Planetarium për desktopin.
 7. KTouch: Tutor i shtypjes.
 8. Breshkë: Mjedisi i programimit arsimor.
 9. KWordQuiz: Trajner i kartave.
 10. LabPlot: Softuer grafik dhe analize të të dhënave.
 11. Mermer: Globi virtual.
 12. Minutë: Softuer për mësimin e muzikës.
 13. bisedime: Mësues fjalori.
 14. Roks: Teoria e grafit Rocs.
 15. Hap: Simulator fizik interaktiv.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, me këtë rishikimi i dytë "(KDEApps2)" të aplikacioneve zyrtare ekzistuese të "Komuniteti KDE", dhe veçanërisht në ato në fushën e Arsim, shpresojmë që duke ditur dhe zbatuar disa nga këto apps rreth të ndryshme Distroset e GNU / Linux kontribuojnë në përdorimin dhe masivizimin e gjërave kaq të fuqishme dhe përrallore kuti mjetesh softuerike sa e bukur dhe punëtore Komuniteti Linuxera na ofron të gjithëve.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.