KDEApps3: Aplikimet e Komunitetit KDE për Menaxhim Grafik

KDEApps3: Aplikimet e Komunitetit KDE për Menaxhim Grafik

KDEApps3: Aplikimet e Komunitetit KDE për Menaxhim Grafik

Duke vazhduar me këtë pjesa e tretë "(KDEApps3) » nga seria e artikujve mbi "Aplikacionet e Komunitetit KDE", Ne do të vazhdojmë të eksplorojmë katalogun e tij të gjerë dhe në rritje të aplikacione falas dhe të hapura zhvilluar.

Për ta bërë këtë, vazhdoni të zgjeroni njohuritë rreth tyre për të gjithë përdoruesit e përgjithshëm të GNU / Linux, veçanërisht ata që mund të mos përdorin «KDE Plazma » si «Mjedisi i desktopit» kryesore ose e vetme.

KDEApps2: Vazhdimi i eksplorimit të aplikacioneve të Komunitetit KDE

KDEApps2: Vazhdimi i eksplorimit të aplikacioneve të Komunitetit KDE

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë 2 të mëparshmet tona publikimet në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

Artikulli i lidhur:
KDEApps2: Vazhdimi i eksplorimit të aplikacioneve të Komunitetit KDE

Artikulli i lidhur:
KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

KDEApps3: Aplikime për menaxhim grafik

KDEApps3: Aplikime për menaxhim grafik

Grafika - Aplikime KDE (KDEApps3)

Në këtë zonë të Grafikë"Komuniteti KDE" është zhvilluar zyrtarisht 23 aplikime prej të cilave ne do t'i përmendim dhe komentojmë, tekstualisht dhe shkurtimisht, 10 të parat, dhe më pas do t'i përmendim 13 të tjerat:

10 aplikacionet kryesore

 1. Klienti i testit AtCore: API që kontrollon printimin 3D dhe funksionalitetet e tij themelore. AtCore përmban një aplikacion testues të klientit të quajtur "atcore-gui" për të menaxhuar printerin.
 2. Digikam- Aplikacion i avancuar me burim të hapur për menaxhimin e fotografive dixhitale që mund të ekzekutohen në Linux, Windows dhe MacOS. Aplikacioni siguron një grup të plotë mjetesh për të importuar, menaxhuar, modifikuar dhe shkëmbyer fotografi dhe skedarë RAW.
 3. Gwenview: Shikues i shpejtë dhe i lehtë për t’u përdorur i imazhit i krijuar nga KDE, ideal për shfletimin dhe shfaqjen e një koleksioni imazhesh.
 4. Ikona: Aplikacion ndihmës që ju ndihmon të krijoni ikona. Ikona ju lejon të shihni ikonat në një mjedis të ngjashëm me desktopin e Plazmës, të hyni në gamën e ngjyrave Brisa dhe të eksportoni ikonat në madhësi të ndryshme.
 5. Karboni: Aplikim për vizatim vektorial që ka një ndërfaqe intuitive, shumë të personalizueshme dhe të zgjerueshme. Idealshtë ideale për përdoruesit që sapo kanë filluar të eksplorojnë botën e grafikës vektoriale, si dhe artistët që duan të krijojnë pjesë mbresëlënëse të artit vektorial.
 6. KColorCooser: Mjeti i paletës së ngjyrave i përdorur për përzierjen e ngjyrave dhe krijimin e ngjyrave të personalizuara të ngjyrave. Ju mund të merrni ngjyrën e çdo pikseli në ekran duke përdorur hapësin e syve.
 7. KGeoTag: Program i vetëm gjeotetikimit. Imazhet mund të shoqërohen me koordinatat gjeografike në mënyra të ndryshme: nga njëra anë, një ndeshje mund të bëhet me gjeodata të koduara në GPX; nga ana tjetër, ju mund t'i përcaktoni koordinatat me dorë.
 8. KGraphViewer: Shikuesi i skedarëve të grafikëve Graphviz DOT, i cili synon të zëvendësojë mjetet e tjera të vjetruara të Graphviz.
 9. Koko: Aplikim për menaxhimin e galerive të imazheve.
 10. KolourPaint: Program vizatimi që ju lejon të krijoni shpejt imazhe bitmap. Isshtë i dobishëm si një mjet prekës dhe për detyra të thjeshta redaktimi.

Aplikacione të tjera ekzistuese

Aplikacione të tjera të zhvilluara në këtë fushë të Arsim nga "Komuniteti KDE" shëndoshë:

 1. kontrast: Kontrollues i kontrastit të ngjyrave.
 2. KPhotoAlbum: Aplikimi i albumit të fotografive.
 3. shkumës: Aplikimi i pikturës dixhitale.
 4. KRuler: Sundimtari për ekranin.
 5. KXStitch: Redaktues i thurjeve të kryqëzuara.
 6. Okular: Shikuesi i dokumenteve.
 7. Lexo lexuesin: Lexues librash komik.
 8. Peruse Krijuesi: Krijuesi i komikëve.
 9. Pix: Galeri imazhesh.
 10. pvfViewer: Shikuesi i modelit PCStitch.
 11. Fotografi shfaqëse: Shikues dhe redaktues i fotografive.
 12. Skanlite: Aplikimi i skanimit të imazhit.
 13. Redaktori i Simbolit: Redaktori i simbolit të thurjes së kryqëzuar.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, me këtë rishikimi i tretë "(KDEApps3)" të aplikacioneve zyrtare ekzistuese të "Komuniteti KDE", dhe veçanërisht në ato në fushën e Grafikë, shpresojmë që duke ditur dhe zbatuar disa nga këto apps rreth të ndryshme Distroset e GNU / Linux kontribuojnë në përdorimin dhe masivizimin e gjërave kaq të fuqishme dhe përrallore kuti mjetesh softuerike sa e bukur dhe punëtore Komuniteti Linuxera na ofron të gjithëve.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.