KDEApps4: Aplikimet e Komunitetit KDE për Menaxhimin e Internetit

KDEApps4: Aplikimet e Komunitetit KDE për Menaxhimin e Internetit

KDEApps4: Aplikimet e Komunitetit KDE për Menaxhimin e Internetit

Sot, ne vazhdojmë me pjesa e katërt "(KDEApps4) » nga seria e artikujve mbi "Aplikacionet e Komunitetit KDE"Me Për ta bërë këtë, vazhdoni të eksploroni katalogun e gjerë dhe në rritje të aplikacione falas dhe të hapura zhvilluar prej tyre.

Në një mënyrë të tillë, për të vazhduar zgjerimin e njohurive rreth tyre për të gjithë përdoruesit në përgjithësi të GNU / Linux, veçanërisht ata që mund të mos përdorin «KDE Plazma » si «Mjedisi i desktopit» kryesore ose e vetme.

KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë 3 të mëparshmet tona publikimet në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjen vijuese, pasi të keni mbaruar leximin e këtij botimi:

Artikulli i lidhur:
KDEApps3: Aplikimet e Komunitetit KDE për Menaxhim Grafik

Artikulli i lidhur:
KDEApps2: Vazhdimi i eksplorimit të aplikacioneve të Komunitetit KDE
Artikulli i lidhur:
KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

KDEApps4: Aplikime për menaxhimin e internetit

KDEApps4: Aplikime për menaxhimin e internetit

Internet - Aplikimet KDE (KDEApps4)

Në këtë fushë të lidhjes me internet"Komuniteti KDE" është zhvilluar zyrtarisht 22 aplikime prej të cilave ne do t'i përmendim dhe komentojmë, tekstualisht dhe shkurtimisht, 10 të parat, dhe më pas do t'i përmendim 12 të tjerat:

10 aplikacionet kryesore

 1. Akregator: Isshtë një lexues i burimeve të lajmeve, i cili ju lejon të ndiqni faqet e lajmeve, bloget dhe uebfaqe të tjera me RSS / Atom të aktivizuar, pa pasur nevojë të kontrolloni për përditësime manualisht me një shfletues uebi.
 2. aligator: Shtë një lexues celular i transmetimeve në internet.
 3. Banji: Shtë një klient grafik për platformën e komunikimit Unaza (www.jami.net). Mund të përdoret si një aplikim i përgjithshëm për komunikimet me përdoruesit e tjerë të Unazës ose si një telefon softuer VoIP i pajtueshëm me standardin e industrisë SIP të përdorur nga shumica e telefonave të zyrës.
 4. Çoqok: Isshtë një klient mikroblogimi që mbështet shërbimet Twitter.com, GNU Social, Pump.io dhe Friendica.
 5. Eksportues i të dhënave PIM: Isshtë një mjet që ju lejon të eksportoni dhe importoni preferencat PIM (Personal Information Management).
 6. Falkon: Isshtë një shfletues uebi i ri dhe shumë i shpejtë. Ai synon të jetë një shfletues i lehtë në internet i disponueshëm për të gjitha platformat më të njohura. Ky projekt fillimisht filloi për qëllime edukative. Edhe pse, që nga fillimi, Falkon ka evoluar në një shfletues të pasur me veçori.
 7. Kaidan: Isshtë një klient i thjeshtë dhe miqësor Jabber / XMPP që siguron një ndërfaqe moderne që përdor Kirigami dhe QtQuick. Motori i Kaidan është shkruar plotësisht në C ++ dhe përdor bibliotekën e klientit XMPP "qxmpp" dhe Qt 5.
 8. Kasts: Isshtë një aplikacion podcast për celularët, i cili gjithashtu punon në GNU / Linux, sepse është krijuar si një lojtar podcast konvergjent i bazuar në Kirigami.
 9. KDE Connect: Isshtë një mjet softuerik me shumë platforma që ofron funksione të ndryshme për të integruar një telefon dhe një kompjuter. Përveç kësaj, ju lejon të dërgoni skedarë në pajisje të tjera, të kontrolloni riprodhimin e mediave, të dërgoni hyrje në distancë, të shikoni njoftimet tuaja dhe shumë më tepër.
 10. KGet: Isshtë një menaxher i gjithanshëm dhe miqësor i shkarkimit.

Aplikacione të tjera ekzistuese

Aplikacione të tjera të zhvilluara në këtë fushë të lidhjes me internet nga "Komuniteti KDE" shëndoshë:

 1. Kirogi: Kontrolli i tokës me dron.
 2. Pushtues: Shfletuesi i uebit, menaxheri i skedarëve dhe shikuesi.
 3. Biseda: Klienti IRC.
 4. Kopete: Mesazhe të menjëhershme.
 5. KRDC: Klienti i desktopit në distancë.
 6. Krfb: Desktop i përbashkët (VNC).
 7. KTorrent: Klienti BitTorrent.
 8. Shfletuesi i internetit Angelfish: Navigator në internet.
 9. NeoChat: Klienti për Matrix.
 10. Ruqola: Klient për Rocket.Chat.
 11. Spacebar: Aplikim SMS.
 12. Telefon: Dërgo dhe merr telefonata.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, ky është një shembull rishikimi i katërt "(KDEApps4)" të aplikacioneve zyrtare ekzistuese të "Komuniteti KDE", e cila i drejtohet atyre në fushën e lidhjes me internetMe Prandaj, shpresojmë se do të shërbejë për publikimin dhe zbatimin e disa prej tyre apps rreth të ndryshme Shpërndarjet GNU / Linux. Dhe kjo nga ana tjetër, kontribuon në përdorimin dhe masivizimin e një fuqie të tillë dhe përrallore kuti mjetesh softuerike sa e bukur dhe punëtore Komuniteti Linuxera na ofron të gjithëve.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.