KDEApps5: Aplikimet e Komunitetit KDE në fushën e lojërave

KDEApps5: Aplikimet e Komunitetit KDE në fushën e lojërave

KDEApps5: Aplikimet e Komunitetit KDE në fushën e lojërave

Sot, ne vazhdojmë me pjesa e pestë "(KDEApps5) » nga seria e artikujve mbi "Aplikacionet e Komunitetit KDE"Me Dhe këtë herë ne do të adresojmë aplikimet e fusha e lojrave, jo vetëm për të rekreacion i shëndetshëm por për të mësim.

Për ta bërë këtë, vazhdoni të eksploroni katalogun e gjerë dhe në rritje të aplikacione falas dhe të hapura zhvilluar prej tyre. Në një mënyrë të tillë, për të vazhduar zgjerimin e njohurive rreth tyre për të gjithë përdoruesit në përgjithësi të GNU / Linux, veçanërisht ata që mund të mos përdorin «KDE Plazma » si «Mjedisi i desktopit» kryesore ose e vetme.

KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë 4 të mëparshmet tona publikimet në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjet e mëposhtme, pasi të keni mbaruar së lexuari këtë botim:

Artikulli i lidhur:
KDEApps4: Aplikimet e Komunitetit KDE për Menaxhimin e Internetit

Artikulli i lidhur:
KDEApps3: Aplikimet e Komunitetit KDE për Menaxhim Grafik
Artikulli i lidhur:
KDEApps2: Vazhdimi i eksplorimit të aplikacioneve të Komunitetit KDE
Artikulli i lidhur:
KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

KDEApps5: Aplikacione lojërash për argëtim dhe mësim

KDEApps5: Aplikacione lojërash për argëtim dhe mësim

Lojërat - Aplikimet KDE (KDEApps5)

Në këtë zonë të Software"Komuniteti KDE" është zhvilluar zyrtarisht 40 aplikime prej të cilave ne do t'i përmendim dhe komentojmë, tekstualisht dhe shkurtimisht, 10 të parat, dhe më pas do t'i përmendim 30 të tjerat:

10 aplikacionet kryesore

 1. Beteja detare: Shtë një lojë e anijeve që fundosen. Anijet vendosen në një dërrasë që përfaqëson detin. Lojtarët me radhë përpiqen të arrijnë në anijet e kundërshtarit të tyre pa e ditur se ku ndodhen. Lojtari i parë që shkatërron të gjitha anijet e kundërshtarit të tij fiton lojën.
 2. Aeroplan bombardues: Shtë një lojë rekreative për një lojtar të vetëm. Lojtari po pushton qytete të ndryshme në një aeroplan që fluturon gjithnjë e më poshtë. Qëllimi i lojës është të shkatërrojë të gjitha ndërtesat për të përparuar në nivelin e ardhshëm. Çdo nivel bëhet më i vështirë me rritjen e shpejtësisë së aeroplanit dhe lartësisë së ndërtesave.
 3. Bovo: Shtë një lojë për dy lojtarë të ngjashëm me Gomoku (nga japonezja 五 目 並 べ, që do të thotë "pesë pikë"). Dy kundërshtarët me radhë vendosin piktogramën e tyre përkatëse në lojën e tabelës. (Gjithashtu i njohur si: "Lidhu pesë", "Pesë në një rresht", "X dhe O" ose "Zero dhe kryqe").
 4. Granatier: Shtë një klon i lojës klasike Bomberman, i frymëzuar nga puna e klonit Clanbomber.
 5. Kajongg: Shtë një lojë e lashtë kineze e bordit për 4 lojtarë. Kajongg mund të luhet në dy mënyra të ndryshme: duke luajtur me dorë dhe duke përdorur Kajongg për rezultatet dhe numërimet. Ose mund të përdorni Kajongg për të luajtur kundër çdo kombinimi të lojtarëve njerëzorë ose makinerikë.
 6. Kapman: Shtë një klon i lojës së mirënjohur Pac-Man. Në të, ju duhet të vraponi nëpër një labirint për të ngrënë të gjitha pilulat pa u kapur nga një fantazmë. Duke marrë një gjallërues, Kapman fiton aftësinë për të ngrënë fantazma për disa sekonda. Kur pilulat dhe tamponët mbarojnë në një nivel, lojtari merret në nivelin tjetër i cili do të ketë pak rritje të shpejtësisë së lojës.
 7. KAtomike: Shtë një lojë argëtuese edukative e bazuar në gjeometrinë molekulare. Ai përdor pamje të thjeshtuar dy-dimensionale të elementeve të ndryshëm kimikë.
 8. KBlackbox: Isshtë një lojë fshehurazi e përbërë nga një rrjet kutish në të cilat makina ka fshehur disa topa. Pozicioni i këtyre topave mund të nxirret duke rrezatuar rrezet në kuti.
 9. KB bllokon: Isshtë një lojë klasike e rënies së bllokut. Ideja është të grumbulloni blloqet që bien për të krijuar linja horizontale pa boshllëqe. Kur të përfundojë një linjë, ajo hiqet dhe ka më shumë hapësirë ​​në zonën e lojës. Kur nuk ka më vend që blloqet të bien, loja ka mbaruar.
 10. KBounce: Isshtë një lojë arcade me një lojtar të ngjashëm me një enigmë. Luhet në një fushë, e rrethuar nga një mur, me dy ose më shumë topa që lëvizin nëpër fushë dhe kërcejnë nga muret. Luajtësi mund të krijojë mure të reja duke zvogëluar madhësinë e fushës aktive. Qëllimi i lojës është të mbushni të paktën 75% të fushës në mënyrë që të përparoni në nivelin tjetër.

Aplikacione të tjera ekzistuese

Aplikacione të tjera të zhvilluara në këtë fushëveprimi i Lojërave nga "Komuniteti KDE" shëndoshë:

 1. KBreakOut: Lojë e ngjashme me Breakout.
 2. K Diamant: Lojë tavoline Tic-tac-toe.
 3. KFourInLine: Katër lojë me radhë në bord.
 4. KGoldrunner: Lojë për Kërkimin e arit, shmangien e armiqve dhe zgjidhjen e enigmave.
 5. Kigo: Lojë tavoline «Shko».
 6. Vrasësit: Lojë strategjike me robotë.
 7. Kiriki: Lojë me zare e ngjashme me Yahtzee.
 8. KJumpingCube: Lojë e pushtimit të territorit.
 9. Klickety: Lojë tavoline.
 10. KMahjongg: Mahjongg Solitaire.
 11. KMines: Lojë e ngjashme me Minesweeper.
 12. KNetWalk: Lojë e ndërtimit të rrjetit.
 13. Kalorës: Lojë shahu.
 14. Kolf: Lojë minigolf.
 15. Kollision: Lojë e thjeshtë për të shmangur topat.
 16. Konquest: Lojë strategjike hapësinore.
 17. KP durimi: Lojë me kartë durimi.
 18. KReversi: Lojë tavoline Reversi.
 19. KShisen: Lojë me pllaka të ngjashme me Shisen-Sho Mahjongg.
 20. KSirk: Lojë strategjike e dominimit botëror.
 21. KSnakeDuel: Një garë në hipershapsirë.
 22. KSpaceDuel: Lojë arcade hapësinore.
 23. KSkatrore: Lidhni pikat për të krijuar katrorë.
 24. KSudoku: Lojë Sudoku.
 25. Kubrick: Një lojë 3D e bazuar në kubin e Rubikut.
 26. LSkat: Lojë klasike gjermane me letra.
 27. Linjat e ngjyrave: Lojë taktike.
 28. Palapeli: Lojë me enigma.
 29. Babai me patate: Lojë vizatimi për fëmijë.
 30. Picmi: Një lojë logjike.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne mësojmë se kjo rishikimi i pestë "(KDEApps5)" të aplikacioneve zyrtare ekzistuese të "Komuniteti KDE", në të cilën ne i drejtohemi atyre të fushëveprimi i Lojërave, ka qenë interesante dhe e dobishme për shumë njerëz. Dhe shërbejnë për publikimin dhe zbatimin e disa prej këtyre apps rreth të ndryshme Shpërndarjet GNU / Linux. Dhe kjo nga ana tjetër, kontribuon në përdorimin dhe masivizimin e një fuqie të tillë dhe përrallore kuti mjetesh softuerike sa e bukur dhe punëtore Komuniteti Linuxera na ofron të gjithëve.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.