KDEApps6: Aplikimet e Komunitetit KDE në Fushën Multimediale

KDEApps6: Aplikimet e Komunitetit KDE në Fushën Multimediale

KDEApps6: Aplikimet e Komunitetit KDE në Fushën Multimediale

Në këtë pjesa e gjashte «(KDEApps6) » nga seria e artikujve mbi "Aplikacionet e Komunitetit KDE", ne do të adresojmë aplikimet e fusha multimediale, të cilat janë shumë të dobishme për menaxhimin e skedarëve nga imazhe / fotografi, tinguj / audio dhe video.

Për ta bërë këtë, vazhdoni të eksploroni katalogun e gjerë dhe në rritje të aplikacione falas dhe të hapura zhvilluar prej tyre. Në një mënyrë të tillë, për të vazhduar zgjerimin e njohurive rreth tyre për të gjithë përdoruesit në përgjithësi të GNU / Linux, veçanërisht ata që mund të mos përdorin «KDE Plazma » si «Mjedisi i desktopit» kryesore ose e vetme.

KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

Për ata që janë të interesuar të eksplorojnë 5 të mëparshmet tona publikimet në lidhje me temën, mund të klikoni në lidhjet e mëposhtme, pasi të keni mbaruar së lexuari këtë botim:

Artikulli i lidhur:
KDEApps5: Aplikimet e Komunitetit KDE në fushën e lojërave

Artikulli i lidhur:
KDEApps4: Aplikimet e Komunitetit KDE për Menaxhimin e Internetit
Artikulli i lidhur:
KDEApps3: Aplikimet e Komunitetit KDE për Menaxhim Grafik
Artikulli i lidhur:
KDEApps2: Vazhdimi i eksplorimit të aplikacioneve të Komunitetit KDE
Artikulli i lidhur:
KDEApps1: Një vështrim i parë në Aplikimet e Komunitetit KDE

KDEApps6: Aplikacionet multimediale për të punuar

KDEApps6: Aplikacionet multimediale për të punuar

Multimedia - Aplikimet KDE (KDEApps6)

Në këtë ambicje multimedial"Komuniteti KDE" është zhvilluar zyrtarisht 15 aplikime prej të cilave ne do t'i përmendim dhe komentojmë, tekstualisht dhe shkurtimisht, 10 të parat, dhe më pas do t'i përmendim 5 të tjerat:

10 aplikacionet kryesore

 1. AudioTube: Aplikacioni mund të kërkojë muzikë në YouTube, të listojë albume dhe artistë, të luajë listat e krijuara, albumet dhe ju lejon të krijoni listën tuaj të luajtjes.
 2. Dhoma e plazmës: Aplikimi i kamerës për Plasma Mobile. Ai lejon rezolucione të ndryshme, mënyra të ndryshme të ekuilibrit të bardhë dhe kalim midis pajisjeve të ndryshme të kamerës.
 3. Lojtar dragoi: Media player u përqëndrua në thjeshtësinë dhe jo në veçoritë. Bën një gjë, dhe një gjë vetëm: luani skedarë media. Ndërfaqja e saj e thjeshtë nuk është krijuar për t'ju penguar, por për t'ju ndihmuar të luani me lehtësi skedarë multimedialë.
 4. Elisa: Muzikant i thjeshtë që duhet të jetë i lehtë për t’u përdorur. Nuk keni nevojë për ndonjë konfigurim para se ta përdorni.
 5. JuK: Aplikim audio jukebox, i cili mbështet koleksionet e skedarëve MP3, Ogg Vorbis dhe FLAC. Kjo ju lejon të redaktoni etiketat e skedarëve tuaj audio dhe të menaxhoni koleksionet dhe listat tuaja të dëgjimit. Detyra e tij kryesore, në fakt, është të menaxhojë muzikën.
 6. K3b: Aplikim për menaxhimin e regjistrimeve CD të pasura me funksionalitete dhe të lehta për t'u përdorur. Ai në thelb përbëhet nga tre komponentë: projekte, mjete dhe veprime mediatike të ndjeshme ndaj kontekstit.
 7. Kafeina: Luajtësi multimedial që ndryshon nga pjesa tjetër për shkak të zbatimit të shkëlqyer të TV dixhital (DVB). Gjithashtu, ajo ka një ndërfaqe miqësore të përdoruesit.
 8. Kamoso: Program i thjeshtë dhe miqësor për të përdorur kamerën tuaj në internet. Përdoreni atë për të kapur imazhe dhe për të bërë video për t'u ndarë.
 9. Kdenlive: Redaktues video jo-linear. Bazohet në infrastrukturën MLT dhe pranon formate të shumta audio dhe video, duke ju lejuar të shtoni efekte, kalime dhe të përpunoni videon përfundimtare në formatin e dëshiruar.
 10. Fëmija3: Redaktuesi i etiketave të tingullit, i cili mund të redaktojë etiketat në MP3, Ogg / Vorbis, DSF, FLAC, Opus, MPC, APE, MP4 / AAC, MP2, Speex, TrueAudio, WavPack, WMA, WAV, AIFF dhe skedarë gjurmues.

Aplikacione të tjera ekzistuese

Aplikacione të tjera të zhvilluara në këtë fushëveprimi i shumë mediave nga "Komuniteti KDE" shëndoshë:

 1. KMix: Një mikser zëri.
 2. KMPlayer: Një media player.
 3. Kwave: Një redaktues i zërit.
 4. PlasmaTube: Një shikues i videove në YouTube.
 5. Vvave: Një luajtës i zërit.

Përmbledhje: Botime të ndryshme

Përmbledhje

Me pak fjalë, ne aspirojmë që kjo rishikimi i gjashtë "(KDEApps6)" të aplikacioneve zyrtare ekzistuese të "Komuniteti KDE", në të cilën ne i drejtohemi atyre të fusha multimediale, ka qenë interesante dhe e dobishme për shumë njerëz. Dhe shërbejnë për publikimin dhe zbatimin e disa prej këtyre apps rreth të ndryshme Shpërndarjet GNU / Linux. Dhe kjo nga ana tjetër, kontribuon në përdorimin dhe masivizimin e një fuqie të tillë dhe përrallore kuti mjetesh softuerike sa e bukur dhe punëtore Komuniteti Linuxera na ofron të gjithëve.

Shpresojmë që ky botim të jetë shumë i dobishëm për të gjithë «Comunidad de Software Libre y Código Abierto» dhe me një kontribut të madh në përmirësimin, rritjen dhe përhapjen e ekosistemit të aplikacioneve në dispozicion për «GNU/Linux». Dhe mos ndaloni ta ndani atë me të tjerët, në faqet e internetit, kanalet, grupet ose komunitetet tuaja të preferuara të rrjeteve sociale ose sistemeve të mesazheve. Më në fund, vizitoni faqen tonë në «Nga Linux» për të eksploruar më shumë lajme dhe për t'u bashkuar me kanalin tonë zyrtar të Telegram nga DesdeLinux.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.