Kdenlive 23-08-3: Lajmet për versionin më të fundit të lëshuar në 2023

Kdenlive 23-08-3: Lajmet për versionin më të fundit të lëshuar në 2023

Kdenlive 23-08-3: Lajmet për versionin më të fundit të lëshuar në 2023

Brenda pak më shumë se një muaji, viti do të përfundojë, dhe shumica Shpërndarjet GNU / Linux Ata përfitojnë nga lëshimi ose lansimi i përditësimeve të tyre më të fundit të vitit për të vazhduar ruajtjen dhe përmirësimin e statusit të tyre brenda Komunitetit që jeton në Linuxverse. Dhe sigurisht, këto zakonisht përfshijnë, nga ana tjetër, mjaft nga përditësimet më të fundit nga shumë prej tyre aplikacione falas dhe të hapura. Ato në fushën multimediale janë një nga më të rëndësishmet për t'u përfshirë ose ofruar gjithmonë.

Për rrjedhojë, kjo do të thotë se në tremujorin e fundit të çdo viti rritet nisja e aplikacioneve të të gjitha llojeve dhe mbi të gjitha e aplikacioneve multimediale. Duke qenë një shembull i mirë i kësaj, OBS Studio me versionin e tij të fundit të lëshuar nën emrin dhe numrin SHËNIM Studio 30.0, dhe të cilën e rishikuam disa orë më parë. Dhe një tjetër prej tyre është Kdenlive, e cila sot (13) njoftoi lançimin e versionit të saj më të fundit me emrin dhe numrin e «Kdenlive 23.08.3».

Kdenlive 22.12: Publikimi i versionit të fundit të vitit është gati!

Kdenlive 22.12: Publikimi i versionit të fundit të vitit është gati!

Por, para se të filloni të lexoni këtë version të ri të disponueshëm të të njohurit program për redaktimin e videovei quajtur «Kdenlive 23.08.3», ne rekomandojmë një postimi i mëparshëm i lidhur me aplikacionin multimedial të përmendur për lexim të mëvonshëm:

Kdenlive është një redaktues video i shkëlqyeshëm me burim të hapur dhe pa pagesë. I cili mund të përdoret pa vështirësi apo kufizime të mëdha për përdorim gjysmë profesional, pasi mbështet punën me regjistrime video në formate të ndryshme (DV, HDV dhe AVCHD), dhe ofron të gjitha operacionet bazë të redaktimit të videos, si: Mix video, zë dhe imazhe rastësisht duke përdorur vijën kohore, duke shtuar efekte të ndryshme.

Kdenlive 22.12: Publikimi i versionit të fundit të vitit është gati!
Artikulli i lidhur:
Kdenlive 22.12: Publikimi i versionit të fundit të vitit është gati!

Kdenlive 23.08.3: Një version i ri në favor të përditësimit në Qt6

Kdenlive 23.08.3: Një version i ri në favor të përditësimit në Qt6

10 Lajme të përfshira në Kdenlive 23.08.3

Sipas njoftimi zyrtar i nisjes në faqen e vet zyrtare, datë 13 nëntor 2023, ky version «Kdenlive 23.08.3» Ai ofron, midis shumë veçorive të reja, sa vijon:

 1. Zëvendësimi i fiksuar i klipit duke mbajtur indeksin audio të klipit të mëparshëm, i cili ndonjëherë prishte audion.; dhe gjithashtu Kohëzgjatja e gabuar e afatit kohor pas krijimit të sekuencës nga përzgjedhja e kronologjisë.
 2. Hija e titullit e fiksuar është ngjitur gabimisht në përzgjedhje, efektet e ngjitura nuk i përshtaten gjatësisë së pjesës dhe pamja paraprake e vijës kohore është shpërfillur në dialogun e të dhënave kohore.
 3. Kohëzgjatja fikse e projektit nuk përditësohet kur zhvendoset klipi i fundit i një pjese në një pozicion tjetër nga i fundit; dhe gabimi gjatë hedhjes së url-së në bibliotekë.
 4. Përmirësoi shpejtësinë e importimit duke vendosur skedarë të shumtë në sirtarin e projektit, duke shmangur kontrollin nëse secili skedar është në një disk të largët.
 5. Sa i përket funksionimit të fjalës në tekst, ne kemi rregulluar anulimin e funksionit të pëshpëritjes pas 30 sekondash.
 6. Rregulloi hartën e kohës dhe stili i titrave nuk humbet kur kaloni në një sekuencë tjetër.
 7. U shtuan rregullime të shumta për humbjen e kuadrove kyçe në rimarrëveshjen e kohës.
 8. Përzierja e fiksuar nuk hiqet siç duhet gjatë lëvizjes së pjesës së grupit.
 9. Është shtuar një format i ri PNG me profilin e interpretimit alfa.
 10. Krijimi i videos fiks me profile të interpretimit alfa.
app1904_kdenlive
Artikulli i lidhur:
Kdenlive 20.12 arrin me përmirësime për krijimin e efekteve, titra dhe më shumë

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, ky nisje i «Kdenlive 28.03.3» Për shkak se është një version i ri (i tretë) i mirëmbajtjes i versionit 28.03, ai përfshin një grup të vogël, por thelbësor të veçorive të reja të pritshme dhe të nevojshme. E cila, me siguri, do të lehtësojë dhe përmirësojë rrjedhën e punës së përdoruesve të rregullt në të. Në një mënyrë të tillë, nëse vazhdon të jetë një nga alternativat më të mira për përdoruesit e GNU/Linux, Windows dhe macOS, kur redaktoni dhe krijoni përmbajtje të ndryshme dixhitale multimediale (video) për qëllimet e ndryshme që ju nevojiten.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» në spanjisht. Ose, në ndonjë gjuhë tjetër (vetëm duke shtuar 2 shkronja në fund të URL-së sonë aktuale, për shembull: ar, de, en, fr, ja, pt dhe ru, ndër shumë të tjera) për të mësuar më shumë përmbajtje aktuale. Dhe gjithashtu, ju mund të bashkoheni në kanalin tonë zyrtar Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.