Ne kemi probleme me DNS në ditët e kaluara

Siç mund ta shihni, ditët e kaluara blog-u (si dhe shërbimet tona të tjera) ishin jashtë linje, këtu do të shpjegoj arsyen.

Ndodh që siç e dinë disa, përpara se të presim në serverat e GNUTransfer kemi qenë në Hostgator, por edhe kur u larguam nga hostgator hosting, DNS (nën-domenet, etj.) u menaxhuan nga Hostgator. Javën e kaluar kemi marrë një email nga Hostgator që njofton se duhet të paguanim përsëri (afro 120 dollarë) për një vit tjetër duke përdorur pritjen e tyre, pasi padyshim që nuk kemi nevojë të përdorim pritjen e tyre (meqenëse jemi duke bërë mirë me GNUTransfer) ne thjesht vendosëm injoroni atë email.

Çfarë do të thotë kjo?

Kjo do të thotë që ne do të humbnim pritjen e Hostgator, për të cilën nuk mund të interesoheshim më pak ... POR!, Ndodh që nënfushat tona gjithashtu të pushojnë së punuari. Kjo është, kur një përdorues vendos blog.fromlinux.net në shfletuesin e tij, shfletuesi i tij pyet Hostgator (i cili është vendi ku kemi domainin) në cilin server, cila është IP e serverit ku është faqja e blog.fromlinux.net, atëherë Hostgator dërgon këtë informacion në shfletuesin dhe voila, përdoruesi hyn, e njëjta gjë ndodh me forumin dhe të gjitha shërbimet e tjera që kemi (ngjit, postë, etj.). Epo, e gjithë kjo do të pushonte së funksionuari sepse Hostgator dëshironte që ne të paguanim përsëri.

Ne u detyruam të kërkojmë një alternativë, këtu e kujtojmë atë kohë më parë NameCheap dukej si një mundësi e mirë.

Së pari, unë filloj me detyrën për të rifilluar llogarinë time në NameCheap, krijoj nën-domenet dhe gjithçka që është e nevojshme që FromLinux të funksionojë, dhe pastaj, në panelin e domenit tonë tregoni se kur një përdorues dëshiron të hyjë në një nga nën-domenet tona (forumi , blog, etj), në vend që të kërkojë Hostgator DNS (i cili nuk do të ishte më i disponueshëm për ne), ai duhet të kërkojë NameCheap DNS.

Këto ndryshime kërkojnë disa orë për të qenë efektive, kjo varet më së shumti nga DNS e ISP e secilit prej jush, prandaj në periudha të caktuara kohore shërbimet tona ishin jashtë linje për disa prej jush.

Ne kërkojmë falje për shqetësimin e shkaktuar, çdo ndryshim që bëjmë është gjithmonë duke menduar për mirëqenien e komunitetit dhe kënaqësinë e përdoruesve.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

22 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rafael Kastro dijo

  Epo unë mendoj se nëse diçka ka ndodhur ka qenë çështje disa minutash, portali nuk ka ndaluar së funksionuari për një kohë të gjatë. Urimet më të mira në blog.

  Siç kam lexuar në shënimin informues, problemi ishte që emri i domain-it po skadonte, dhe nëse mbaj mend si duhet HostGator menaxhon regjistrimin e tyre përmes ENom.

  të fala

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Në Hostgator është vendi ku aktualisht është domain (e kemi blerë në GoDaddy, por ia kemi kaluar HG), është gjithashtu vendi ku kemi pasur një Hosting dhe është gjithashtu vendi ku kemi menaxhuar të dhënat DNS.

   Aktualisht, në GNUTransfer është vendi ku kemi serverat, domeni është akoma në Hostgator, por DNS që zgjidhin dhe shërbejnë kërkesat janë ato të NameCheap. Në të ardhmen (shpresoj jo shumë e largët) do ta kalojmë domenin te NameCheap.

   Për momentin mendoj se gjithçka funksionon 100%, domain, DNS, servera ... Mund të vazhdoj me gjërat që kam pritur t'i bëj disa muaj më parë dhe të përmirësoj performancën 🙂

   1.    Rafael Kastro dijo

    Epo jam i kënaqur që ata janë në lidhje me këtë çështje, dhe duke dashur të zhvendosin domenin në Namecheap, ata ofrojnë shërbime të mira dhe janë një kompani e respektuar. Do të ishte mirë nëse nesër siç thoni KZKG ^ Gaara mund të zhvendosë gjithçka në Namecheap për menaxhim më të mirë.

    Shpresoj që gjithçka të shkojë mirë djema dhe të vijnë shërbime të reja. Nga rruga që faqja ngarkohet mirë dhe shpejt me këtë host të ri në internet.

    Përshëndetje nga pafundësia dhe më gjerë.
    🙂

    1.    KZKG ^ Gaara dijo

     Po me të vërtetë, ideja është të transferojmë gjithçka që lidhet me domenin dhe DNS në NameCheap.

     Lidhur me shpejtësinë e ngarkimit të faqes, është e madhe, serverat dhe shërbimi i GNUTransfer janë thjesht të shkëlqyera.

     1.    Rafael Kastro dijo

      Unë e kam parë atë, që të jem VPS dhe të pres një faqe në internet si kjo që merr mijëra vizita ditore. Kjo kompani e mbajtjes së faqeve në internet po tërheq vëmendjen time jashtëzakonisht të madhe.

    2.    i gjallë dijo

     Vetëm ato që i thashë kolegut tim. U_U

     1.    eliotime3000 dijo

      Unë kam qenë duke testuar shërbimin e pritjes në internet të GNUTransfer, dhe e vërteta është se si vëmendja, ashtu edhe performanca e pritjes së përbashkët janë fantastike. Sidoqoftë, rekomandohet.

   2.    Damien dijo

    Unë rekomandoj të provoni Freedns.afraid.org. Kam pasur fushat e mia të përfaqësuesit në to për një kohë të gjatë dhe ato me të vërtetë janë shumë të mira.

    Përshëndetje!

    1.    eliotime3000 dijo

     Ekziston edhe shërbimi Uragani Elektrik, e cila ju jep mundësinë të përdorni IP-të e pritjes tuaj dhe t'i përdorni ato si DNS bazuar në domenin tuaj.

 2.   pandev92 dijo

  Kam pasur probleme praktikisht, dy ditë, në një kohë kam hyrë dhe jo në kohë, të enjten dhe dje.

 3.   të nuancuar dijo

  E vërteta është një faqe shumë e mirë, shumë informuese dhe e detajuar. Nëse dështoi nuk e di që hyj çdo ditë dhe deri më sot nuk kisha probleme.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit që na lexove

 4.   le të përdorim linux dijo

  Se nuk do të ndodhë më, eh! Haha! 🙂

  1.    eliotime3000 dijo

   të njëjtën them unë.

 5.   patodx dijo

  Goodshtë mirë që gjithçka u zgjidh, çdo ditë kur lidhem në internet, është faqja e parë që vizitoj ...
  përshëndetje.

 6.   gonzalezmd (# Bik'it Bolom #) dijo

  Gjë e mirë që gjithçka është korrigjuar. Të fala.

 7.   eliotime3000 dijo

  Unë bleva domenin tim .com në NetworkSolutions (pothuajse 3 dollarë amerikanë), por problemi është që menaxhimi i DNS është një dhimbje koke (nëse i ndryshoni, gjithçka tjetër do të rivendoset).

  1.    eliotime3000 dijo

   Nga rruga, DNS e GNUTransfer është fantastike. Ata duhet ta përdorin atë.

 8.   ermimetal dijo

  Pas kaq shumë postimesh të mira drejt GNU Transfer, unë jam seriozisht duke menduar t'i bëj vetes një dhuratë VPS si fundvit.
  Urime që gjithçka është në rregull dhe ju i kuptoni të gjitha DNS, domenin dhe kohët.
  të fala

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   hahaha mirë experience përvoja jonë ka qenë thjesht e mrekullueshme

   Rreth DNS ... është pothuajse gjurma e fundit e Hostgator që kemi lënë HAHA

 9.   Kaizër dijo

  Përshëndetje, si jeni? Na vjen keq, a mendoni se mund të më ndihmoni me disa pyetje që kam. Ju lutem

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Hi si po shkon

   Ju mund të kërkoni me besim në forumin tonë (http://foro.desdelinux.net), ne të gjithë mund t'ju ndihmojmë atje

   të fala