Kera Desktop: Mjedisi modern i desktopit në lëvizje të plotë

Kera Desktop: Mjedisi modern i desktopit në lëvizje të plotë

Kera Desktop: Mjedisi modern i desktopit në lëvizje të plotë

Kur bëhet fjalë për opsionet dhe alternativat, mirë bota e Software-it të Lirë dhe Burimit të Hapur është Mbreti. Për këtë arsye, ndryshe nga ekosistemet pronësore dhe të mbyllura të Windows dhe macOS, opsionet për të shijuar përvoja të ndryshme të përdoruesit në nivelin e ndërfaqes grafike dhe formave të përdorimit janë më të gjera.

Për shembull, në shpërndarjet e ndryshme GNU/Linux ne mund të shijojmë ose përfitojmë nga menaxherë të ndryshëm paketash, sisteme skedarësh, aplikacione për të njëjtin qëllim dhe madje edhe nga prezantime të ndryshme vizuale. Me fjalë të tjera, ne kemi një ofertë të gjerë dhe në rritje të Mjediset e desktopit, menaxherët e dritareve dhe aplikacionet e desktopit për qëllime të personalizimit vizual. Disa prej të cilave mund të ofrojnë një pamje vizuale dhe teknike të një stili retro, aktual ose futurist. Të tilla si, Mjedisi i desktopit "Kera Desktop", të cilin sot do ta shpallim dhe është në zhvillim të plotë.

Por, përpara se të lexoni këtë postim në lidhje me këtë të ri dhe ende në zhvillim Desktop Environment për Linux të quajtur Desktop Kera, ne rekomandojmë postimi i mëparshëm i lidhur:

Artikulli i lidhur:
CuteFish, një mjedis i ri shkrimi në stilin e vërtetë MacOS

Kera Desktop: Një DE e lehtë, e këndshme, e shpejtë dhe emocionuese

Kera Desktop: A DE e lehtë, e bukur, e shpejtë dhe emocionuese

Çfarë është Kera Desktop?

Sipas faqen zyrtare të internetit nga "Kera Desktop" në thelb përshkruhet si:

Një mjedis desktop trajtim i lehtë, pamje e bukur, funksionim i shpejtë që ofron një përvojë emocionuese përdoruesi në çdo sistem operativ GNU/Linux.

karakteristika të

Dhe e gjithë kjo sepse kërkon të ofrojë veçoritë e mëposhtme sapo të jetë gati për t'u përdorur:

Panele anësore funksionale dhe tërheqëse

Thënie panelet anësore (majtas dhe djathtas) me sirtarët e organizuar me kujdes synojnë t'ua bëjnë të lehtë përdoruesve ekzekutimin e aplikacioneve, skedarëve ose faqeve të internetit. Siç shihet në imazhet e mëposhtme:

Paneli i majtë

Paneli i djathtë

Menaxhimi efikas i punës

Për ta bërë këtë, ai ofron një mënyrë e shpejtë për të krijuar hapësira pune dhe për të ndërruar aplikacionet ndërmjet tyre. Çfarë i lejon ato të shfaqen dhe zhduken në desktop nga anët e fshehura, dhe duke përdorur një përmirësim të shkëlqyer grafik (theksim vizual) për të dalluar se cili është në plan të parë dhe cili në sfond. Siç tregohet në imazhin e mëposhtëm:

Menaxhimi efikas i punës

Skajet me ngjyra të ndriçuara në panelet anësore

Bën përdorimin e panele me kufij me ngjyra të ndriçuara për aplikacionet e ndryshme, për të lehtësuar dhe përmirësuar identifikimin dhe menaxhimin e aplikacioneve të konfiguruara dhe aktive në secilën prej tyre. Siç tregohet në imazhin e mëposhtëm:

Skajet me ngjyra të ndriçuara në panelet anësore

Njoftimet dhe menutë

Në Kera Desktop, njoftimet janë krijuar në atë mënyrë që të mos shfaqen në krye (ose sa më pak të jetë e mundur) në aplikacionet ose elementet e punuara (në plan të parë), pa kjo të nënkuptojë një reduktim të ndjeshëm të informacionit të shfaqur në mënyrë që një përdorues të mund të dijë se çfarë njoftohet. Derisa, Menytë kanë një stil rrjeti me artikuj të koduar me ngjyra dhe të përqendruara rreth ikonave që janë të lehta për t'u gjetur dhe mbajtur mend. Kjo e bën të lehtë për t'u trajtuar shpejt. Siç tregohet në 2 imazhet e mëposhtme:

Njoftimet dhe menutë e desktopit Kera - 1

nga Kera Desktop - 2

Ka shumë të tjera, por nëse doni t'i njihni të gjitha, përveç faqes së saj zyrtare, mund ta vizitoni atë seksioni zyrtar në GitHub. Dhe në rast se dëshironi të shkarkoni dhe provoni vetë Kera Desktop në Linux ose të tjerët sistemet operative jo-linux, mbani në mend se pas shkarkimit dhe zbërthimit në Linux, mund ta nisni në mënyrën e mëposhtme për të vlerësuar më vonë punën e mëposhtme:

Kera Desktop në Linux - Pamja e ekranit 1

Kera Desktop në Linux - Pamja e ekranit 2

Kera Desktop në Linux - Pamja e ekranit 3

Kera Desktop në Linux - Pamja e ekranit 4

Kera Desktop në Linux - Pamja e ekranit 5

Pamja e ekranit 6

Pamja e ekranit 7

Pamja e ekranit 8

Menaxherët e dritareve: Ndërfaqet grafike të përdoruesit për GNU / Linux
Artikulli i lidhur:
Menaxherët e dritareve: Ndërfaqet grafike të përdoruesit për GNU / Linux

Përmbledhje: Postimi i banerit 2021

Përmbledhje

Me pak fjalë, ky mjedis i ardhshëm i desktopit quhet Desktop Kera Premton jo vetëm shumë vizualisht por edhe funksionalisht. Sepse, ekipi juaj i zhvillimit po bën një punë të shkëlqyeshme duke menaxhuar menytë, njoftimet, menaxhimin e dritareve dhe filozofinë e përgjithshme të përdorimit. Prandaj, pa dyshim, ai vetë mund të shënonte një fazë e re e masivizimit dhe projektimit në ekzistuese dhe në të ardhmen, pas tij. Dhe, nëse edhe ju dëshironi të provoni gjithçka nga dora e parë këtu dhe më shumë, ju ftojmë ta shkarkoni, ta provoni dhe të na tregoni mendimin tuaj për të, përmes komenteve për të mirën e të gjithë Komunitetit tonë.

Së fundi, mbani mend vizitoni tonën «filloni faqen» dhe bashkohuni në kanalin tonë zyrtar të Telegram për të eksploruar më shumë lajme, udhëzues dhe udhëzues. Dhe gjithashtu, e ka këtë grup për të folur dhe mësuar më shumë rreth çdo teme të IT-së të mbuluar këtu.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.