Kernel Linux i disponueshëm 3.8, version unik dhe i pashembullt i Linux

Kohët e fundit version 3.8 e jona Kernel i preferuar, Linux.

Lista e lajmeve është si gjithmonë mjaft e gjerë, të cilën mund ta shihni plotësisht KernelNewbies.orgSidoqoftë, unë do të shpjegoj disa lajme që personalisht më duken interesante

Mbështetje për sistemin e ri të skedarëve Flash të Samsung:

Një kohë më parë ne flasim për këtë sistem Samsung F2F2Epo, bërthama jonë tashmë e mbështet këtë sistem të krijuar nga Samsung për pajisjet e kujtesës të bazuara në teknologji Nand (ato që përdoren në shumë pajisje të lëvizshme, tableta, etj., si dhe karta SD ose SSDs (Makinë e ngurtë).

Përmirësimet në sistemet e tjera të skedarëve (ext4, btrfs dhe xfs):

BTRFS merr përmirësime, posaçërisht tani duhet të jetë më shpejt pasi është optimizuar për hir të kësaj, gjë që u bë (duke lexuar fjalët e Stefan Behrens nga e tija kryej):

«Kodi i pastrimit është kodi më efikas për të lexuar të dhënat e alokuara të një disku, domethënë, lexon në mënyrë të njëpasnjëshme për të shmangur lëvizjet e kokës së diskut, kapërcen blloqet e pashpërndara, përdoren mekanizmat e leximit përpara, dhe përmban të gjithë kodin për të zbuluar dhe riparuar defektet.«

ext4 ai akoma merr përmirësime. Duke folur për më shumë gjëra teknike, në inode informacioni nuk ruhet si i tillë, informacioni i të dhënave ruhet atje (pronari, data e krijimit, madhësia, etj.) por si të tilla të dhënat në të vërtetë nuk ruhen atje, vetëm informacioni rreth tyre, pra, tani mund të ruhet të dhëna të vogla në inode që po harxhohen. Dua te them dhe duke folur qartë, tani do të kemi më shumë hapësirë ​​në dispozicion në HDD-të tona, ata bëjnë krahasimin se nga një dosje / usr / standard, 3% e hapësirës do të kursehet

Kerneli i parë i vitit 2013 dhe kerneli i parë që tërheq mbështetjen për një procesor:

Kjo ishte folur tashmë shumë kohë më parë, vetëm Linux (kernel) nuk do të japë Mbështetja e procesorit i386:

Ingo Molnar ka çaktivizuar mbështetjen për procesorët Intel 386 pasi kohët e fundit kërkoi heqjen e tyre për kernelin e ardhshëm Linux 3.8 për të cilin Linus Torvalds ra dakord menjëherë.
Arkitektura 386-bit i32 që u prezantua në 1985 ishte një nga më të njohurat në mesin e përdoruesve, dhe në fakt procesorët 80386 vazhduan të prodhoheshin deri relativisht kohët e fundit, shtator 2007.
Zhvilluesit e kernelit kanë vendosur që ishte koha për të hequr mbështetjen për këta procesorë, dhe posaçërisht për 386-DX dhe 386-SX më të vjetër. Kjo lejon të përmirësohet cikli i detyrës në thelb. Lidhur me këtë, Molnar u shpreh:

«Kompleksiteti i tij ka shkaktuar punë shtesë kur ne kemi dashur të bëjmë modifikime në primitivët e mbështetjes SMP për vite me rradhë.«

Kjo do të thotë që kompjuterët e vjetër me 386 procesorë DX33 nga viti 91 nuk do të jenë në gjendje të funksionojnë me bërthamat e reja tani e tutje. Vetë Linus Torvalds ishte plotësisht dakord me vendimin: “Unë nuk jam sentimental. Ashtë një lehtësim ”.

Dhe kjo është pikërisht ajo për të cilën po i referohesha me titullin e postimit, është kerneli i parë që heq mbështetjen për diçka, megjithëse ky (në vlerësimin tim personal) nuk përfaqëson më një problem, madje e shoh si diçka pozitive.

Nëse dikush ka një procesor i386 nga 1991, ai mund të vazhdojë të përdorë Linux por në versione më të ulëta se 3.8, kaq e thjeshtë

Përmirësimet nuk mbarojnë këtu, janë shtuar disa përmirësime në lidhje me rrjetin (sidomos Wi-Fi), rregullimet e defekteve në kod, etj, por afërsisht kjo është ajo që ekziston.

Sidoqoftë, shpresoj se kjo ka qenë interesante për ju, sidoqoftë Ju rekomandoj lexoni të gjitha ndryshimet në faqen zyrtare nëse keni pyetje.

të fala


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

42 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kondur05 dijo

  dhe si mund ta provojmë?

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Ju mund të prisni që ajo të hyjë në repot e distroit tuaj, ose të merrni një rrezik dhe ta përpiloni vetë, unë imagjinoj se do të botohej këtu ose të paktën ata do të jepnin një lidhje se ku është: http://git.kernel.org/?p=linux/kernel/git/torvalds/linux.git;a=summary

  2.    scrap23 dijo

   Le të shohim nëse guxoni nga Linux të vendosni një udhëzues përpilimi; D

   1.    Fluturo -ylberi dijo

    Po, do të ishte e dobishme, por jo vetëm se si të përpilohet bërthama, një shpjegim i përgjithshëm mbi përpilimin xD do të ishte i dobishëm

   2.    sieg84 dijo

    në Debian ...

  3.    F3niX dijo

   Compilarrr !! xD haha, ose prisni që distroja juaj të azhurnohet në kernelin e ri.

  4.    set92 dijo

   Nëse keni Arch ose derivativë, ose ndonjë distro që lëshon kodrina, me siguri do ta keni tashmë në dispozicion.

  5.    Linez dijo

   Ju mund të ndiqni këto udhëzime (në rrezikun tuaj), ju tashmë keni bërthamën e paketuar për Ubuntu:
   http://www.upubuntu.com/2013/02/installupgrade-to-linux-kernel-38.html

 2.   elav dijo

  Në fakt përpilimi i bërthamës nuk është aspak i komplikuar, ose nuk është shumë i komplikuar .. sapo gati e bëra, thjesht u bëra dembel

  1.    dhunter dijo

   Njëherë gati e bëra ... haha ​​më vret me atë elav. 😉

   Unë kam qenë duke e drejtuar 3.8-rc6 që kur ajo doli një javë ose dy më parë, unë jam duke bërë shumë mirë jo një gabim.

   Përpilimi i bërthamës në debian dhe derivate është shumë i thjeshtë, unë e vë mënyrën time këtu.

   Instaloni paketat e kërkuara: libncurses5-dev-build-basic

   Shkarkoni kernelin, zbërtheni atë në një vend me hapësirë ​​të mjaftueshme (rritet pothuajse deri në 1 GB kur është në proces).
   Brenda dosjes së kernelit kopjoni konfigurimin aktual për ta përdorur si bazë:
   cp / boot / config-`uname -r` .config

   Ne ekzekutojmë make oldconfig për të gjeneruar një konfigurim të ri bazuar në atë të vjetër.

   bëj nconfig

   Në këtë ndërfaqe, mbështetja hiqet për pajisjet që ne nuk i përdorim, ne zgjedhim arkitekturën (586, i686, etj.), Frekuencën e CPU-së (kjo është ajo që i referohen ato debian me mbështetjen për kohë reale në wheezy, ata aplikojnë një copë toke që lejon ngritjen e frekuencës mbi parazgjedhjen).

   Nëse shtypim? Në një modul tregon ndihmën, duke lexuar mund të dimë nëse vërtet na duhet apo është e nevojshme.

   Kur gjithçka është në rregull, ne dalim nga ndërfaqja duke kursyer .config me F9 dhe shkruajmë:
   bëj -jX deb-pkg
   X = bërthama + 1

   Një praktikë e mirë është ta ekzekutosh me kënaqësi për t'i dhënë më pak përparësi procesit të përpilimit dhe për të mos penguar kompjuterin ndërsa ne punojmë of cofff… shohim Big Bang Theory… arkiv ..

   Kur të mbarojë, ne kemi 3 skedarë të mirë për të instaluar, bërthamën, kokat dhe libc.

   NUK e çinstaloni bërthamën e vjetër derisa të keni testuar plotësisht atë të ri, nuk ka dëm të keni një bërthamë "vanilje" në rast se shpërthen e reja.

   Për përdoruesit e distros të tjera unë sqaroj se ekziston edhe një make rpm-pkg dhe tgz-pkg, bëni një ndihmë make dhe do të shihni opsionet.

   Modus operandi im është që të heq gjërat pak nga pak dhe unë version .config. (Mercurial është duke u djegur në kompjuterin tim, madje edhe e versionoj veten në rast aksidenti)

   1.    elav dijo

    (Mercurial është duke u djegur në kompjuterin tim, madje edhe e versionoj veten në rast aksidenti)

    xDDD mirë tuto .. një nga këto ditë emocionohem

    1.    dhunter dijo

     Seriozisht, pasi që kam lexuar hginit nga Joel Spolsky nuk kam ndaluar së përdoruri atë, është shumë e thjeshtë dhe fiton shumë.

 3.   dhunter dijo

  Edhe një këshillë, kur ata shkojnë për të shkarkuar bërthamën, ata kopjojnë url dhe ndryshojnë bz2 në xz.

  http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v3.0/linux-3.8.tar.bz2 - 80.7 M

  http://www.kernel.org/pub/linux/kernel/v3.0/linux-3.8.tar.xz —- 67.7 M

 4.   elendilnarsil dijo

  Shpresoj që së shpejti të shkojë në Chakra !!

  1.    Luani dijo

   Unë gjithashtu shpresoj atje dhe në Arch që i kam të dy në PC-në tim.
   Tani që e them këtë, sa e çuditshme është që LibreOffice 4 është i pari në Chakra dhe Arch nuk tregon as 0.0
   Një tjetër gjë e çuditshme është që unë shkruaj thekse jashtë letrës, ashtu si ajo, por kjo është ajo që e bën atë më argëtuese, ha!

   1.    herjo dijo

    Manjaro dhe chakra janë duke bërë kërdi në komunitetin e harkut, shumë zhvillues dhe testues janë dyndur në këto pirunj.

    1.    Luani dijo

     (me fal per fitoren)

     Trueshtë e vërtetë, Arch po shfryn dhe tregon pak, por nuk mendoj se ndikon shumë tek ai.
     Dhe nuk e dija që Manjaro bazohet në Arch.

  2.    kennatj dijo

   Mos harroni se Chakra është gjysmë-kodrina mund të duhen javë ose muaj për të mbërritur, kështu që nëse ata gjithmonë azhurnohen në të fundit, ato janë aplikacionet dhe kde k

   1.    pandev92 dijo

    Në chakra, bërthamat e reja nuk arrijnë minimumin derisa të jenë në versionin 3.x.6, për shembull kishte 3.7.6 ..

    Burimi është i njëjti zhvillues i chakra, abveritas, manutortosa etj.

 5.   sinklag dijo

  Për ata që kërkojnë një udhëzim përpilimi, këtu është një: http://hackingthesystem4fun.blogspot.com/2012/11/como-compilar-un-custom-kernel-y-no.html

  Dyshimet në lidhje me procedurën, vendoseni në komente.

  1.    KZKG ^ Gaara dijo

   Faleminderit për lidhjen
   Shfrytëzoj rastin të ju them se kam lexuar disa artikuj në blogun tuaj, sinqerisht më pëlqyen shumë, faleminderit për punën tuaj

   të fala

 6.   Helena dijo

  duke pritur shfaqjen e tij në hark linux = ^. ^ =

 7.   Zironid dijo

  Kam marrë SCAR të shekullit për shkak të i386, por kontrolloni dhe jam i686

  1.    pandev92 dijo

   Dhe është koha për të azhurnuar kompjuterin, edhe me një x2 64-bit AMD

 8.   platonov dijo

  Po testoj kernelin 3.8-0.towo-siduction-686. në testimin debian duke shtuar depot e siduction (që rrjedhin nga debian sid) dhe instalimin e kernelit.
  Deri më tani e kam bërë pa probleme, megjithëse nuk jam ekspert për të bërë shumë vlerësime.

 9.   diazepani dijo

  Një herë u përpoqa të instaloj funtoo në virtualbox ………. Përpilimi i kernelit zgjat 6 orë nëse përdorni vetëm një procesor

  1.    Luani dijo

   Mënyrë e bukur për të skuqur diçka me temperaturën e ngritur nga procesori, ha

 10.   Juan Carlos dijo

  Nga sa kam lexuar në pjesë të tjera, duket se ky version merret me energji dhe standardin ACPI shumë më mirë; përveç zvogëlimit të konsumit të kujtesës, ndër të tjera ndryshime të rëndësishme. Unë do të instaloj Fedora në një HD të jashtëm, sepse jam i sigurt që ata do të azhurnohen së shpejti në këtë bërthamë, le të shohim se si do të shkojë.

  të fala

 11.   Elynx dijo

  Në pritje të pranimit tuaj në distrot tjera.

  PS: Për fat të mirë shpresoj t'i kushtoni më shumë kohë pajtueshmërisë dhe përmirësimit me pajisjet e reja dhe pajisjet periferike të PC-ve të reja

  Përshëndetje!

 12.   Luani dijo

  Meqenëse jemi në temë, ngre një pyetje, cili skedar është më i mirë dhe në cilat raste? EXT4 apo BTRFS?

  1.    dhunter dijo

   Në teori, BTRFS është çudia pa flokë, por ata nuk e kanë deklaruar të qëndrueshëm (megjithëse ka hipitë që tashmë e përdorin atë) kështu që tani rekomandohet të qëndrosh me ext4.

  2.    Juan Carlos dijo

   Këtu është një artikull në lidhje me të.

   http://gnuinformation.blogspot.com.ar/2013/01/se-habla-de-nuevo-sobre-btrfs-para.html

   të fala

   1.    Luani dijo

    Faleminderit për informacion. Unë kisha dëgjuar se btrfs ishte e mirë, por ju duhet të vazhdoni të prisni.

 13.   kondur05 dijo

  umm, mund ta imagjinoni një largim nga linux?

  1.    elav dijo

   Ne tashmë e kemi menduar atë disa herë, por do të ishte e kotë:
   - Më shumë e njëjtë, ne do të bazohemi në mënyrë të sigurt në një shpërndarje tjetër.
   - Dilema e tavolinave për t'u përdorur
   - Ne nuk kemi njohuri për të mbështetur paketat, si dhe gjerësinë e brezit, ose burimet.

   Sidoqoftë, këto janë disa nga problemet .. 😀

 14.   federico dijo

  Unë kam azhurnimet e kernelit në listën e zezë !!! kështu që do të jetë për haha ​​tjetër.

 15.   Ghermain dijo

  Na vjen keq për gjatësinë, por për të mos bërë SPAM, kopjoj dhe ngjis një pyetje që bëra në një faqe tjetër në lidhje me këtë bërthamë dhe përgjigjen që më dhanë:

  PYETJA IME:
  Gjynah për të mos qenë në gjendje ta provojë atë; Kam një shqetësim dhe është ky; Unë përdor një laptop Samsung RV408 me 6 GB dhe HD 320; Unë kam të instaluar Kubuntu 12.10 x64 dhe vendos kernelin 3.5.7.2 (i fundit i asaj serie) dhe të gjithë shfletuesit punojnë pa problem dhe sistemi dhe makineria gjithashtu, por, kur vendos një kernel ndonjë nga seritë 3.6 ose 3.7 , Opera dhe Chromium nuk më hapin postat elektronike, ato hyjnë në faqet por kërkojnë kohë për t'u ngarkuar ose jo. Dje provova versionin Alpha të Kubuntu 13.04 që sjell kernelin 3.8 dhe më jep probleme me wifi dhe shfletuesin tashmë të njohur.
  A do të thotë kjo se makina ime arrin vetëm në bërthamë 3.5.7.2 në mënyrë që gjithçka të funksionojë mirë? Nëse instaloj një version më të lartë edhe pse sistemi dhe shumica e aplikacioneve funksionojnë mirë, a nuk do të përmirësohet çështja e shfletuesve dhe Wi-Fi? A ka raportuar dikush tashmë të njëjtën çështje? Mos më thuaj që jam i vetmi çuditshëm - hehehe

  PËRGJIGJA:
  Unë mund të marr një ide të dëshpërimit në këndvështrimin tuaj. Në të vërtetë ka një shpjegim shumë më të thjeshtë për të gjithë këtë grumbullim problemesh.

  Lidhur me versionet e kernelit, mos harroni se bërthama Ubuntu dhe derivatet e tij modifikohen nga Canonical, kjo do të thotë që shumë module janë përshtatur për të punuar me disa rregulla të përpilimit në programe. Nëse kësaj i shtojmë se keni një laptop Samsung, i cili së bashku me Apple dhe Sony Vaio janë një nga kompanitë që nuk mbledhin pajisje neutrale, rezultati është një mori problemesh kur nuk përdorni softuerin e tyre (d.m.th. Windows dhe drejtuesit e Windows). Samsung).

  Arsyeja pse wifi nuk punon për ju në Kubuntu 13.04 është sepse me siguri modulet e shoferit nuk janë azhurnuar, dhe siç thamë në mënyrë të paracaktuar ato nuk do të jenë në përputhje me Samsung, por ato që Canonical shton në minutën e fundit në versionin e saj janë finale e pajtueshme.

  Rekomandimi im është që ju të përdorni vetëm versionet e bërthamës të ofruara nga Canonical, kështu që gjithmonë të siguroni një performancë optimale. Opsioni i dytë do të ishte përpilimi i kernelit vetë, por shtimi i të njëjtit konfigurim Canonical me të njëjtat module dhe arna.

  Kam pasur një Samsung X06 në 2004/2005 me një Pentium M. E vërteta është se ato janë makina të mira, me cilësi të mirë dhe me dizajne të kujdesshme, por ato prishen për shkak të politikës së Samsung për të modifikuar ROM-in e komponentëve. Për ta bërë atë " jo neutral ".

  Nuk ka pse të ketë problem me laptopin tuaj çdo vit përpara, thjesht do të duhet të jetoni me këto rregullime shtesë deri në ekipin tuaj të ardhshëm. Unë vetë përfundova të jem adhurues i IBM / Lenovo dhe Dell pikërisht për shkak të pajisjes së tyre neutrale dhe miqësore me Unix.

 16.   platonov dijo

  Kam një pyetje në lidhje me temperaturën e bërthamës dhe procesorit.
  Unë përdor një kompjuter portativ Toshiba Satelite që normalisht nxehet shumë në Linux, sipas sensorit 90C (Kernel 3.2 dhe më herët).
  Me kernelin 3.8 vihet re që nxehet më pak, sipas sensorit të Temperaturës 56-60C (të cilin e pashë edhe me kernelin 3.7 Liquorix).
  A është e besueshme kjo diferencë 30C? Nxehet më pak e sigurt, tregon; por kaq shumë? A është problem sensori?
  Cili eshte mendimi juaj?.

 17.   ChristianBPA dijo

  Tashmë është në depot e Manjaro!

 18.   ripper metalik dijo

  Procesori im është i pajtueshëm me x64, por unë instalova testimin debian në versionin e tij x86 sepse shumica e programeve gjenden lehtësisht në atë arkitekturë, tani me këtë lajm pyes veten a mund ta instaloj atë bërthamë pa pasur nevojë të formatoj makinën time? O_O

 19.   lawliet @ debian dijo

  Unë instalova Debian në kompjuterin tim, po bëja hapësirë ​​në një disk rezervë dhe pastaj nuk isha me fat që kishte një gabim në disk dhe Fedora ishte shkatërruar.
  Fedora ishte distro që më lejoi të prek të ardhmen, për të parë se kur në të ardhmen do ta instaloj përsëri për të provuar atë bërthamë.

 20.   caesasol dijo

  Dje mbërrita në repot e Arch, le të shohim si shkon

bool (e vërtetë)