Kjo pajisje nuk funksionon mirë me Linux - cilat regjistra duhet të shikoj?

En Linux la Komuniteti është gjithmonë aty për t'ju ndihmuar. Çdo shpërndarje ka forume, wikis, kanale IRC, etj. në të cilën gjithmonë do të jeni në gjendje të gjeni një dorë ndihme; megjithatë, ekziston një problem i mëparshëm: çfarë regjistron (të dhëna) Unë duhet të ndaj dhe çfarë informacion duhet te tregoj kështu që ju mund të më ndihmoni?


Për fillestarët, vlen të thuhet se informacioni më i rëndësishëm që duhet të ndani është:

1. - Ajo që bëtë para se gjithçka të dështonte.

2. - Ajo që prisnit të ndodhte. Me fjalë të tjera, si duhet të kishte punuar gjithçka që të mund të thuhej se shkoi "mirë".

3. - Një detaj i asaj që ka ndodhur në të vërtetë.

Kështu, për shembull, këtu janë disa shembuj se si të bëni saktë këto lloje pyetjesh:

Kam instaluar Ubuntu 10.04 (version x86) në laptopin tim Dell Optiwhatever 312. Kur të futem, karta ime e rrjetit Wi-Fi nuk zbulohet nga Menaxheri i Rrjetit, kështu që rrjetet Wi-Fi nuk shfaqen, edhe pse lidhja me rrjetin me tela funksionon mirë.

Unë përdor botimin Ubuntu 10.04 Netbook në laptopin tim System76. Kur vendos kufjet, tingulli del përmes tyre, por edhe përmes altoparlantëve.

Po përdor Ubuntu 10.04. Kam përdorur programin për të instaluar Drejtuesit Privat për nvidia tim GeForce FX 5200. Tani kur rindez makinën sistemi varet dhe tregon një ekran të zi menjëherë pasi tregon ekranin e spërkatjes së Ubuntu.

Në rregull, ne tashmë pamë disa shembuj se si ta përshkruajmë problemin tuaj. Sidoqoftë, kur merreni me probleme hardware, ka të ngjarë që ato të jenë probleme specifike të makinës tuaj dhe ata që përpiqen t'ju ndihmojnë nuk mund ta kopjojnë problemin sepse nuk kanë të njëjtin harduer. Për atë arsye, është një "zakon i shëndetshëm" të përfshini disa regjistra (regjistra ose regjistra) të sistemit që mund t'u japin më shumë mjete atyre që përpiqen t'ju ndihmojnë.

Përmbledhje

 • sudo lspci -nn liston të gjitha pajisjet e zbuluara PCI. Kjo përfshin të gjitha kartat e zgjerimit (karta video, wifi, etj.) Që ka makina juaj, pavarësisht nëse kerneli ka një drejtues të përshtatshëm për t'u ndërlidhur me to. Ky informacion është shumë i dobishëm, veçanërisht në rastet kur nuk jeni 100% i sigurt se çfarë pajisje ka makineria juaj.
 • lsusb listoni të gjitha pajisjet USB të lidhura me kompjuterin tuaj. Përsëri, ky informacion është i dobishëm në rastet kur nuk jeni 100% i sigurt se çfarë pajisje ka makineria juaj. Shërben gjithashtu për të verifikuar që pajisja është e lidhur në mënyrë korrekte ose që nuk është një problem i pajisjes (i djegur, etj.).
 • / var / log / udev y / var / log / dmesg ato përmbajnë informacion në lidhje me të gjitha pajisjet që kerneli ka zbuluar. Këto skedarë log zakonisht janë shumë të mëdhenj. Nëse nuk e dini se cila pjesë specifike është ajo që funksionon, është e përshtatshme t'i përfshini ato si lidhje dhe mos t'i ngjisni si pjesë e pyetjes tuaj.

Probleme me kartën video

 • /var/log/Xorg.0.log Fileshtë skedari log i serverit X (ai që merret me të gjitha grafikët në Linux). Funksionon në të gjitha rastet kur keni probleme me kartën video.
 • LIBGL_DEBUG = glxinfo me fjalë shfaq informacionin nëse makina juaj mbështet nxitimin grafik 3D, i cili është i dobishëm në rastet kur ky është problemi (për shembull, problemet me Unity dhe programe të tjerë që kërkojnë përshpejtim grafik 3D).
 • lspci -nn | grep vga shfaq një listë të të gjitha kartave video të zbuluara. Kjo zakonisht është e dobishme në rastet kur nuk jeni të sigurt se cilën kartë e keni.
 • xrandr shfaq një listë të rezolucioneve të disponueshme të ekranit për pajisjet e zbuluara. Rekomandohet opsioni i shënuar me simbolin "+", ndërsa ai me yll është ai që po përdorim. Ky informacion është shpesh i dobishëm kur përpiqeni të lidhni më shumë se 1 monitor.

Probleme me kartën audio

 • / proc / asound / karta liston të gjitha pajisjet audio të zbuluara. Alwaysshtë gjithmonë e dobishme të përfshini këtë skedar regjistri.
 • / proc / asound / card0 / codec # 0 ai përmban informacion në lidhje me kartën e parë të zërit, duke përfshirë informacionin në lidhje me portat e hyrjes / daljes. Nëse problemi juaj lidhet me lidhjen e një pajisje që nuk është zbuluar si duhet ose nuk po funksionon si duhet, duhet të përfshini këtë skedar regjistri. Në rast se keni të instaluar më shumë se një kartë zanore, do të ketë më shumë se një direktori / proc / asound / kartë ???.

Së fundmi, para se të blini ndonjë makinë, pajisje ose pajisje periferike, është gjithmonë e këshillueshme të shihni listat e pajtueshmërisë së pajisjeve bërë nga përdoruesit dhe kompanitë që zhvillojnë distro që ju dëshironi të përdorni.

Fuente: Askubuntu


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   userlinux dijo

  Përshëndetje, miq të DesdeLinux, instaloni së fundmi; archlinux në një pendrive për këtë laptop toshiba satelitor c845 dhe në fillim, të gjitha mirë, derisa nuk e kuptoj pse, por instalimi në USB (boot në modalitetin UEFI dhe mundësojnë SECURE BOOT), ndaloi të njihej nga UEFI dhe nga atje, nuk mund ta bëj që të fillojë më. Një problem tjetër është se touchpad nuk funksionoi. por po e testoj me shpërndarjet: (boot në modalitetin e çaktivizimit UEFI) ubuntu, Fedora, Debian dhe touchpad nuk funksionon gjithsesi. Unë nuk bëj probleme me këtë, më mjafton të shtoj një mouse dhe një temë të përfunduar; por pa dyshim do të ishte e këshillueshme që kjo pajisje (touchpad) të funksionojë.

  Përshëndetje, dhe pa dyshim që ky artikull duhet të konsiderohet nga ata që kanë nevojë për ndihmë me GNU-Linux.

  1.    le të përdorim linux dijo

   Përshëndetje! Ndoshta mund ta gjeni zgjidhjen në një nga lidhjet e mëposhtme:
   https://blog.desdelinux.net/problemas-con-el-touchpad-en-debian-aca-la-posible-solucion/
   https://blog.desdelinux.net/como-activardesactivar-el-touchpad-desde-el-terminal/
   https://blog.desdelinux.net/soluciona-todos-tus-problemas-con-el-touchpad/
   Në raste si kjo, unë ju rekomandoj që të kërkoni për fjalën kyçe në motorin tonë të kërkimit (shih djathtas). Në këto vite ne kemi shkruar mijëra artikuj dhe ndoshta disa prej tyre mund t'ju sjellin një zgjidhje për problemin tuaj.
   Nje perqafim! Paul.