gPodder: Një klient i thjeshtë podcast

Duhet të rrëfej se nuk isha shumë i dashur për podcast derisa fillova të dëgjoja njerëz si @podcastlinux y @Përpiloni podcastQë atëherë unë jam bërë i varur nga ata dhe tani jo vetëm që ndjek podcast nga zona e Linux por edhe mësoj për gatimin. Ka shumë të klientë podcast për Linux, secili me avantazhet dhe disavantazhet e tij, për dashamirët e thjeshtësisë një mundësi e mirë është ndoshta gPododër.

Çfarë është gPodder?

Është një klient i thjeshtë dhe praktik podcast për Linux, burim i hapur dhe e zhvilluar duke përdorur python kjo na lejon shkarkoni dhe dëgjoni podcast në një mënyrë të thjeshtë dhe të shpejtë. Ka një ndërfaqe mjaft të thjeshtë dhe karakteristika për të shtuar podcast në një mënyrë të thjeshtë, në të njëjtën mënyrë, ka motorë kërkimi të përparuar dhe integrim me Soundcloud dhe gpodder.net.

klient podcast për linux

Mjeti lejon importin dhe eksportin nga OPML, shkarkoni kapitujt e rinj të podkasteve që kemi shtuar, përveç kësaj për të mbajtur të azhurnuar listën e kapitujve në dispozicion. Ne gjithashtu mund të integrojmë mjetin me YouTube ose thjesht të shtojmë podkaste private që duam.

Luajtja e podcastit në këtë mjet është mjaft e thjeshtë dhe efikase, ju lejon të kaloni midis kapitujve, të bëni pauzë, të përparoni ose të ktheheni prapa, si dhe të menaxhoni instalimin e shtesave nëse është e nevojshme. Ka një menaxher shkarkimesh shumë miqësor, me një shirit që na mban të informuar për gjithçka që lidhet me menaxhimin e podkasteve tona.

Si të instaloni gPodder?

Mënyra më e lehtë për të instaluar gPodder është me PPA zyrtare të aplikacionit, për shpërndarjet e bazuara në Ubuntu thjesht ekzekutoni komandat e mëposhtme:

sudo add-apt-depo ppa: thp / gpodder sudo apt-get azhurnim sudo apt instalo gpodder

Pjesa tjetër e distro duhet të instalojmë gpodder nga depot e git, për ta bërë këtë ekzekutoni komandat e mëposhtme:

kloni i git https://github.com/gpodder/gpodder.git cd gpodder mjetet python / localdepends.py # Për të instaluar vartësitë e nevojshme bin / gpodder # Për të qenë në gjendje të ekzekutohet nga terminali

Pa dyshim, ky është një opsion shumë i rekomanduar për të gjithë ata përdorues që duan të shijojnë shkarkimin dhe dëgjimin e podkasteve pa nevojën e aplikacioneve shumë komplekse dhe optimizimin e sasisë së burimeve të konsumuara.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   HO2Gi dijo

  Artikull shumë interesant, do të hedh një vështrim. Faleminderit

 2.   Juan Reta dijo

  Ishte e preferuara ime, derisa Clementine integroi shërbimin Podcast dhe shërbime të tjera cloud.

 3.   deibis kontreras dijo

  Personalisht, nuk e di se çfarë është një podcast, por le të shohim se si është.

  regards

  1.    Juan Reta dijo

   Radioshtë radio sipas kërkesës. Dhe Gpodder është një menaxher i shkëlqyeshëm.

 4.   shakaxhi dijo

  faleminderit per informacionin Unë jam duke shkuar për të mësuar se si ta përdorin atë dhe pastaj të shoh se si është bërë në Clementine, i cili është lojtari im i preferuar.