Knoppix 8.6 është këtu dhe është versioni i parë që braktis systemd

Knoppix 8.6

Javën e kaluar u lëshua versioni i ri i Knoppix 8.6, e cila është një shpërndarje Linux e bazuar në Debian. Ky version i ri i Knoppix 8.6 merr themelin e Debian 10 Buster (lëshuar më 9 korrik) me paketa të zgjedhura në të ashtuquajturat teste Debian dhe degë të paqëndrueshme për të lejuar mbështetjen për harduerin më të ri grafik.

Knoppix është një nga shpërndarjet e para Linux që mund të luhet drejtpërdrejt nga një DVD dhe vazhdon të jetë i popullarizuar nga entuziastë të ndryshëm të Linux. Siç shumë prej jush mund ta dinë se ka disa degë të Debian në dispozicion., secila përfaqëson një fazë specifike në evolucionin e shpërndarjes.

 • degë e qëndrueshme
 • dega e provës
 • dega e paqëndrueshme

"I paqëndrueshëm" i Debian (i njohur gjithashtu si kodi Sid) nuk është në mënyrë rigoroze një version i Debian, por një version i vazhdueshëm i shpërndarjes që përmban paketat më të fundit dhe më të mëdha që sapo janë futur në Sistemin Debian.

Çfarë ka të re në Knoppix 8.6

Ky version i ri Knoppix 8.6 bie në sy, pasi është versioni i parë i shpërndarjes që braktis plotësisht systemd (një boot sistemi dhe daemon që u krijua posaçërisht për kernelin Linux si një alternativë ndaj Sistemit V).

Systemd është menaxheri i parazgjedhur i sistemit dhe shërbimit për shumicën e shpërndarjeve Linux.

Versioni i Knoppix 8.5 ishte versioni pionier në proces për të lënë të sistemuar. Krijuesi i Knoppix, Klaus Knopper, shpjegoi shkurtimisht arsyen e heqjes së systemd nga kjo çështje.

"Sistemi i diskutueshëm, i cili kohët e fundit ka qenë subjekt i një skandali për shkak të dobësive të sigurisë, është integruar me Debian që nga Jessie [8.0] dhe është hequr që nga Knoppix 8.5.

Kjo shmang varësitë e mëdha nga sistemi i nisjes me paketat e mia.

«Për të vazhduar të marr menaxhimin e sesionit të ngjashëm me Systemd dhe kështu të ruaj aftësinë për të mbyllur dhe rindezur si një përdorues normal, unë drejtoj menaxherin e sesionit» elogind «në vend të kësaj.

Kjo parandalon ndërhyrjen e sistemit me shumë përbërës të sistemit dhe zvogëlon kompleksitetin e sistemit në tërësi. Nëse dëshironi të filloni shërbimet tuaja gjatë fillimit, nuk keni nevojë të krijoni njësi systemd, thjesht futni ato në skedarin e tekstit /etc/rc.local, i cili përmban shembuj shpjegues.

Lidhur me ndryshimet e marra Knoppix 8.6 përveç braktisjes së systemd, poDo të zbulojmë se ky version i ri arrin me Kernel 5.2.5 (për të mbështetur harduerin më të ri).

Në anën e përdoruesit, mund të zbulojmë se vjen me tre mjedise desktop: LXDE, Gnome 3 dhe KDE 5.

Dhe sa i përket aplikacioneve të para-instaluara, ne mund t'i gjejmë Firefox 68.0.1 me Ublock (bllokues reklamash), Chromium 76.0.3809.87 dhe Noscript.

Përveç kësaj Verë 4.0, Gimp 2.10.8, Libre Office 6.3.0-rc2, Maxima 5.42.1 (për matematikë / algjebër), kdenlive 18.12.3, dhe një tufë më shumë.

Të inspiruar nga bisedat e Klaus Knopper rreth dizajnit 3D dhe shtypjes 3D, zhvilluesit gjithashtu vendosën të shtojnë Freecad, Blender, Slic3r dhe OpenScad në DVD të këtij lëshimi.

Për më tepër, përdoruesit mund të boot Knoppix 8.6 në Secure Boot dhe UEFI pasi ta instalojnë në USB. Sidoqoftë, kjo kërkon që ju të bëni një hyrje në firmware UEFI ndërsa përpiqeni të boot për herë të parë.

Knoppix gjithashtu ofron një variant ADRIANE (Zbatimi i Referencës së Audio Desktop dhe Network Environment Reference), i cili siguron 'një sistem menuje që flet, i cili supozohet se lehtëson punën dhe hyrjen në internet për fillestarët e kompjuterit, edhe nëse nuk kanë kontakt me sy me monitorin e kompjuterit. kompjuteri ', ndoshta duke përfshirë një mjedis grafik të mundësuar nga Compiz që mbështet shkallëzimin.

Vlen të përmendet gjithashtu se sistemi operativ mbështet arkitekturën 32-bit dhe 64-bit, kështu që përdoruesit me kompjuterë të vjetër mund të provojnë gjithashtu këtë sistem operativ të drejtpërdrejtë të bazuar në CD.

Shkarkoni dhe merrni Knoppix 8.6

Për ata që janë të interesuar të jenë në gjendje të testojnë ose instalojnë këtë version të ri të shpërndarjes në kompjuterët e tyre. Duhet ta dini se imazhi i shtrembëruar 4.5 GB LiveDVD është i disponueshëm për shkarkim.

Lidhja e shkarkimit është kjo.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Michael Mayol dijo

  Faleminderit për artikullin, gjithmonë bukur për të lexuar në lidhje me Knoppix
  Por disa detaje:
  Ishte më e rëndësishmja e LiveCD - megjithëse kishte pak pararendës të suksesshëm - sepse ishte i pari që përdori CLOOP që lejonte të vendoste 2 GB të kompresuar në CD-të 640 Mb të asaj kohe.
  dhe nga ana tjetër, nuk është e para që nuk përdor systemd, si dhe e ndryshon atë.
  Devuan ose Chromium OS janë më të famshmit, por unë tashmë e kam lexuar Knoppix në një listë të shpërndarjeve pa systemd, në Prill që ai tha se kishte përdorur SysV maslinux.es/listado-de-distributions-gnu-linux-sin-systemd/

  1.    David naranjo dijo

   Përshëndetje miguel.

   Faleminderit per komentin tuaj Sa i përket të qenit i pari që braktisi systemd, unë nuk i referohem të qenit distro i parë, nëse jo versioni i parë i Knoppix. (Gabimi im, unë mund të mos jem në gjendje ta shkruaj atë pjesë mirë për ta nënkuptuar atë).

 2.   01101001b dijo

  Epo, djema, më humbët. Në fund të fundit, a është kjo distro e para që braktis sistemin ose jo? (të listuara me dista të tjera (meta) që nuk përdorin systemd është tashmë e qartë). Dhe nëse nuk është i pari, cilët prej tyre e kanë bërë atë tashmë?
  Përshëndetje!

  1.    David naranjo dijo

   Nga ata që unë njoh, përveç Devuan më të përfolur, i cili në fillim dukej si një zemërim nga ana e komunitetit që ishte i ndarë, me kalimin e kohës ai e ka pozicionuar veten mjaft mirë.

   Të tjerët që unë njoh janë:

   Linux absolut
   antiX
   Artix
   Sistemi operativ i kromit
   MXLinux
   NutyX
   PCLinuxOS

   1.    një nga disa dijo

    Unë kam përdorur Artix për disa muaj tani dhe nuk mund të jem më i lumtur. Të gjitha avantazhet e Arch por pa problemet e systemd. Nuk ka prapambetje ose gabime të çuditshme. Funksionon siç bëhej distros deri vonë, i shkathët, i shpejtë dhe pa probleme. Sigurisht, duhet të lexoni pak (jo shumë) për të ditur se si funksionon OpenRC (në rastin tim) ose Runit, por hajde, asgjë për të shkruar në shtëpi, pak lexim dhe do të jetë aq e lehtë sa sistemi dhe jo ato frikëra që ekzistojnë sesa të jesh mësues feje për të trajtuar diçka tjetër. Nga përvoja ime OpenRC nuk më kushtoi më shumë sesa më duhej të mësohesha me systemd.